bir şeyin hayalinin kendisinden güzel olması sendromu

kime sorsanız hayatında mutlaka başına gelmiş durumdur. sizin olmayan ve hayalini kurduğunuz şeye sizin olur olmaz eski etkisini nasıl da yitiriyor öyle. ben şaşırıyor ve garipsiyorum açıkçası. nankör müyüz yoksa şükürsüz mü bilemiyorum ama bu sendromu atlatabilmek için daha sağlam bir duruşa sahip olmalı, kanaat kelimesi ile amel etmeye gayret etmeliyiz belki de.
devamını gör...
her şeye ulaşmanın görece olarak kolaylaştığı ve dolayısıyla ihtiyaç duyulmayanın peşinden koşmanın marifet haline geldiği toplumlarda sık görülen sendrom.

istediğiniz şeye gerçekten muhtaç değilsinizdir yani , zira muhtaç olsanız duramazsınız.
devamını gör...
kavuşunca değerini yitirmiş olabilir ya da daha kötüsü;
"bir idealin hayalini kurarız, gerçekleşsin diye yalvarırız, dört gözle bekleriz onu. sonra bir gün ortaya çıkıverdiğinde onu yaşamaktan korktuğumuzu fark ederiz. kendi hayallerimize layık olamamaktan dahası onları sorumlusu olduğumuz bir gerçeklikle bağdaştıramamaktan."*
devamını gör...
modern insanın en büyük sorunu da bu zaten.
bir şeyi elde edene kadar onun için canhıraş çabalar,onu gözünde yüceltir. ancak elde edince tüm cazibesini yitirdiğinden son çare ayaklar altına alır.
devamını gör...
aslında hayal etmenin bir uğraş olmasıyla da ilgili olabilir. elde edemediğimiz bir şey sürekli aklımızda bulunur belki de işe yaramayacağını bilsek bile onu hayalimizde büyütebiliriz. bunu abartıp beklediğim şeyin olmamasını istemişliğim çoktur. çünkü gerçekleştiğinde hayal ettiğim kadar iyi çıkmayacaktır, bari hayallerde güzel kalsındır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar