şaka gibi. nasıl bir döneme geldik bilmiyorum ama bu ülkede pratisyen hekime yok gözüyle bakılıyor. eskiden doktor olduğunu söylemek başlı başına karşı tarafın sana ve mesleğinin kudsiyetine saygı duyması şeklinde karşılanırken şimdilerde ilk soru “ne doktorusun?” hatta biraz daha ilerisi “yan dal’ın ne?” sorusu oluyor.

bu meslek daha ne kadar aşağılanır bilmiyorum ama anadolunun biraz daha az kentleşmiş kesimlerinde görev yapan arkadaşalar mesleklerini duyanların onlara büyük bir sevgi gösterdiğinden bahsediyor. bu da benim geleceğe yönelik umudumu biraz olsun tazeliyor.

doktor mutlu olsun ki hasta da mutlu olsun. mutluluk verdiğiniz kadar mutlu olursunuz; karşınızdaki de doktorluktan önce bir insan. ara ara hatırlatmakta fayda görüyorum.
devamını gör...
bi 50 yıl öncesine nazaran kolay ulaşılabilir olmasındandır.
bildiğim kadar bu aile hekimleri sağlık ocaklarında çalışıyor ve artık her mahallede bir, hatta onların da şubeleşmesiyle birkaç merkezde bulunabiliyor. yani evden çıkıp bime gider gibi doktora gidebiliyorsunuz.
peki eskiden öyle miydi , şehir merkezinde ( o da varsa ) bir hastane birkaç doktor olurdu sadece. köylerden ilçelerden herkes oraya gelirdi.
bütün mesele burdan çıkıyor işte.

bizim meslek de aynı dertten muzdarip hem de doktorlardan bir kaç on yıl önce başladı. o da tamamen sayıyla ilgili.
devamını gör...
aşağılama tabiri zihnimde pek oturmuyor. ülkemizde aşağılanmayan meslek kalmadı. hiçbir şey olamazsan polis veya öğretmen ol denilen bir toplum içerisinde bence hekimlerin konumu gayet iyi.
"doktor mutlu olsun ki hasta da mutlu olsun." kesinlikle doğru. aynı mantık üzerinden devam edersem; öğretmen mutlu olsun ki toplum mutlu olsun.
öte yandan yüksek perdeden çocuğuna hepatit b aşısı yaptırmazsan çocuğun ölebilir diyen doktoru gördüğüm her yerde aşağılarım.
devamını gör...
çocukluğumdan beri aynı aile hekimine gidiyorum çocukluğumdan beri ne zaman gelsem niye geldin lan diyor adam ve bana bunu ciddi aşağılar gibi söylüyor daha öncesinde lisedeyken ölsem rapor vermezdi başka örnek askerlik için bi sıkıntısı yoktur raporunu muayene etmeden vermişti neden diye sorduğumda uzatma diye göndermişti. kötü, saygısız mesleğin adını kirleten doktorlar yüzünden durum böyle oldu.

not: doktora inanmayan olursa hesap numarama 100₺ atsın gizli çekimle aile hekimine gideyim çekeyim ona atayım ne eksik ne fazla tam anlattığım gibi.
devamını gör...
bazen doktorlara bakıyorum. bunlar bu puanları yapan adamlar mı yav harbiden diyorum. kafamda oturmuyor. o yüzden halkımızı anlayabiliyorum. öss puanı ile zekayı nezaketi filan eşleştirmek çoğu zaman yolda bırakır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar