bir zamanlar osmanlı kıyam

dizinin ilk bölümün seyredince küfürlerle andığımız muhteşem yüzyıl dizisi bile buna rahmet okuttu diye düşündüren dizi.

tamam dizide karılar dekolte giyinmiyor, memeleri kapalı. ama bu mu yani tek farkınız? bi kere dönemini yansıtan bir dil kullanamamışsınız, patrona halil yanındaki elemanlara "lan ooolum" diyip duruyor, hele türkan şorayın padişahı karşılarken "buyruuuuun" şeklinde gevşek gevşek aız eğmeleri yok mu, sopayla dalasım geldi.

sonra beğenelim beğenmeyelim kostümler çok zayıf kalmış. sahnelerde esas oğlanların haricindeki tipler 23 nisan müsameresinden çıkmış gibi duruyor. takma bıyıklı adamlara gül gül öldüm.

padişan rolünü oynayan amca da havaya girememiş, belki diğer dizideki padişah malı götürüyor, ben mal mal bakıyorum diye düşündüğü içindir. adamı ara sıra halvete atın la, neşesi yerine gelsin.

neyse, yine de zaman tanımak lazım. belki ilerleyen bölümlerde daha iyi olurlar.
devamını gör...
osmanlı tahtını ele geçirmeye çalışan safevi şahı...vakti zamanında padişahın kellesini vurdurduğu babasının intikamını almaya çalışan bir kasım ve kardeşi ki safevi şahının kontrolündeler. bizim tarafta da lale devrinin mimarı necib, 3.ahmet...o değil de türkay şoray'da hala güzel mi güzel fakat o dudaklara yaptırdığı estetik hiç hoş durmamış yakıştıramadım gerçi banane yea. haşiye diğer hatunlarında türkan şoray'dan geri kalır yanı yok.

ilk bölümde göze batan gereksiz şeyler yok senaryo sade tutulmuş. ilk başta safevi şahını görünce aha dedim bütün bölüm bu adamın muhabbetleri ile geçicek dediydim ki bi daha kadraja girmedi.

palyaço kılığına büründüren kostümler..ah bu kostümler ah...

osmanlı zamanında hiçbir elçi padişahla direk muhatap olamazdı isterse yıl 1739 olsun. dizide ise önüne gelen padişahın huzuruna çıkarılıyor ki getirdiği malı satamayan venedikli tüccar bile geldi diz çöktü padişahın önünde. gerçi bu hatalar saymakla bitmez değinmeye gerek yok.

osmanlı türkçesi ile günümüz türkçesi arasındaki farkı eriten 17 milyonluk bi fetih 1453 varken bu diziye de aynı sebeple yüklenmek gereksiz sağlık olsun.

kılıçlı baltalı aksiyon sahneleri arka sokaklar'ın silahlı çatışmalarından az biraz hallice. o derece vasat yani. gelen tepkilere göre büyük ihtimal bu işe el atabilirler hakkaten sırıtıyor.

işte budur dediğim anlardan birisi de kekeçoğlan fatih altın'la ilk karşılaştığım sahne. nam-ı diğer hancı stavro. adamım yea!!

ezcümle zaman kıymetlidir kıymetli şeylere harcamak gerekir ki muhteşem yüzyıl'ı hiç izlememiş ve sadece internetten hakkında söylenenlerle takip etmiş biriyim ve bu diziyi takip edeceğim ileri ki bölümler daha güzel olacak gibi.

devamını gör...
dizinin ilk bölümü hakkında;

6. dakikada mekana giren padişah oturmadan önce besmele çekiyor fakat selamsız giriyor. ayrıca padişahlar da diğerleri gibi ellerini bağlayarak yürürlerdi. ola ki bir alim yada bir Allah dostunun yanından geçeriz de edepsizlik etmiş oluruz diye.
kollarını sallaya sallaya yürüyor ve elbiseleri yere sürüne sürüne gidiyor. yahu adam akıllı tarihçiler çekim esnasında oralarda bulunsalar da fikir beyan etseler.

gidip en olmadık şeyler dikkatimi çekmiş olabilir ama bana mantıklı gelmiyor.
devamını gör...
cemal hünal, ekranda bekleneni veremediğinden dolayı kadrodan çıkartılmış.

--- alıntı ---

trt'de yayınlanan 'bir zamanlar osmanlı-kıyam' dizisinde 'solakbaşı murat' karakterini canlandıran hünal; yapımcı burhan özkan'ın isteğiyle dizinin yeni sezonunda rol almayacak.

atlar onunmuş
hünal'ın oyunculuk anlamında diziye çok bir şey katmadığını ve ekranda bekleneni vermediğini düşünen özkan, ünlü oyuncunun diziye devam etmesini istemedi. cemal hünal'ın dizi kadrosundan çıkarılmasının bir başka nedeninin de; dizide kullanılan atların teminini kendi çiftliğinden sağlaması olduğu söyleniyor. hünal'ın, bu yolla ayda ekstra 30 bin lira kazanç elde ettiği iddia ediliyor. burhan özkan'ın dizideki atların hünal'a ait olduğunu 13'üncü bölümden sonra öğrendiği belirtiliyor.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar