her zaman olan değil ağırlıklı olarak olandır.

iki kibirli anlaşamaz. birbirlerini yerler.

iki az konuşan anlaşamaz. sıkılırlar.

iki titiz anlaşamaz. sürekli birbirlerini temizlerler.

iki felsefeci anlaşamaz. öteki berikinden daha orjinal fikirleri olduğunu iddia eder. tartışırlar.

iki antisosyal anlaşamaz. çabucak dövüşürler.

geçici anlaşılan dönemler olsa da uzun sürmez bu ilişki biçimleri.

şerh düşelim ki birbirine çok benzeyip bir de anlaşabilen insanların ilişkisi ise daha bir efsane olur. bu efsanenin peşinden koşan nice insan yalnızlığın kasabasında muhtardır. yalnız, ruhu aç bilaç bir muhtar. anlıyor musun muhtar?

devamını gör...
çünkü nasıl anlaşsın?
bir fikir atıyorsun evet katılıyorum diyor. başka bir şey öne sürüyorsun bence de diyor.
elini körü artık! bir şeye de karşı çık insan bir kavga etme durumuna girişsin. o haklı diğeri de haklı öyle suspus oturun o zaman.
devamını gör...
katılmıyorum. genelde zıt kutuplar birbirini çeker deniyor ama günün sonunda birbirine benzeyenler eş olabilir. tıpkı bir çift ayakkabı gibi. birbirine benziyor, aynısı değil lakin tamamlayıcısı.
devamını gör...
zıt kutupların birbirini çekip, aynı kutupların itmesi. doğada varsa insan doğasında da olması garip değil. size benzeyen insanların size katacağı çok bir şey olmadığı için belki de gerekli bir durum. yeniliğe alışık olmayan insanlar kendilerine benzeyenlerle yan yana durup yaşayabilir ama o zaman hayata dair ne öğrenebilir? geldiği gibi gitmek değilse amacı tabii ki.
devamını gör...
genellemelere kurban verilmemesi gereken bir çıkarım. her zaman birbirinden farklı insanlar iyi anlaşır anlayışı doğru bir bakış açısı olmuyor. bazıları kendi gibi olmayan insanlarla hiçbir şekilde ilişki kuramayabiliyor. bu da kendi gibi olanı daha iyi anlamasından ileri geliyor.
devamını gör...
kendiyle barışık olmayan insanlar, kendilerine benzeyen insanlarla pek anlaşamaz bence. zıt kutup aynı kutup değil mesele, kendini seversen kendin gibi insanlarla da iyi anlaşırsın.
devamını gör...
birbirine benzeyen insanlar anlasir ama insan benzemeyeni daha cazip bulur. merak duygusundan sebep olmali. anlasilmayan, tehlikelidir arkadaslar. anlasilmayani anlamaya calisirken dikkat edin, bu mesai sonunda anlasilmayani uzun uzun dusunme vakitlerinden sebep anlasilmayani anlamaya calismaya alismis olursunuz. ne bitmek bilmez bir kabus, tanrim... *
devamını gör...
seinfeld 7. sezon 24. bölümde de bu konu irdelenir (the invitation ).
kendine benzeyen biriyle muhabbet etmek, takılmak ilk başta mükemmel gelse bile, bir süre sonunda mutsuzluk doğurur.
devamını gör...
ben de diyorum ki siz iyi huylu, ahlaklı, hak hukuk bilen biriyseniz sizin gibi biriyle tabiki anlaşırsınız, güzel de olur. amaaa kötünün önde gideniyseniz, kavgacı, geçimsiz. sizin gibi bir kötüyle tabiki anlaşamazsınız. iş iyi insan olmakta.
devamını gör...
sevdiğimiz insanların mutlaka bizimle benzer tarafları vardır. ama biz onların farklı yönlerini sevdiğimizi sanıyoruz. en sevdiğimiz arkadaşımız bizimle aynı yollardan geçmiştir. ya da bize çok benziyordur ya hani. biz bunu göz ardı edip onun bize en zıt yönünden bahseder dururuz. oysaki düşünceleri bizimle aynı değilse, yüreği aynıdır. ve aslında biz onun yüreğini sevmişizdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar