bisiklet

iki tekerlekli kara taşŸıtı.

kısa mesafeler için kullanılır genelde hatta amaç bir yerlere ulasmak değŸildir coğŸu zaman ya spordur ya keyif. en güzeli kulakta herhangi bir muzik çalarla ve elde her daim yakılmıs bir sigara bir nefes çekip asılmak pedala, bir nefes daha ve tekrar.. uzar gider yol.

*
devamını gör...
bisiklet nedir?
kardeşliktir: bazen o sizi taşır bazen siz onu
çocukluktur: hayatla izdivacın balayı günlerinden
hayal gücüdür: durduğunda devrilir
yazdır: yaz yaz bitmez bir metnin iki noktası
muhaliftir: iktidara müdanasız
dengedir: statükoyla alakasız
isyandır: bush'u iki kere dehledi üzerinden

bisiklet manifestosundan
devamını gör...
ilk bisiklet 1839 yılında ingiltere'nin
dumfries yöresinde, courthill kasabası demircilerinden
kirkpatrick macmillan tarafından
yapılmıştır.
devamını gör...
motor kadar pahalı modelleri olan lakin motoru olmayan insan gücü ile çalışan ulaşım aracı.
devamını gör...
son derece eğlenceli bir faaliyettir. ama nerede ? öyle dümdüz bisiklet yolları macera arayan genci kesmez. normal yollarda neden süremesin efendim ? misal acıbadem caddesinden başlar, sarayardı caddesine akıp mezarlıklara kadar devam eder. ordan üsküdar'a iner, sonra ver elini kavak. kâh deniz kenarından, kâh yukarılardan, kavak'ta son bulur yolculuk. tabi normal trafikten gittiğiniz için dikkatli olmanız lazım ama biraz da içinizdeki canavara uyarsanız, çoğu yerde onları geçer gidersiniz. macera arayan bisikletçilere tavsiye edilir. bol enerjiniz olması lazım, havanın da fazla sıcak olmaması lazım yalnız.
dümdüz bisiklet yollarına da haftasonları falan çocuklarınızı götürün sürsünler bol bol.
devamını gör...
en çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adele gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıttır.

edit: şöyle açıklayalım; en fazla dört tekerlekli olamaz bisiklet. zira öyle bir tanım yoktur bisikletle ilgili. çocukken kullanılan, arka tekerin miline takılan 2 adet yardımcı teker teker sayılmamaktadır. eğer onları sayacak olursak kırkaayağa döner bisiklet. 3 tekerlekli bisiklete örnek vermek gerekirse:
devamını gör...
insan gücüyle çalıştırılan taşıt aracı.
çocukluk deyince akla gelen nadir dostlardandır. aldırana kadar kıç yırttıran, aldırdıktan sonra ise tepine tepine saatlerce binlesidir. yaz günlerinin vazgeçilmezi, "karne hediyesi" kavramının klasik tek hediye çeşididir.
bir dönem en bilineni;
(bkz: bmx)
devamını gör...
keşke arabaların yerini bisiklet alsa şehrimde. adını hatırlayamadığım o uzakdoğu şehrindeki gibi. evet işte o.
devamını gör...
sürmeyi öğrenene kadar canınızın çıktığı araç.*

her yanım zincir lekesi olurdu, yara olurdu, yine de vazgeçmedim, gururluyum.*
devamını gör...
en çok kurduğum hayalin önemli bir parçası. böyle yol boş, gidecek gideceksin hızlanacaksın iyice, artık pedal çevirmeyi bırakacaksın, rüzgar yüzüne yüzüne gelicek. o kadar başka bir şeye gerek mi var.
devamını gör...
sırf rahat binebilmek için uğruna hollandaya master yapmaya gideceğim* güzel araç.
devamını gör...
çocukluğumun o en güzel yıllarımın mutluluk kaynağı.
ah bisiklet...
bisiklet sürmek bi' yaşam tarzıdır!
bisiklet sürmek herşeydir!
araban yoksa onu sür!
sürmeyi bilmiyorsan öğren!

**
devamını gör...
üzerinde gezmesi en zevkli taşıt. kızıl goncama atlar tüm şehri gezerim yazları. herkese tavsiye ederim
devamını gör...
son iki haftadır kullanmadığım, ve kimi günler işten gelirken gördüğümde içimi burkandır. adı abbas tır. apartmanın girişindeki bisiklet parkında direksiyonu sola düşmüş duruşunu arkadan görmek garip bi hüzne salar beni. sayesinde gece ve gündüz kavramlarını yitirmeme en çok emeği geçen varlıklarımdandır. az değil, dokuz yıl önce ilk maaşımla aldığım bisikletimdir. ne hatıralarla yüklüdür arkadaki sepeti.. direksiyonuna taktığım zili, üniversite yıllarından kalma ve bi öğrenci birliğinden, şuan çekmecemde sakladığım elektronik mesafe ölçeri ve radyosu ise bir dost sevgilidendir. 28lik tekerlerinde mountain bike olmasına ragmen derin yarıkları kaybolmuş, parlak gri boyası zamanla matlaşmış, oturağında taşıdığı sahibi de giderek yaşlanmıştır.. artık yolunu metroya devretmiştir bu sebeple, market alışverişlerine kadar düşmüş; eski zamanların liman turları, gölün etrafında çevrilen pedal sesleri, bir akşam vakti bozuk olduğu için polisce durdurulup 15 euro ceza yemiş arka lambası, tanık olduğu zilyon kez ev taşımalar, mutlu güneşli yollar, ve yağmurlu ayrılıklar.. hepsi geridedir artık, yanından hızla geçerek bir bakış atmadığınız fakat varlığını bildiğiniz büyük bir ağaç gibi.
devamını gör...
hala sürmeyi bilmeyenler için *baktıkça hüzünlendiren bir nesne
çocukken istersin almazlar zaten köy yerinde kimseninde yoktu bizim zamanımızda bisikleti
e yaş ilerleyincede düşe kalka öğrenilmez diye binemezsin hep içinde ukte olarak kalırda kalır.
çocuklarınızı bu güzel nesneden mahrum bırakmayın yaş ilerlesede içindeki istek bitmez haberiniz ola.
devamını gör...
bu yaşıma kadar hiç kullanmayıp daima ezikliğini yaşadığım şey. büyük şehirde histerik annenin evladı olmanın getirisi ya da götürüsü. en yakın arkadaşlarım bile bilmez bisiklete binmesini bilmediğimi. büyük ada vapuruna biner binmez fayton diye tutturuşum, ya da yürüyüşün yararlarından dem vuruşum hep bu sebepledir.

devamını gör...
sürmesini öğrenmeye dört tekerlekli bir bisikletin yanlardaki ekleme minik tekerlekler çıkarılarak başlanabilir. düşe kalka düşe kalka, ha gayret öğrenilir. bacaklar morluklar içinde.. küçük kardeşle kimin bacağındaki morluklar daha fazla yarışına bile girilir, marifet ya o dönemler..
sizi bazı şeylerden şiddetle sakınan anne-baba tarafından sokağa çıkarmanız yasaklanabilir ama şükür ki evin çatısız çatısı vardır * dam denilen, orda mini turlar atılır. bak güzel hatırlanıyor büyüyünce de..

(bkz: olsa da binsek) *
devamını gör...
sunay akın reseptörlerimi açıyor ve " herkesin çocukluğundan kırmızı bi bisiklet geçmiştir" diyorum.
devamını gör...
bugüne kadar masum bi araç zannettiğim ama bugün italya bisiklet turunda (giro d'italia) -ki kendisi fransa bisiklet turuyla aynı büyük öneme sahiptir- 26 yaşında gencecik bi sporcu olan wouter weylandt'ın ölümüne sebep olarak bizi şoklara sürüklemiş şey.
devamını gör...
yıllar yıllar önce kardeşimle sıra sıra bindiğimiz,üzerinde türlü türlü akrobasi hareketler çektiğimiz,uğruna kardeşimle çok kavgalar ettiğimiz araçtır...
(bkz: hey gidi günler)
devamını gör...
ciddi anlamda kendine bağlayan bir hobi.

maltepe sahilinde fırsat bulduğum her cumartesi öğleden sonra turdayım. bisiklete meraklı arkadaşlar varsa beklerim.
devamını gör...
ülkemizde kıymeti bilinmeyen ulaşım aracı. çoluk çocuğa karne hediyesi olmaktan daha öteye pek gidememiş iki tekerlekli özgürlük. aslında hemen herkes görünce binmeye can atar ama çoğu insan gururuna yediremez. binene de çocuk gözüyle bakılır. çoğu şehrimizde bisiklet kiralayan bir dükkan bile yoktur. oysa ki:
- bisiklet, yüzmeden sonra en çok sayıda kas çalıştıran egzersizdir. sanılanın aksine yalnızca bacak kaslarını değil, karın ve sırt kaslarını da çalıştırır.
- bir saatlik normal tempo pedal çevirme, üç saatlik tempolu yürüyüşten daha fazla kalori harcatır.
- nabız değerini normal seviyede tutarak yapılabilecek en uzun süreli egzersizdir.
tabi, işin eğlencesi ise bambaşka. sürekli arabayla geçtiğiniz yolları bir kere bisikletle geçtiğinizde farkı anlayacaksınız.
eskiden pek bir modeli yoktu. çelik kasa, 20-25 kiloluk demir yığınıydı hepsi. åžimdi 10 kilo civarı, disk frenli, karbon kasa, amortisörlü modeller var genelde. eğer iniş bisikleti almıyorsanız ortadan amortisörlü modellerden uzak durun derim. boşa efor kaybından başka bir espirisi yok.
devamını gör...
çocuk oyuncağı değil ulaşım aracıdır.

cumartesileri maltepe sahilinden minimum bir bostancı caddebostan yapmaktayım. aktif kullanıcılar varsa beklerim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar