bisküvi arası lokum

annemler yer.pek de sever.petibör bisküvinin arasına büyük kocaman lokum koyup tatlı niyetine götürdüklerini bilirim.
edit:capsler süpermiş.yeni gördüm.*
devamını gör...
bimdeki finger bisküviyle de harika oluyormuş bir anda yarım kutu lokum bitti nasıl oldu anlamadım yahu.

yurtta paket yapılmıs bir lokum kutusu bulmuştum şimdi kutu yıprandığı için hediye gitmez napalım açalım yiyelim dedim lokumu da tek yiyemem pek sevmem ben ama bisküviyle bayılırım.

ehh şimdiden kutu yarılandı bile deneyin sizde finger bisküviyle.

konya dan edindiğim bir kültürdür başka bir yörede varmıdır bilmiyorum hatta ne zamanlar dağıtılır diye hatırlamaya çalıştım o kadarı kalmamış aklımda siz kayseriden mi konyadan mı diye tereddüt etmeden konya diyebildğime şükredin * *
devamını gör...
hafızlık bitirildikten sonra, hafızlık yapılan yerdeki diğer öğrencilere dağıtmak racondandır. ayrı ayrı dağıtılıyor tabii ama alan öğrencilerin bunu bu şekilde yemesi de farklı bir racon.
devamını gör...
anadolu insanı işte buna püskevit diyor. bizim buralarda baya yaygındır bu köy yerlerinde falan. petit beurre bisküviyle yapılmaz bu. çünkü bisküvi kırılıyor. finger bisküviyle yapılanı meşhur. bizim oralarda her köy evinde vardır lokum ve bisküvi ve püskevit derler buna. bahçeli püskevit dediğinde gülenler dönüp kendilerine gülsünler anadoludan neden bu kadar koptuk diye.
devamını gör...
evet evet konya'da pek meshurdur bu. ama eskiden daha yaygindi. simdilerde yerini artik baska akrabalarina birakiyor canim ikili.

evet fingerla yapilir cunku petibor ile olmaz, olur aslinda lezzetli olur, biskuvi boyle agizda dagilir ama ama cok dokulur yere. petibor kirilir boyle, paramparca olur. sanirim bu fingerla yeme annelerin kesfi. evet evet. kesinlille oyle.

bu ikili dugun - dernek, kiz isteme sonrasi, nisan, sunnet, her tur kutlama gerektiren olay sonrasi yenirdi. evet yenirdi cunku ben uzun zamandir yemedim boyle. zaten bana yasak yiyememde yani durumumu bilmehen kimse de al al ye diye ikram etmedi.

vel hasil kelam, lezzetlidir. ama oyle her lokumla olmaz. lokum aromali olsa bile, findikli, cevizli olursa şeklen bozuk olur olmaz.
devamını gör...
bizde bisküvi arasına döşenen lokum kırmızıdır. üçgendir ve kocamandır. sıkıştırınca taşar. hatta hazırlık sırasında bisküvinin bütünlüğüne zarar gelebilir.
ben sade lokumu petit beurre tarzı bisküvinin içine bırakıyorum ve öyle yiyorum.
devamını gör...
eskiden mahalle bakallarında, alım gücü zayıf biz fakir çocuklarına çikolatalı bisküviye alternatif olarak bakkal amcamız tarafından keşfedilmiş iki bisküvi arasına konulan lokumu bizzat eliyle üretmiş fabrikadan hemen halka pazarlama taktiğiyle satışa sunulan bir tür hazır yiyecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar