bitcoin

#ekonomi 

elektronik bir para birimi. internet üzerinde hızla yayılıyormuş.

ben bunu geçen seneler çok muhabbeti dönen derin internette (deep web) kullanılıyor diye duymuştum. ne çabuk yüzeye (!) çıktı?


devamını gör...
geçmişte alanlar şimdi kazanmıştır bile. zira belli bir zaman önce 2 dolara 1000 bitcoin alabilecekken zaman geçtikten sonra 1000 dolara 2 bitcoin zor alabiliyordunuz.
devamını gör...
çinli dostların yön verdiği zımbırtı. hakkında çıkan makaleler olayın bankalar üzerindeki vehameti açısından güzel bir örnek.

-evvel biri söylemiş telefonlar için; hacı amca evinin bahçesinde çalışıyor imiş .gelen telefon üzerine karısı bey telefon çalıyor gel demiş. cevaben oraya kadar gelen telefon cebime de gelir demiş. yıllar sonra cep telefonu çıkınca karısı, şu olayı hatırlatmış kendisine.bilerek mi söyledin diye.kocası da sen beni tanıyamamışın demiş.

imdi efem herhal artık şu kağıt para ve banka meselesi de bir şekilde bitecek.belki de bu olay bitirecek.
devamını gör...
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı seven halkımızın yorum yapmayı sevmeyi konulardan biri. bitcoin konusunda atıp tutanların %99'u olayın daha %1'ini bile anlayamamıştır. ben çok basit bir soru sormak istiyorum:

"bu bitcoin denen zıkkım madem bu kadar değerli ve önemli bir şey, süper bilgisayar üretenler, süper bilgisayar kullanan laborotuarlar, o ekran kartlarını, işlemcileri, asicleri, fpgaları üreten ve satanlar neden bu işe yatırım yapmıyorlar? senin bilgisayarının 1 ayda yapacağı iş onların teknolojisiyle belki de 1 dakikada oluyor. bu adamlar salak mı da bitcoinleri üretip satmıyorlar. 25 milyon bitcoin üretmek onlar için iş mi?

bu soruya mantıklı bir cevap veren olursa diğer sorularıma geçebilirim.
devamını gör...
benim gibi bilgisayarı 2 dakikada açılıp 3 dakikada anca kendine gelenlerin üretmekle uğraşmaması gerektiği hede. 5 dolarken üretenlerin veya satın alanların şu an yüzde kaç kar ettiklerini hesaplayamadığım (şuan 1000 tl civarı), acaba batar mı, temeli sağlam mı, dayanağı ne diye düşündüğüm, düşünürken peki doların dayanağı ne diye düşündüğüm, bilim-kurgu bir dünyada yaşadığım hissini uyandıran şey. * bitcoin karşılığında birşeyler satarak ya da çeşitli sitelerden küçük miktarlarda bedavaya edinmek de mümkün.

http://bedava-coin.blogspot...

http://bedavabitcoin.wordpr...

http://bitcoin-rehberi.blog...


devamını gör...
nicki mouse bkz. vermiş ama ben de değinmeden edemeyeceğim her türlü pis işin döndüğü bir ortamda(bkz: deep web) kullanıldığından birçok ülkede yasaklanmış olduğunu söyledikleri para birimidir.
devamını gör...
ingiltere'nin önerisiyle avustralya'nın bir ilki gerçekleştirerek tanıyacağı para birimi. avustralya bitcoini tanıyan ilk ülke olma yolunda.
devamını gör...
sanırım hızla yaygınlaşan sanal para birimi. bu deep web denilen nanede sıkça kullanılıyor ancak hukuki bir temeli olmadığı için güvenilir olmadığı açık.
devamını gör...
ilk çıktığında tanesi bir kaç cent ederken şu an 1 bitcoin 2500 dolar. dalgalanması fazla olsa da uzun vadede yatırımcısına hiç kaybettirmedi. şu sıralar çok ciddi düşüş yaşıyor fakat yıl sonuna kadar 4000 doları görmesi bekleniyor. finans ve pc yazılım işinden anlayanların takip etmesini öneririm
devamını gör...
şu anda 1 bitcoin, 9265 tl'den işlem görüyor. alışverişlerin hızla sanal aleme kaydığı ve kaymaya da devam edeceği dönemde bir sanal para birimi olan bu bitcoin, doların yerini alabilir. belki hemen olmaz ama ileride... eskiden sadece internet alemindeki karanlık yüzlerin illegal işler için kullandığını düşündüğüm bu para biriminin, bir amaç uğruna oluşturulduğunu düşünüyorum artık. tüm dünyanın ortak olarak kullandığı bir para... kazanan ise dünya finans sisteminin kurucuları ve veliahtları.
devamını gör...
gelecekte "dedem zamanında 2-3 dolardan 100 btc alsaydı şimdi 7 sülaleye yeterdi" diyecek torunlara gebe sanal para birimi.
devamını gör...
şu anda değeri çılgınlar gibi artan para birimi 14.264 tl oldu...coin borsası da kitlendi üstüne satış yapamıyoruz lan.
devamını gör...
bu kadar hareketten sonra yatırım yapması cesaret işi olan paradır
devamını gör...
bilgisayar donanımlarının fiyatlarının anlamsız biçimde artmasına sebep olan sanal değer.
sanal mdencilerin oluşturdukları aşırı talep yüzünden özellkle ekran kartları fiyat katladı. fhd oyun için pc toplamak bile lüx şuan. amerikada 900 dolara canavar gibi bi kasa toplayabiliyorken aynı özelliklerdeki pc yi ülkemizde ancak 5 bin lira harcayarak oluşturabilir hale geldik. netice itibariyle umarım tez zamanda -her nasıl mümkünse o şekilde- bu sanal saçmalık sona erer.
devamını gör...
geçenlerde rothschild ailesinin kaynaklarını çine kaydırdığını sebebinin de trump'ın rothschild bunyesine mensup 17 kisiyi kademeden çıkarması olduğunu belirten bir haber okumus ve buraya yazmıştım. aylar önce de bir arkadasim bana bitcoin piyasasıyla alakali bir site kurulduğunu saadet zinciri mantigi ile hareket ettigini ve bu siteye kayit olanların 1000 bitcoin ikramiye kazandiklarini ve hatta bu kampanyanin da rothschild ailesinin destegi ile yapildigini anlatan bir makale tadında "hakkımızda" niteliginde bi aciklama okumustu. simdi bitcoin-rothschild , çin-bitcoin ve rothschild-çin bağları aklıma gelince bitcoinin piyasaya hayli oturacağını düşünmekteyim. ve aslına bakarsak kuzey kore-abd meselelerinin bile perde arkasında bu tarz hadiseler yatabilir. bizler ordan burdan duyarak okuyoruz falan ama perde arkasında nasıl oyunlar dönüyor Allah bilir.

yani deep web'in kullandigi paraymis falan bunları boşverelim bence. klişe cümleler boş kelamlar bunlar. altinda saklanan gerçeklere odaklanmak lazım bu meselelerin.
devamını gör...
rusya ve çin de dengi kullanımı konusunda bazı kısıtlamalar gelince yükselişi duran sanal para. ama yine yükselirmiş.

zaten para dediğimiz kağıt veya metal şey kredi kartları, internet bankacılığı gibi sanala kayan alım-satım-ödeme işlemlerinden sonra kullanım değeri kaybetmedi mi? nasıl ki internet bankacılığına, online alışverişe alıştık, kripto paraya da alışmaya şimdiden başlamak gerek.
devamını gör...
antalya'da devriye görevi yapan polis ekipleri, önceki gün saat 03.00 sıralarında 268'inci sokak'ta acısu nehri kenarında camları açık haldeki 35 vya 72 plakalı park halindeki otomobili kontrol etmek istedi. aracın arka koltuğunda hareketsiz yatan bir kişi olduğunu gören polis, 112'den yardım istedi. sevk edilen sağlık ekipleri, araçtaki erkeğin öldüğünü tespit etti. polis, ölen kişinin muratpaşa ilçesi'nde oturan şükrü mert ersoy olduğunu belirledi. şükrü mert ersoy'un, otomobili antalya'dan kiraladığı anlaşıldı. şükrü mert ersoy'un cesedi incelemelerden sonra ambulansla serik devlet hastanesi morguna gönderildi.

tefecilerin memleketi serik'te bitcoin uğruna ilk cinayet işlenmiş. şaşırdım mı? hayır.

buradan
devamını gör...
merkez bankasının inceleme altına aldığı para birimi.

merkez bankası ödeme sistemleri genel müdürü mustafa okay;

"bugün blokchain sistemini tartışır olduk. bu teknolojilerle çok kısa sürede hem bankalar hem merkez bankaları çalışır olacak. bu yapılara bankaların da kayıtsız kalması mümkün değil"
devamını gör...
#5888551 bu tanımda yazdığımda14.000 tl idi, şu an 28.000 tl. üç ayda iki katına hiçbir şey çıkmıyor, güzel kazandırdı.
devamını gör...
bitcoin sürekli artan fiyatlarıyla 2017’ye damga vurdu. kripto paranın yıl sonuna kadar 10.000 dolar değere ulaşması bekleniyor.
buradan
bu da yeni bir titan / saadet zinciri olsa gerek. türk lirası bile değil, 1 bitcoin 10 bin dolar vay anasını sayın seyirciler.
devamını gör...
geçen gün diyanet tarafından haram olduğu açıklandı. her türlü haram yola meylettiğim için beni pek etkilemedi ama.
devamını gör...
gizli kurucusunun elon musk olduğuna dair söylentileri şöyle bitmiştir.

resmi twitter hesabından “bu doğru değil. bir arkadaşım bana birkaç yıl önce biraz bitcoin gönderdi, ancak nerede olduğunu bilmiyorum”. elon musk şişirilmiş bir balondur sözü yakında çıkacaktır.
devamını gör...
son günlerde 11 bin dolar aştıktan sonra % 20 değer kaybederek 9 bin dolar seviyelerinden işlem gören dijital para. 2017 de % 900 değer kazandı.

ancak iktisatçılara göre bitcoin'in çöküşü kaçınılmaz.
japonya gibi bazı hükümetlerin sanal para birimlerini düzenlemede ve kabul etmede öncülük etmelerine ; birçok hükümetin, küçük, anonim işlemler için kullanıldığında bitcoin’i görmezden gelmesinin beklenmesine rağmen ; bitcoin'in daha yaygın şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra bitcoin’e karşı hükümetlerin savaş açacağı düşünülüyor. başka deyişle bitcoin‘in başarısızlığının kesin sebebinin merkezi bir yönetim otoritesinin olmamasından kaynaklanacağına inanılıyor.
devamını gör...
çok riskli bir yatırım aracı.
bir kıymetin para olabilmesi için ardında devlet desteği olmadı şart. bu yüzden bitcoin para değil. insanların çok kazandığı varsayılıyor şimdilik fakat bir gün bitcoin karşılıkları olan parayı ödemiyorum dese kimse bir şey yapamaz. bu yüzden çok riskli bir yatırım ama sadece kazanç tarafından bakıldığından yatırım yapan insanlar gün geçtikçe artıyor.
devamını gör...
geçenlerde hakkında şöyle bi haber duydum :

elemanın biri, bir miktar bitcoinin bulunduğu hesabının şifresinin de içinde olduğu harddiski çöpe atmış. şimdi o cüzdanın içindeki bitcoinin değeri 72 milyon dolar imiş. diski 2012 yılında atmış. 2013 yılından beri hayatı çöplüklerde disk aramakla geçiyormuş. *
devamını gör...
morgan stanley'in önceki asya yönetim kurulu başkanı ve başekonomisti olan roach'ın görüşleri ;
''şimdiye kadar hiçbir ürünün bu kadar dik bir grafikle yükseldiğini görmedim. ancak bitcoin kariyerimde gördüğüm en en dik patikayı izliyor.
patlayan bütün balonlar gibi fiyatlar düşecek ve en son yatırımı yapan en büyük zararı görecek. hiç kuşku yok.
''

bitcoin'in piyasa değeri de birçok ülkenin toplam milli gelirini ve dev şirketlerin piyasa değerini geçmiş durumda.
devamını gör...
bit kadar aklımızı alan coin.
çeyreği yaklaşık 10 bin liraya tekabül ediyor.
bu matematik çıldırmış olmalı.. veya dünya.. veya insanlar..
devamını gör...
t: sanal para birimi

şimdi öncelikle birkaç yanlış anlaşılmayı gidermek icab eder:

1) bitcoin'in arkasında bir devlet olmadığı için buna para birimi denemez
buna verilecek cevap aslında çok basit ama anlaşılması oldukça zor. en başta, bitcoinin amacı zaten arkasında herhangi bir destekleyici olmadan güvenilir ücret transferi yapmak. bunu sağlamanın yolu ise gelmiş geçmiş bütün transferlerin tek bir blockchain üzerinde toplanması ve bu blockchainin farklı sistemlerde saklanması. bu blockchain temelde 2 işlev görüyor: 1) blockchain üzerinde bütün transferler var olduğu için kimse sahip olmadığı bitcoini bir başkasına yollayamıyor, 2) bütün verilerin tek bir merkezde (banka sistemi) yerine herkeste olmasını sağlıyor. böylece transfer için herhangi bir güven unsuruna ihtiyaç duyulmuyor (trustless transfer).
gelelim işin "para birimi" kısmına, para denen şeyin bir takas aracından öte bir şey olmadığı, para ile amaçlananın devletin veya insanların değer verdiği bir malzemenin takas yerine geçmesidir. bitcoin bu işlevi sağladığını daha kaç kere kanıtlamalı ki insanlar "para" denen şeyin tanımının değiştiğini anlayabilsin? insanlar 1 adet bitcoine x kadar değer veriyor ve gerçek hayatta x kadar eden ürününü bitcoin karşılığı satıyorsa (örnekleri mevcut, bkz newegg) bu "şey" bir paradır. nokta.

2) bitcoinin karşılığını birileri sağlıyor ve bu adamlar bi gün hooop diye uçarsa dımdızlak kalırız.
bitcoin hiçbir sisteme ve hiçbir kişiye ve hiçbir kuruma ve ve ve hiçbir devlete bağlı değildir. karşılığı yalnızca insanların verdiği değerdir. her değerde olduğu gibi fiyatında artış ve azalışlar olması çok normaldir. piyasada değerinin 1 ay içerisinde %100-200 gibi değerlerde artmasının açıklaması bitcoinin güvensiz oluşu değildir. bitcoin piyasasının daha çok küçük olmasındandır. örneğin petrol piyasası bütün işlemlerde trilyonlarca doların üzerinde kabul edilirken (exchange piyasası, forex piyasası, margin piyasası vb) bitcoinin toplam hacmi daha yenilerde 160 milyar dolar, günlük işlem hacmi ise 5-6 milyar dolardır. bu büyük oyuncular için hiçbir şeydir ve 'whale' diye tabir edilen büyük oyuncuların spekülasyonları nedeniyle fiyatlar uçuşmaktadır. ancak bu oyuncuların her satışında düşen bitcoin fiyatı 1 hafta sürmeden eski yerine gelmiştir ve bitcoin miktarı gittikçe daha küçük hacimlere dağılmaktadır. bu durum fiyat stabilitesini sağlayacaktır.

3) bitcoin haramdır çünkü para değildir. spekülasyona açıktır. karşılığı yoktur. para aklamakta kullanılmaktadır..... vb
bana dünya üzerinde 1 tane para birimi gösterin ki halk desteği olmadan (devlet demiyorum) ayakta durabilsin. 1 tane para birimi gösterin ki spekülasyona açık olmasın. 1 tane para birimi gösterin ki gerçekten her bir kuruşunun üretim olarak karşılığı olsun (para birimlerinin hepsinin halen altın olarak karşılandığı bilgisi bütünüyle yanlıştır, o çok eskilerde kaldı). 1 tane para birimi gösterin ki para aklamada kullanılıyor olmasın.... bu liste eleştirilere göre uzatılabilir. ancak bir adet önemli şey söyleyebilirim: bitcoin faiz ile ilişkisi olmayan, faizin hiç bulaşmadığı tek para birimidir. hani bankadan çektiğimiz maaşlar var ya? hepsine faiz bulaşmıştır. bitcoinde ise kesinlikle faiz bulaşığı yoktur.
devamını gör...
sürekli yükseliyor, patlaması için benim evi arabayı satıp bitcoin almamı bekliyorlar sanırım, ama yemezler goç yemezler.
devamını gör...
6 ay önce tanıştığım ve kendisi ile uğraştığımdan bu yana güzel kazanımlar elde ettiğim kripto para. şu an bizim hükümet tarafından bitcoini vergilendirme ve kötüleme çabası var. fakat karşınızda tüm dünya üzerinde giderek piyasa değeri artan bir teknoloji var ve sürekli olarak büyüyor. buna göz yummak yerine nasıl adapte olmayı araştırmak lazım.
devamını gör...
tcp/ip devriminden bu yana etkisi bakımından en büyük yeniliktir. bankalar dahi dersini iyi almış uyum sağlamaya çalışıyorlar.
devamını gör...
işyerinden arkadaşlarla son 6 aydır fix muhabbetimizi aşağıya kopyalayacağım.

haziran başları bitcoin'in fiyatı 2500 dolar civarı.
1. kişi- bu bitcoin de iyi çıkış yaptı. biz de girsek mi acaba?
2. kişi- doğru diyosun da artık treni kaçırdık. zaten 3'e 4'e katladı bile.
3. kişi- ben bu kadar oynak şeye güvenmem. yarın da çakılır bu.

ağustos ortası. bitcoin 4000 dolar civarına çıkar.

1. kişi- abi siz treni kaçırdık dediniz ama 4 bine geldi.
2. kişi- işte bizim hatamız bu. risk alamıyoruz. o tren de kaçtı gitti.
1. kişi- haklısın galiba. artık inişe geçer bence.
3. kişi- yarın göreceksiniz bitcoin mağdurları olacak.

ekim sonu. bitcoin 6500 dolar.

1. kişi- bu bitcoin durmayacak galiba. bence girmek lazım artık. yine kaçırıcaz.
2. kişi- valla şeytan bana da öyle diyo ama 6500 oldu. yok artık daha nereye kadar artacak. bu kadar oynak olması güvenimi sarsıyo.
3. kişi- bunlar hep manipülasyon. fiyat iyice şişince patlatıp gidecekler.

kasım sonu. bitcoin 10.000 dolar.

1. kişi- abi ya girecektik şuna. sizin yüzünüzden ben de cesaret edemedim.
2. kişi- yine de bana çok oynak geliyo. bilemiyorum.
3. kişi- ponzi bu ya. sıkılmadınız mı takip etmekten.

15 aralık bitcoin 15 bin dolar.

1. kişi- ben giriyorum artık bu bitcoine. tren kaçtı kaçtı diye diye kaçrıdık treni.
2. kişi- bence düşecek artık. bu saatten sonra girilmez.
3. kişi- ben de artık satayım şu bitcoinleri. iyi para yaptık. 6 ayda 7'ye katladım dolarları. *
devamını gör...
localbitcoin verilerine göre son bir yılda gelişmekte olan ülkelerin bitcoin işlemleri, gelişmiş ülkelerden çok daha fazla gerçekleşti. bitcoin işlemlerindeki artışın en fazla gerçekleştiği ilk beş ülke:
çin, nijerya, kolombiya, venezuela, peru. türkiye ise altıncı sırada yer alıyor.

talebin çok fazla arttığı çin ve rusya'da merkez bankaları bitcoin gibi kripto para birimlerinin alınıp satılabildiği internet sitelerine erişimi engellemişti. venezuela'da hiperenflasyon yaşanırken, brezilya ve kolombiya'da hükümet kripto paraların riskleriyle ilgili uyarıyor.

buradan

çok güvenli para birimi çoook, ilk sıradaki ülkelere bakar mısın bildiğin gibi değil.*
devamını gör...
bana nedense bu tarz şeyler cok komik geliyor. nihayetinde ortada emek falan yok bir koyuyorsun 10 alıyorsun. e 9 nerden geldi bilmem. muhtemelen birileri 9 birimlik bir emek ortaya koymustur. ama bu emegi sen alıyorsun. hic adil degil. haramlik helalligini gectim ki alkol falan icen biriyim de ne bileyim uzaktan biraz kul hakki gibi geliyor nedense.
devamını gör...
ortada emek falan yok denmiş. neden havadan para kazanmak olmadığını söyleyeyim.

çok kabaca anlatacağım. şimdi birileri çıkıp bitcoin diye bir para ortaya atıyor. ve bunun geleceğin parasını olacağını söylüyorlar. aslında bu bir proje. bitcoin'in değerinin artması bu iddiasını gerçekleştirme yönünde ne kadar yol alabildiğine bağlı. bu iddiasını gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu şey ise güven. güven de bu paraya yatırım yapan insanların artmasıyla paralel olarak artıyor. henüz hedefini gerçekleştirme yönünde somut bir adım atmamış olan bitcoin'e güvenip para yatırmak çok riskli bir yatırımdır. finansın temel denklemi yüksek risk yüksek getiridir. yani bitcoin 2 sene önce çok riskli bir yatırımdı. ama inanılmaz bir getiri sağladı. işte o dönemde bu paraya yatırım yapanlar o riski alarak bu işe katkı vermişlerdir. bitcoin'in proje ortağı olarak projeyi desteklemişlerdir. bugün aldıkları da bunun karşılığıdır. bitcoin halen kendini gerçekleştirmiş bir proje değil. o nedenle hala daha çok yüksek riskli ve aynı şekilde getiri potansiyelli bir yatırımdır.
devamını gör...
sahibi ben olsam mottosunu “buraya coin” diye yapardım.
devamını gör...
kullanıcılarını üzmüş sanal para birimi. yılbaşına kadar daha düşer diye tahmin ediyorum.
devamını gör...
yaşadığı büyük değer kaybından sonra bugün "bit koyup üç alacaktınız, noldu?" dediğim ancak muhataplarımın bu dehşet kelime oyunumu anlamadıkları sanal para birimi.
devamını gör...
20 bin dolar sınırını geçip 12 bin dolara düşmüş dalavere aracı. kayıp % 40 .

belki gene çıkar oralara hatta geçebilir de ama olup olacağı budur; bir aşağı bir yukarı oynayıp duracak nihai sona ulaşıncaya kadar. birileri bu iniş çıkışlardan zengin olacak. hiç bir teknik, ekonomik bilgisi olmadan bu işe girenleri soyup soğana çevirecekler.

(bkz: keriz silkelemek)
devamını gör...
bitcoin sahibi insan öldüğünde o paralara ne oluyor diye düşündüğüm kripto paradır. hatta ilhan helvacı daha önce düşünmüş;buyrun
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar