bitki

canlıdırlar ama beyin ve kalp'leri yoktur bu yüzden duygusuzdurlar denebilir, fakat kimi araştırmacılar bitkilerin de bir şekilde hissettiklerini ve ortamdaki psikolojik duruma göre tepki verebildiklerini iddia etmektedirler (bkz: çiçek).

bu canlı türü fotosentez yapmasıyla ünlüdür, susuz da yaşayamazlar fakat etobur bitkiler de vardır, işte böylesine karmaşık bir konudur. bir de sarmaşık vardır, o da konumuzla doğrudan ilgilidir.

bitkiler sosyal canlılardır ve doğada topluluk halinde yaşarlar; fakat bencil insan, bitkileri de doğal ortamından ayırarak saksı gibi nesnelerin içinde (bkz: kafes) yaşamalarını sağlamıştır. daha da uzar bu konu ama uzatmamak gerekir, nitekim bazen bir bakınız bile çok şey ifade edebilir: (bkz: bitkisel hayat)
devamını gör...
canlıdırlar ama beyin ve kalpleri yoktur, bu yüzden duygusuzdurlar, fakat kimi araştırmacılar bitkilerin de bir şekilde hissettiklerini ve ortamdaki psikolojik duruma göre tepki verebildiklerini iddia etmektedirler (bkz: çiçek).

bu canlı türü fotosentez yapmasıyla ünlüdür, susuz da yaşayamazlar fakat etobur bitkiler de vardır, işte böylesine karmaşık bir konudur. bir de sarmaşık vardır, o da konumuzla doğrudan ilgilidir aslında!

bitkiler sosyal canlılardır ve doğada topluluk halinde yaşarlar, fakat bencil insan bitkileri de doğal ortamından ayırarak saksı gibi nesnelerin içinde (bkz: kafes) yaşamalarını sağlamıştır. bir de saksılar var, neyse...
devamını gör...
fotosentezyapan, ökaryotik, ağaçlar, çiçekler, otlar, eğreltiotları, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.

bitkiler aleminin 350.000'e yakın türü mevcuttur. 2004 itibariyle 287.655 bitki türü tanımlanmıştır. bunlardan 258.650'si çiçekli bitkilerden, 15,000'i de yosunlardan olarak tanımlanmıştır. bitkiler genelde ototrof (özbeslek) organizmalardır ve enerjilerini güneş ışığından alırlar. birçok bitki kloroplastları sayesinde fotosentez ile organik bileşiklerini üretir. bitki hücreleri genellikle kareye benzer şekildedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar