bitmek tükenmek bilmeyen soba edebiyatı

kasım ayının sonları gibi bir anda ortaya çıkan leş sosyal medya ve sözlük edebiyatıdır.

soba üzerinde pişen kestanenin vazgeçilmez tadı, kurumuş mandalina kabuklarının etrafa yaydığı muazzam koku çeşitli argümanlarla okuyuculara tasvir edilir.

bırak ulan fakir edebiyatını k*dumun gecekondu sakini desen linç yersin, abartmıyor musunuz arkadaşlar diye tansiyon ölçmeye kalkışsan duygusuz bir site sakini olarak gözükür kınayan bakışlara ve cık cık'lara maruz kalır durursun.

en iyisi usulca seyretmektir.

nasılsa 1 ay falan bu edebiyatın ömrü.
sık dişini be oolum, neleri atlattın sen diye kapar gözleri usulca beklersin.

not: soba lobisi iş başında gene.
devamını gör...
kanımın son damlasına kadar savunusunu yapacağım edebiyat türüdür. gençler bilmez de bir zamanlar evlerimizde banyo sobaları olurdu. öyle bir banyoda sevişmek, jakuzide sevişmekten oranlanamayacak kadar zevkli bir eylemselliktir. ölmeden önce mutlaka ki denemenizi öneririm.

müslüman sözlüğümüzün yazarlarının da abdesti kaçtı yine benim yüzümden. vah vah vah...
devamını gör...
offf offf soba dedin de, üzerinde ekmek kızartıp, tereyağını sürerken erimesini izlemek, o muazzam koku ve lezzetin insanı nirvanaya ulaştırması.... bi taraftan demlenen tavşan kanı çay ve narenciye kabuklarının yaydığı cennet kokusu... *
devamını gör...
soba candır.
böyle sadece bir odaya ısıtır, ayağını kapıdan çıkarmak istemezsin. ne yemek yapsan güzel olur, harika ıhlamur demlenir üstünde. bir de patates közlemesi uf uf...
devamını gör...
sobayı yaşayan, sobayla yasanmışlığı olan edebiyatını yapmaz. soba denildiğinde sadece üzerinde pişen kabuktan bahsedenleri dinlemiş olanlar böyle bir kanıya varamaz en azından.

borusundan halıya kurum damlamasın diye demir telle bağlanan yoğurt kabındaki zarafet başka neyde var kuzum. hayatımda soba üzerine bıraktığım tükürüğün cozurdayarak sonmesini izlemenin verdiği hazzı hala başka bir şeyde bulabilmiş değilim.

eleştirecekseniz tiye alacaksanız başka yerde demirleyin. apartmanının sığınağında sakladığı soba borularını arada bir inip sarılarak bağrına basan insanlara haset etmeyin. hayatta hiçbir şeyi onların sobayı sevdiği inançla sevemeyeceksiniz. en azından saygı duyun.
devamını gör...
her kesimden savunucusu olan edebiyat. şu resimden sobayı çıkardığında, ne kadar eksik ve soğuk kalıyor.

uff fırınında patates de vardır şimdi bunun.

()
devamını gör...
tayyip baba sayesinde hepimiz doğalgaz kombisi ile ısınan evlerde oturuyoruz.

doğalgazı ithal edip, kendi vatandaşına satarak para kazanmak marifet mi?

kesinlikle hayır!

ama akp öncesi iktidarlar, akp'nin 2 senede yaptığı doğalgazı tüm yurda yayma projesini 20 yılda yapamazlardı.
devamını gör...
üzerinde çay yaparsın, çorba kaynatırsın, mısır patlatıp, patates közlersin... bunların hepsi bir farklı lezzetli olur sobanın üstünde, bir de gece duvarlarda görsel şölen izlersin. ama soba edebiyatı yapan kaç arkadaş kış için ormandan ağaç kesmeden odun toplamış, odunluğa onları yığmış, külünü bahçeye gömmüş merak ediyorum. bir şeyin cefasını çekmeden o şeyin edebiyatı yapılmaz sanıyorum. bilmeden yazanların edebiyatı da eğreti duruyor zaten.

(bkz: edebiyat yasaklansın)
devamını gör...
doğalgaz olamayan bir yerde 3 kış geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki hiç öyle düşünüldüğü gibi romantik olmuyor. ilk zamanlar biz de nostaljik bulup, kestane, mandalina kabuğu vs. olaylarına girmiştik. ama kış kendini iyice hissettirince asıl yüzüyle acı şekilde tanıştık. bir odaya tıkılıp kalmak berbat bir şey bir defa, mutfakta bir şeyler hazırlamak işkence olur, banyoya girmeden önce bile odun taşıma-yakma seremonisi olunca çekilmez oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar