biyolojik saat

doğal zamanlayıcı.

"insan vücudundaki hormonların ne zaman salgılanacağı gibi metabolik işlemleri düzenler. son araştırma bilgilerinde bu saatin işleyişini beyinde bulunan pineal bezi adlı ışığa duyarlı yapı sağlamaktadır." *

"bedenimizin kendi doğal saati ne kadar uyuyacağımızı, ne zaman uyanacağımızı ve ne zaman uyumamız gerektiğini bize söyler. bedenimizde yalnızca uyku düzenini değil, birçok işlevin zamanlamasını yapan bir sistem bulunur. biyolojik saat gece-gündüz, yaz-kış gibi çevre koşullarından etkilense de çoğunlukla bu koşullardan bağımsız olarak çalışır.

melatonin hormonu, beynin alt merkezlerinde bulunan epifiz bezindeki pineolasit hücrelerde üretilir. bu hücreler ışığa ve elektromanyetik dalgalara çok duyarlıdır. elektromanyetik dalga yoğunluğu artıkça da melatonin salgılanması azalır. bu hormonun üretimi gece başlar, sabaha karşı durur. melatonin hormonunun temel görevi bedenin biyolojik saatini korumaktır.

gerçek saat keşfedilmeden binlerce yıl önce insanlar biyolojik saati kullanıyorlardı. uyanmak, beslenmek ve avlanmak için insanları yönlendiren tek saat, biyolojik saatti. bu saatin hangi merkezden yönetildiğiyse yüzyıllar sonra anlaşıldı. beynin içinde, orta alt bölgede bulunan ve 20.000 sinir hücresinden
oluşan bir merkez biyolojik saati düzenler." *

devamını gör...
[ruhb.] büyüme, uyku-uyanıklık, aybaşı gibi biyolojik döngüleri içeren iç zamanlama düzeneği, beden saati.

(alm. biologische uhr; fr. horloge biologique, f; ing. biological clock) *
devamını gör...
ilk insandan bu yana güneşin doğuşundan batışına kadar,güneşin batışından doğuşuna kadar vücudun kendini programlayıp fabrika gibi çalışmasını sağlayan sistemdir.zamanla insanoğlunun gelişimiyle güne uyum sağlama becerisiyle yüzyıllardır kendini geliştirerek muazzam çalışmaktadır.her saat dilimine denk düşen görevlerini hücre-doku-organ -sistem olarak yerine getirmektedir. bu ritm bozulduğunda bedensel-ruhsal sorunlara zemin hazırlanmış oluyor.

biyolojik saatimiz adım adım;

http://indigodergisi.com/20...
devamını gör...
5. (Tematik)
24 saat artı 30 dakikadır.
bu tabirin tanımlanması bulunması 1960'larda başlar ve bilimadamının kendisini 6 aylığına 2 aylığına defalarca saat olmadan 130 metre derinliğindeki mağaraya kapatması ve denek olmasıyla başarılmıştır.

sonraları arkadaşı (kadın) o da 2 aylığına giriyor o hesabını yanlış yapıyor. mağarada saat falan yok kendin işte uyudum uyandım diye gün sayıyorsun. o kadın 10 günde 1 adet görüyor.

bir başka erkek arkadaşına deney sunuyor o da 60 gün kalıyor ve adamın gün döngüsü 48 saat oluyor. yani 48 saat ayakta 36 saat uyuyarak geçiyor falan filan fişmekan.
devamını gör...
fizyolojik ve davranışsal tepkilerin belirli periyotlar içinde tekrarlanmasına biyolojik ritim (sirkadiyen ritim ) denir. biyolojik saat canlı yaşadığı sürece çevre şartlarına uyumunu sağlar.kalbin elektriksel aktivitesi, hormon salgılanması, uyku uyanıklık hali gibi biyolojik olaylar, biyolojik ritimlerin kontrolünde gerçekleşen olaylardır.
biyolojik saat iç saat demektir.çevresel uyarılardan yararlanarak doğru tepkilerin doğru zamanda verilmesini sağlar.biyolojik saat insanda genel olarak beyindeki hipofiz ve epifiz bezlerinin kontrolünde gerçekleştirilir.
çeşitli canlı türlerinde biyolojik saatin etkisiyle göç etme, üreme gibi davranışlar ortaya çıkar. örneğin hipofiz bezi yönetiminde insanda yumurta oluşumu ve atılması bir aylık periyotlarda gerçekleşir. insanın vücut sıcaklığı ise biyolojik saat ile günlük olarak yaklaşık 1 derece iner ve çıkar.
memelilerde biyolojik saatin etkilerden biri de epifiz bezidir. bu bezin salgıladığı melatonin hormonu salgısı gece ve gündüze göre ayarlanır.gözdekifotoreseptörlere ışık gelmesi melatonin salgılanmasını önler.yapılan bazı deneylerde epifiz bezi çıkarılan memeli hayvanların biyolojik saat kontrolünü yitirdikleri,günlük yaşam ritimlerini düzenleyemedikleri tespit edilmiştir.bunun dışında kedi, köpek, koyun gibi pek çok hayvanın mevsiminde doğurma özelliğini yitirdikleri bulunmuştur.böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonu ise uyanma sürecinde önemli göreve sahiptir.
insanların uçakla uzak ülkelere gitmeleri sonucu günlük biyolojik ritimler en az birkaç gün bozulabilmektedir. bu durum melatonin salgısının düzenlenmesi ve biyolojik saatini yeni zaman dilimine uyum sürecinden kaynaklanır. bu olayajetlag denilmektedir.
biyolojik saatimiz vücudumuzu gece ve gündüze uyum sağlayacak şekilde öyle bir netlikte ayarlıyor ki bu ayarın bozulması çok ciddi sonuçlar yaratabiliyor.kısa vadede jetlag gibi olaylar hafıza oluşumunda geçici etki yapabilirken uzun vadede tekrarlanırsa kalp hastalığı, şeker hastalığı,kanser gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.
küçük bir omurgasız türü olan kral kelebekleri de yıl içinde sonbaharda orta amerika’dan meksika’ya kışı geçirmek için uzun bir yolculuğa çıkıyor.bu kelebek türünün göç sırasında güneşin gökyüzündeki konumundan yararlandığı ve biyolojik saatini kullandığı yapılan deneyler sonucu bulunmuştur.biyolojik saat bu örneklerde olduğu gibi canlıların yaşamında çok önemli yere sahiptir.
devamını gör...
çalar saat çıktığından beri işlevi azalan bir vücut sistemi. babam hep der: cep telefonu çıkmadan önce hic sabah namazı kacirmazdim ama şimdi bazen çalarsaati duymuyorum evlat.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar