biz bir günde mi para sevdalısı olduk

polat alemdar tarafından öldürülmeden hemen önce sorgulanan pala karakterinin muhatabına empati yapması gayesiyle yönelttiği sorudur. ardışık şekilde öyle sorular sorar ki sanırsınız karşısında suskun kalan kişiyi sorgulayan kendisidir. dizi tarihimizin en iyi sahnelerinden biri olan, derin devlet mantığını kısmen de olsa başarılı biçimde gösteren diyaloğun neredeyse tamamını aşağıya bırakıyorum.

--! spoiler !--

-aslan akbey'i neden öldürdün?
+keyfim geldi, öldürdüm.
-kaç paraya keyfin geldi?
+ben para için adam öldürmem.
-o çantadakiler emeklilik ikramiyen miydi? para için adam öldürürsün, çocuk kaçırırsın, işkence edersin, her türlü rezilliği yaparsın.
+bana bak kimliksiz devlet! mafyaya sızmışsın, bana yedirme. beni sorgulayacağına aslan'ı sorgulasaydın, vatan haini oydu. vazifemi yaptım.
-nasıl ihanet etmiş vatana?
+delikanlısın ama safsın, çok güvenmişsin aslan'a. gerçi biz de güvendik, onun için burada bu haldeyiz. yoksa otuz bin kişinin katilini öldürmek için bizi suriye'ye belimizde silahlarla ve bombalarla davulla zurnayla yollayan devlet bizi burada oturtur muydu şimdi?
-yolladı da n'oldu? şam'dan geri bile dönemedin. devleti rezil ettin ama devlet seni düştüğün çukurdan çıkardı ve geri aldı.
+bizi suriye'ye gönderen devletti; peki hainbaşına suikast bilgisini veren kimdi, o gün evde neden yoktu? biz bir günde mi para sevdalısı olduk, bir günde mi paraya taptık? ülke sevdasından bizi kimler, hangi siyasiler uzaklaştırdı? devlet görevlisine kurşun sıkar hale nasıl geldik?
-aslan akbey'in bu işlerle ne ilgisi var?
+bir noktadan sonra kime neden kurşun sıktığını sorgulamazsın, sadece emir alırsın. bu haindir derler, gider sıkarsın. ne yapacaksın sen bunları? git kumarhane aç, git gazino işlet, üç beş kuruş haracını al, işine bak. sen kim, devlet işi kim!
-ben devletim!
+dün ben de senin gibi konuşuyordum.
-sen hiç benim gibi konuşmadın.

--! spoiler !--
devamını gör...
bir adet güneş yokken gözlük takan kişi beyanıdır.
yapılan yorumlara bakıldığı takdirde kötü bir karakter olmakla birlikte seyirci tarafından benimsenmiş olması bana hep tuhaf gelmiştir.
aynı zamanda devlet işlerinde, hadi en azından derin işlerde, devrin nasıl döndüğünün güzel bir örneği işlenmiştir o sahnede.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar