bizans imparatorluğu

roma imparatorluğu'ndan bağımsız olarak düşünüldüğünde; 395 yılında kurulmuş, 1453 yılında fatih'in topkapı'dan şehre girmesiyle son bulmuştur.

aslında bunlara bizans diyen de bizim tarihçilerimiz. onlar kendilerine hep doğu roma demişler.
devamını gör...
fatih sultan muhammed han'ın istanbul'u feth etmesi ile tarih'den silinmiş imparatorluktur. feth öncesi merkezi istanbul surları içerisinde o dönemlerde at yarışlarının yapıldığı,pazarların kurulduğu ve hipodrom olarak bilinen sultan ahmet meydanı idi.
devamını gör...
tarihte yer almayan imparatorluk. ne bizans imparatorluğu olduğu iddia edilen devlette ne de osmanlıda böyle bir adlandırma yapılmıştır. sonradan kurulan kutsal roma-germen devleti, 16.yüzyılda doğu roma imparatorluğu'na ait olan unvanları kullanmak için boyle kelime oyunu kokenli sahtekarlıklara girmiş, doğu roma'nın romalı kökünü unutturmak için bu kelimeyi uydurmuştur.
devamını gör...
yıllarca cüneyt arkın ın tek başına yıktığı imparatorluk olarak bildiğimiz imparatorluk.

--- alıntı ---

malkoç: kahbe bizansın yiğit güzeli elenora bacı(şimdilik daha) bana kale kapısını açarmısın pls? :)
elenora: ayıpsın malkoç kapı ne kelime :))))))
malkoç: elenoram elenoram(babababa la bu cüneyit az değil ha) bu kıyagını not ediyom bilahere görüşçes ;)
elenora: yiğidim erkekim benim sen kaleyi içten fethettin dandik illetyusun habari yok :)

--- alıntı ---
devamını gör...
olaya dışarıdan bakarak yazayım biraz. islam devlet geleneği büyük oranda bunların kurumları üzerine kurulmuştur, bunlarda grekçe konuşan romalılardır. yani islam devleti denen şey aslıdan dini islam olan roma'dır. muaviye şam valiliği esnasında suriye'deki doğu roma kurumlarını kullanmış ve denilene göre roma kayserleri gibi yaşamaya, giyinmeye başlamış. tabi burada şunu söylemek lazım. daha sonra emevilerin devam ettireceği bu valilik anlayışı bildiğimize göre çok geniş. gerek yetki, gerek hakim oldukları alan itibariyle bu valiler aslında merkezden atanan imparatorlar bir nevi. tabi arkasını arabistan yarımadası'na vermiş hz ali'nin böyle bir güce karşı pek yapacak bir şeyi yoktu. zaten emevi fütühatının önemli bir kısmı roma topraklarını kapsar. fatih'in istanbul'un fethinden sonra kendine kayser dediğini herkes biliyor. gerçekten de öyledir. şöyle de denebilir;
pagan roma>hristiyan roma>müslüman roma
latince konuşan roma>grekçe konuşan roma>arapça konuşan roma>türkçe konuşan roma
devamını gör...
osmanlı tarafından istanbul'un alınmasıyla birlikte yıkılan rum imparatorluğu.
şurada yıllara göre sınırları ve imparatorların da gösterildiği bir haritası mevcut.

devamını gör...
bürokrasi, diplomasi, hukuk, strateji, vergilendirme vesaire gibi devlet yönetimini doğrudan ilgilendiren birçok konuda osmanlı’ya çok şey katmıştır. bu bağlamda, siyasi kültür bakımından birnevi halefi olan devlete ciddi bir sosyal miras bırakmıştır.
devamını gör...
olmayan imparatorluk. gerçek ismi doğu roma imparatorluğudur. türklerin roma'yı yıkışını kabullenememelerinden dolayı kelime oyunu yapılarak dilimize sokulmuştur. roma dünya tarihi açısından büyük önem arzeder. avrupa'da konumlanmış her büyük devlet roma'nın mirascılığını sahiplenmek ister. kutsal roma imparatorluğu, rus çarlığı, osmanlı imparatorluğu bu sahiplenmek isteyen devletlerden biridir. ilk ikisi roma'nın yanında çocuk kaldıkları ve daha çok ucube gibi gözüktükleri için -özellikle kutsal roma imparatorluğu- 3. roma tarihçilere göre osmanlı'dır. zaten osmanlı padişahlarının da hedefleri bu yönde olmuştur. yani bizans sadece doğu roma'nın adını küçültmek için ortaya atılmıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar