bizim ülkemizde ırkçılık yok

futbol muhabbeti olduğunda muhakkak söylenen yalan. bizim ülkemizde daha aşağılığı ve daha utandırıcı, daha tiksindirici modelleri olanı var hem de. spor alanlarına muz kabuğu atıldığında ağlayan futbolcular gördük avrupada doğru mu? biz de daha beteri oldu. ırkçı pankartlar mı? daha kötüsü! saha içi şiddet mi? daha kötüsü! sırf müslüman diye ötekileştirdik mi? daha kötüsü! sırf kulağında küpesi var diye kafir ilan ettik mi? daha kötüsü! sırf sakalı var diye linç etmeye kalktık mı? daha kötüsünü biz yaptık. yani demem o ki, elbette örneklerini çoğaltabiliriz. 2003 istanbul patlamalarında kendilerine eman verilmiş ehli kitabı öldürmeye çalışmaya kadar uzar gider liste. bu topraklar bir zamanlar ırkçı değildi. gerçekten değildi.

(bkz: yanındakini dürterek birini göstermek)
devamını gör...
genelde ırkçılığın sadece zenci ırkçılığı olarak düşünülmesi sonucu söylenen cümle. tabii bu düşüncenin oluşmasının da bir sebebi var: amerikan filmleri.
devamını gör...
varlık vergisi vakasıyla ve 6-7 eylül olaylarıyla ülkeden şutlanan ve mallarına el konulan ermeni*, rum ve yahudileri; cumhuriyet kuruldu kurulalı gün yüzü görmemiş 10 binlerce insanı öldürülmüş yüzlerce köyü haritadan silinmiş, beyaz toroslarla insanları kaçırılıp öldürülmüş, diyarbekir cezaevlerinde işkencelere tabi tutulmuş ve her türlü insani hak talepleri yok sayılmış bununla da yetinilmeyip kendileri yok sayılmış* kürtleri; memuriyetlerden men edilen çerkesleri göz ardı ederek, hiçe sayarak en utanmaz en riyakar ve en kahpe bir surette söylenebilecek söz.

ben küçükken çocuklar birbirine hakaret kasdıyla "kürt" diyerek küfür ederlerdi. yaşım da epey gençtir. ve bu ırkçılığın en hafif olduğu zamanlara tekabül eder belki de. varın gerisini siz hesap edin. ermeni dölü, rum dölü denilerek yapılan hakaretler hala çok moda. benim asıl üzüldüğüm ittihat terakki ricaliyle başlayan ve tek parti devrinde zirveye varan ırkçılığın ve başka ırkları türkleştirme, zulmetme, gerekirse yok etme işlerinin tüm müsebbiblerinin bugün yerlere göklere sığdırılamayan kahramanlar olması. şu ırkçılık problem pkk terörünü de doğuran belki ülkenin en köklü problemlerinden biridir ama ne hikmetse ülkedeki her problem gibi geçmişten kalma bir gelenekle yok sayılmaya devam ediliyor. inşallah ülkede demokrasi ve insan hakları gelişir de hem rejimin dayandığı çürük ve her türlü insani değere zıt temeller tarihin tozlu sayfalarına karışır, hem de kahraman diye anılan ne kadar mel'un, ne kadar zalim, ne kadar dalkavuk, ne kadar ahlaksız şahsiyet varsa hepsinin maskesi düşer de lanetle anılmaktan başka bir şerefe nail olamazlar. tek temennim bu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar