black friday

thanksgiving'den sonraki cuma gunudur.. ozellikle elektronikte fahis indirimler olur. persembe gununden buyuk elektronik magazalar onunde uzun kuyruklar olusur her sene. insanlar cilginca alisveris yaparlar o gun her yerde. alisveris havasina girmisken cikmak olmaz diye alakali alakasiz her yerde indirime rastlanir. hediye almak icin guzel bir donemdir aslinda ama saatlerce kuryrukta beklemeye deger mi sorusu kafa karistiriyor elbette..
devamını gör...
her yıl kasım ayının 3. perşembesi kutlanan thanksgivingin ertesi günü olan cuma çılgınlığıdır. insanlar perşembe akşamları hindilerini yer, şaraplarını içer, eski aile fotoğraflarına bakarlar ve saatler geceyarısını gösterdiğinde silkinip kendilerine gelirler: ''noluyoz hacılar hani biz tüketim toplumuyduk, haydin malllara, yeter bu kadar nostalji'' derler.

elektronik bişeyler alınacaksa geceden avm önünde sıraya girip beklemeye değecek dev indirimler olur ama 3-5 kazak için o riski almaz aklı selim insan.

ayrıca beni en çok güldüren çevirilerden:

(bkz: kara cuma) *
devamını gör...
bilindiği üzere amerikalılar kasım ayının son perşembesini thanksgiving (şükran günü) olarak kutluyorlar. hindi pişirip ailece bir araya geliyorlar. thanksgiving amerikan aileleri için önemli bir buluşma günüdür ve büyük oranda aileler bir araya gelirler. black friday dediğimiz gün işte bu thanksgiving'in sonraki günü olmakta.

ciddi indirimlerin olduğu bir alış veriş etkinliğine "kara" sıfatını kullanmak kulağa çok mantıksız geliyor. kara ile isimlendirilen günler genellikle büyük borsa çöküşlerinin olduğu günlerdir. black friday'in black olmasında da aslında negatif bir anlam var. black friday ibaresi 1960'larda ilk defa philadelphia'da (philadelphia pensilvanya eyaletinin bir şehridir-komplo teorisyenlerine buradan iş çıkar) polis teşkilatı arasında kullanılan bir isim. kullanma nedenleri ise thanksgiving sonrasındaki indirimler nedeniyle ortaya çıkan yoğun araç ve yaya trafiğinin polisler için ekstra mesai ve uğraşılması gereken bir yığın probleme sebebiyet vermesi. yani buradaki karalık tüketicilere değil polislere. bu isim ilk olarak philadelphia'da, ardından amerika genelinde tutulup yaygınlaşmış.

bu bilgiler ışığında kara cuma'nın dinimizi yok etmek amacıyla bilinçli yapılmış bir eylem olmadığı konusunda ben tatmin oldum.
devamını gör...
turk televizyonlarinin dahi her sene vazgecmeden gosterdikleri alisveris gunu.. buyuk indirimler icin gunler oncesinden magaza onunde kampa giren insanlar var bu gun icin.. en kotusu bile sukran gunu yemeginden sonra kosturuyor magazalara, ya da gun agarmadan dusuyor yollara.. noelde herkes hediye aliyor birbirine.. haliyle indirimli urun alabilmek icin ne gerekirse yapiyor vatandas.. tuhaf bir dongude surup gidiyor hayat buralarda.
devamını gör...
uzun aylardan sonra türkiye'ye dönüşümün arefesine denk geldiği için zaten yapmam gereken hediye alışverişinin iyice suyunu çıkararak "bu ceket çok ucuzmuş kardeşime de alayım, bu çantayı teyzem çok sever, şu %70 indirimli marka saatten eski dostlara da birer tane alayım, e hadi komşu çocuklarına da birer oyuncak vs vs... " derken tüm avm'yi turlayıp eve geldikten sonra banka hesabında kalan 40 küsür dolarla ay sonunu nasıl getireceğimi düşünmeye başlamama neden olmuş gün. evet bu indirimlerden çok kârlı çıktım (!)
devamını gör...
bu gece yarısından itibaren başlayacak olan alış veriş çılgınlığı.
yapılan araştırmalara göre geçen yıl kişi başı ortalama 935 dolar harcayan tüketicilerin global çaptaki toplam harcaması ise 655 milyar doları geçmiş.

bin dolarım yok ama ucundan kenarından bişeyler almak lazım hazır indirim varken , hemen sıraya girmek lazım.
devamını gör...
bu gavur kampanyasını ben de şiddetle reddediyorum. ve bu yüzden hiç bir indirimden faydalanmadım.

latife ediyorum, istediğim modelde bir triko bulamadığım için almadım bir şey, yani aslında ihtiyaç için değerlendirmeyi aklımdan geçirmedim değil. ama gavurların black friday, bizim özenti milletinse efsane cuma dediği bu kapitalist oyununa destek verilmesine ben de karşıyım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar