boğaziçili öğrencilerin cumhurbaşkanına cevabı

''diplomasız diktatör!''
önce bununla bodoslama girmişler valla.

okul kapalıyken geldiğinizden ayırt edememiş olacaksınız; göreve çağırdığınız boğaziçililer, yani bizler, cumhuriyet’in çocuklarıyız. 90 kuşağıyız, gezi direnişi’ni omuzlayanlarız.

dahası için ahanda buradan
devamını gör...
oldukça sert hatta belli noktalarda haddi aşan bir cevap metni olmuş maalesef. halbuki bunlar zeki çocuklar; marjinal ifadelerle sivrilip tansiyonu yükseltmek yerine ince diplomasi hamleleri de uygulayıp mesajlarını iletebilirlerdi aslında.
devamını gör...
her boğaziçi’li cumhuriyet çocuğu, gezi bilmemnesi değil kendileri de bal gibi biliyor. şahsi fikrim diplomasız diktatör ifadesinin bu metne ortak olanların hepsine yedirilmesi, dikatör olmanın hakkı verilsin zira.
muhakeme yoksunu nerd’ler sizi. ülkenin okumuşu da okumamışı da avam. nasıl bir eziklik anlamadım.
devamını gör...
bu ülkede herkesin eşit olduğunu unutmayın. seçilmiş sert konuşursa seçen de aynı şekilde cevap verebilir zaten bu da demokrasidir.
devamını gör...
(bkz: istediğini söyleyen istemediğini işitir) usulünce olmuş cevaptır. bir adet cumhurbaşkanı konumu ve koltuğundan dolayı bir kurumu ve içindekileri topyekün zan altında bırakıyorsa başka ne beklenebilir ki?

peşinen not: cb nin kesin boğaziçi ile bir alıp veremediği var ve bu durum aksiyona yakında geçecektir. şu zamana kadar hakkında bir şekilde şüheye mahal bırakacak laf ettiği hiçbir kişi veya kurum belli bir khk ve ohal kolaylaştırıcılığı ile farklı bir şeylere maruz kalmamazlık etmedi. boğaziçi için de külli bir kısım değişiklikler bekliyorum. gerçi son facia rektör ataması bunun zaten ilk adımlarıydı ya neyse.
devamını gör...
böylece cb'nı haklı çıkarmış bir avuç eblehin cevabı. tam da bundan bahsediyordu işte tayyip.
devamını gör...
fikir kulüpleri federasyonu -fkf- üyesi boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin...

kim oldukları belli. o yüzden üslup konusunu normal karşılamak lazım.
erdoğan'ın eleştirileri yönetsel manada eleştirilerdi. muhatabı bu arkadaşlar değildi.
kaldı ki, konuşmasında boğaziçi ve mezunlarından daha çok övgüyle bahsetti.
devamını gör...
bence üzerinde durulması gereken nokta kaçırılıyor. tayyip diyor ki (gereksiz kısımları çıkarıyorum) "boğaziçi istenen seviyeye gelemedi". bu arkadaşlar ise verdikleri cevapta bu noktaya hiç değinmiyorlar. hatta şimdi cevaplarını bir daha okuyunca böyle bir dertleri varmış gibi de gelmiyor.
devamını gör...
bence de tartışmasız bir şekilde cumhurbaşkanını haklı çıkaran cevaptır.

erdoğan: boğaziçi akademik olarak istenen seviyede değil
boğaziçili süüpır smart gençler: biz atatürk çocuğuyuz bi kere onu biliyo musun sen
erdoğan: dünya üniversiteleri arasında hakettiği yerde değil. bunu yapması için milli değerlerden kopmamalı vs.
boğaziçili süüpır smart gençler: biz geziyiz onu da bil. gezide biz vardık bi kere. okula da anca biz yokken gelebilirsin taam mı?

yani şimdi bu mudur cevap? Allah aşkına nasıl bir akıl tutulmasıdır bu?

muhalif olmayın demiyorum. çıkıp boğaziçi üniversitesinin istenen başarıyı elde edememesinde hükümetin yanlış icraatlarından bahsetseniz ya? yök garabetinden. üniversite yöneticileri siyaset ilişkisinden falan. üniversitelerin başarılı olmasında yerlilik kadar bağımsızlık ve finansman gücünün gerektiğinden ve bu konuda hükümetin yetersiz kalışından.

geziiii diye demagoji yapmak daha kolay tabi.
devamını gör...
"çapulcu" gizli öznesinin gezi kelimesinde aranması gereken cevap...

boğaziçi'nin istenilen başarıyı elde edememesinden ortaya çıkan sonuçlara bir bakalım mı?
boğaziçi mezunu bir genç kız geçtiğimiz günlerde birleşmiş milletler'in gözlemcisi olarak reza zerrab davasını izlemek için amerika'daydı hatırlıyor musunuz? günlerce facebook üzerinden canlı yayın yaparak davanın gidişatını anbean aktardı takipçilerine... o genç kız üzerinden boğaziçi'li kimliğini görmeye çalışırsak; bu üniversite'nin mezunları zekaen ülkenin gerçekten sayılı insanlarıdırlar. herkesin eşit şartlarda koşutuğu bir sınav yarışında onlar ipi ilk göğüsleyenlerdir. okudukları okul onlara hem yabancı dil ve meslek eğitimi alanında iyi koşullar sağlar, hem de dünyaya farklı açılardan bakabilme, yorum yapabilme ve eleştirel düşünebilme kaabiliyeti kazandırır.

bu zenginliklerle mezun olunduktan sonra da "doğal olarak" kişiler kendileri için en uygun işe girmek isteyeceklerdir. tıpkı zerrab davasındaki o genç hanım gibi, hedefledikleri noktalar ülkeyle de sınırlı kalmamaktadır.

işte tam bu noktada mezunlarından çoğunu yine beyin göçü ile yurt dışına gönderen okulların ilk sıralarında yer alır. mezun gençler daha iyi koşulları aramak adına teker teker uzaklaşırlar bu topraklardan...

işte bu süreçte iken, ne kadar hoşlansak da hoşlanmasak da kendilerine dayatılan baskıcı iradeyle kavgaları vardır. fikirlerin özgürce ifade edilemediği durumlarda ortaya dernekler, öğrenci hareketleri, basın açıklamaları yoluyla çıkmaları her daim görülmüştür, gezi olaylarında da başka türlüsü olmadı. ancak daha önceki olayların aksine gezi'de başka bişey yaşandı ve ülkenin başındaki kişi, o zamanın başbakanı eğitim seviyesi yüksek bu topluluğa "çapulcu" deyip uzlaşmaya yanaşmadı. kendisine gönüllü olarak giden tanınmış insanlardan oluşan elçilere de hayır cevabı vererek bir yol bulunabilmesinin önündeki kapıları tamamen kapadı.

--- alıntı ---

çözüm için devreye giren ilk ekibin içinde, sunay akın, halit ergenç, mahsun kırmızıgül, nebil özgentürk, yavuz bingöl, ceyda düvenci, levent üzümcü ve can dündar vardı.

--- alıntı ---

şimdi gelinen noktada ise, uzlaşmayacağı ve kendi istediği sonuç dışında kimsenin fikrini almayacağı baştan bilinen bir yönetim anlayışına karşı, boğaziçililer'in aynı uzlaşmazlıktaki cevabı kanımca çok da normaldir. "boğaziçi istenileni veremedi" saptamasındaki buyurganlıkta saklı irade yine boğaziçililerce "görülmüştür"... bu sebeple yaklaşmadıklarını ve cevabı adına da parmakla "gezi" yi işaret ettiklerini düşünüyorum.

biz sizi tanıyoruz demek istemişler zannımca...
devamını gör...
bir cevap olmaktan öte, retorik yaparak olayı saptıran beyanat. boğaziçi'nin hala daha bir ismi, ortamlarda prestiji var. ama maalesef ülkenin en zeki çocukları atom parçalamıyorlar boğaziçi'nde. akademik çalışmalar arzulanan düzeyin çok çok altında seyrediyor. potansiyel olmasına karşın üniversitenin etkinliği ulusal ve uluslararası arenada çok düşük görünüyor.

üzerinde konuşulması gereken nokta, söylenildiği gibi bu potansiyelin ortaya çıkmasını etkileyen ekonomik ve politik etmenler... verilen cevap adeta kendi topuğuna sıkmak gibi bir şey olmuş. bu cevaba celallenecek sıkı hükümet karşıtı hocalar biliyorum üstelik. bu tip bir arguman dillendirildiğinde "so...?"* tarzı tepkiler verecek hocalar bunlar. ben de buradan bu kulübün öğrencilerine ** şunu sormak istiyorum: "so?".
devamını gör...
insanların ben ben olaylarından sıkıldım.b oğaziçili yada itü'lü olman neyi degistirir ki yada ülkenin bir diplomatı olman bu sıfatlar patentiniz olabilir ama adabı mahseretten uzak toplum olmuşuz elestirmek ezmek çok kolay kendinizi eleştirin sorgulayın sonra çevrenize bakın.
devamını gör...
özet geçiyorum geziye katılmışlar, cumhuriyet çocuklarıymışlar, laiklik ve bilimin öncüsü olmaya devam edeceklermiş, ha bir de üniversitelerini karanlığa teslim etmeyeceklermiş. yani ortalama bir türk solcusunun yazacağı sıradan şeyler. ancak bunu yazan biraz sinirle yazmış galiba sanırsın deniz gezmiş gibi idam sehpasına çıkarıyorlar keratayı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar