bohemian rhapsody [film]

2 kasım 2018 tarihinde vizyona girecek film.
queen'in efsane sesli vokali freddie mercury'nin hayat hikayesi. baş rolde rami malek var, bu durum filmden beklentimi gerçekten yükseltiyor. dün zorlu psm'de gerçekleşen galaya da gitme imkanım var iken gitmemek büyük ahmaklık oldu. *
neyse ki iki adet bilet köşede duruyor. ilgililere duyurulur.

devamını gör...
az önce filmden çıkmış bir insan olarak hala etkisindeyim. bu yıl izlediğim en güzel filmdi. keşke ilk çıktığında izleseydim ikinciyi izleme fırsatım olurdu. salonun ses sistemide güzeldi koptum gittim. ama tabi hastalık sonrası yaşadıklarını merak ettim. ikinci bir film gelse ne güzel olurdu. we will rock you’nun yazılış sahnesi çok eğlenceli, son kısımları ise oldukça duygusal. kahkaha atarken birden hüzünün gelmesi... mary ile aralarında ki ilişkinin naifliği. neyse gidip sabaha kadar queen dinleyeyim.

devamını gör...
harika bir film. kendinizi queen konserinde hissediyorsunuz. freddie mercury bey gibi dans etmemek için kendinizi zor tutabilir, filmden çıkınca kendi kedi kendinize galileo galileo... diye ritim tutarken bulabilirsiniz. hala izlemediyseniz kesinlikle izleyin.
devamını gör...
bugün örümcek adam evreni ile arasında kaldım. ikisini izlicem, biliyorum ikiside harika ama hangisine öncelik vereyim bilemedim. bu kararsızlık zor şey. bu kadar güzel filmlerin olmasıda ayrıca sevindirici.
devamını gör...
geç de olsa sonunda izleyebildiğim film. bir başyapıt mı değil ama queen seven, okulda sıralara vurarak "we will rock you" diye bağırmış nesil için oldukça etkileyici.
rami malek rolünün hakkını sonuna kadar vermiş. freddie mercury'nin o sonsuz özgüveni, egosu, tutkusu gayet samimi şekilde yansımış.
finaldeki wembley konseri efsane, hatta orijinal konser kaydında seyirci sesleri yansımadığı için, filmde o kısım daha iyiydi diyebilirim, gerçekten o konseri izliyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.
sonuç olarak dünyadan böyle bir efsane geçti, iyisiyle kötüsüyle. film de kendisine yakışır şekilde etkileyici ve iyiydi.

devamını gör...
queen grubu ve hatta yaptığı müzik türü (gerçi hala anlamış değilim) hakkında hiçbir bilgisi olmayan şahsımı inanılmaz etkilemiş bir filmdir. yani queen grubunun adını orada-burada hep duyardım ama bir defa merak edip klibini açmış değilim. hatta başıma bir iş gelmeyecekse "we will rock you" ve "we are the champions" şarkılarının queen'e ait olduğunu da bilmiyordum. ancak gel-gelelim filmden gerçekten çok etkilendim. hatta izlediğimden beri her gün önce sporda daha sonra ofiste açıp açıp dinliyorum. direkt müzikleriyle tanışmış olsaydım beni bu kadar etkiler miydi bilemem ama hayatını izlerken (sanırım hollywood etkisi) müzikleriyle tanışmış olmak bende daha fazla iz bıraktı. filmi sinematografik açıdan da çok başarılı buldum; kesinlikle tavsiye ederim. son olarak, toprağın bol olsun freddie.
devamını gör...
kesinlikle sinemada izlenmesi gereken film. filmde müziklerin orijinal haliyle kullanılmış olması seyirciyi içine fazlasıyla çekiyor ve rami malek'in inanılmaz oyunculuğuyla kendisini sahnede zaman zaman freddie zannediyorsunuz.
devamını gör...
queen'in son iki senesinde aktif olarak dinleyicileriydim. o zamanlar türkiye'de, en azından benim yaşadığım ortamlarda quenn'ci fanlar yoktu. bu son iki senede türkiye'de çıkmış karma albümlerinin hemen hemen tamamını ikmal ettim ve şarkılarının çoğunu dinlemiş bulundum. 1991'de çıkan son albümleri innuendo bence müzikal açıdan en doygun, en karakterli ve ustalık dönemi işiydi. gelelim filme,

bir kere bu filmde anlatılan freddie mercury gerçek freddie değil. oynayan arap arkadaşın bir kabahati yok, elinden geleni yaparak zor bir rolün altından kalkmış ama film brian may'in ağzından anlatılan bir queen hikayesi ve freddie mercury de brian may'in bize yutturmaya çalıştığı freddie mercury. sasha cohen'in neden bezip projeden çekildiği şimdi anlaşılıyor.

-freddie tam bir rönesans adamıydı. sadece bir sahne sanatları ve vokal ustası değil ayrıca stil ve tavır açısından da bir ikondu. filmdeki ürkek köpek bakışlı pakistanlı bir göçmen değildi. daha kariyerinin başlarındayken komşu stüdyoya kokoyu çekip de gelmiş, ortama sataşan syd barret'ı kolundan tutup dışarı atan bir karakterden bahsediyoruz. pısırık arıyorlarsa brian may aynaya baksın.

-filmde birkaç ima hariç freddie'nin eşcinselliği hakkında hiçbir şey yok. freddie neredeyse eşcinsellik başta olmak üzere cinselliğin her çeşidini fütursuzca yaşamış, sabah kalktığında acaba bugün kiminle beraber olsam diyen böyle yaşayan bir seksomanyaktı. bu, onun karakterinin bir parçasıydı. freddie gibi bir adamı, biz onun cinsel yaşamıyla değil de sanatıyla ele alıyoruz diyemezsiniz. o partileri, hayal kırıklığı yaşadığı aşklarını göstermeliydiniz.

80'ler queen için tam bir kriz ve verimsizlik yıllarıydı. ancak live aid'te queen çıktı da birden paralar toplandı. bu da tam bir saçmalık. live aid'de queen'e gelene kadar ne isimler vardı. phil collins, bob geldof, paul mccartney, david bowie, the who grubu, elton john vs vs.. queen kimseden rol filan çalmadı. şarkılarını söylediler ve gittiler ancak Allah var ki freddie mercury'nin performansı tam puanlıktı.

film 80'lerin ikinci yarısında queen'in yaşadığı müzikal krizi ve disco, r&b ve rap karşısındaki zayıf düşüşünü de ele almalıydı. 1984'teki a kind of magic çok şişirilmiş ve dünya turu yapılmış bir albümdü ama kesinlikle fazla popülistti. 89'daki miracle albümü ise faciaydı. eğer film freddie'nin hastalığı kapışını eski partnerinin basına ilişkileri hakkında konuşması ve tabloid malzemesi yapmasını ele alsaydı muhteşem olurdu. freddie'nin son iki yılında bulduğu gerçek sevgi ve şaşaalı hayattan yavaş yavaş çekilmesi, eskiden çok seçiciyken ölümüne yakın grup arkadaşlarına ne bestelediyseniz getirin, hepsini okuyacağım demesi. these are the day of our lives 'ın klibindeki hastalığının son evresini gösteren o hali hepsi muhteşem malzemelerdi ama kullanılmadan film 85 senesinde kesip atılmış. herşey brian may'in hırsına kurban edilmiş. sözün özü film benim için hayalkırıklığı idi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar