bomonti

bir zamanlar farelere ev sahipliği yapan günümüzde insanların gökdelenlerden kartal bakışlarıyla insanları süzdüğü semt.
devamını gör...
toprak sahiplerinin iki kuruşa kovuldukları yer.öğrendiğim kadarıyla hesaplanmayan altyapı sıkıntısı nedeniyle milyonlarca kuruş verenlere de yar olamayacakmış.
devamını gör...
halk arasında bamanti bamonti bomanti falan gibi telaffuz edilen isminin nereden geldiğine dair meydana gelen beyin fırtınalarında ne akılların köklerinden uçtuğu devrildiği yok olduğu semttir.
devamını gör...
ismini osmanlı zamanında isviçreli bomonti kardeşler tarafından kurulan bomonti bira fabrikası'ndan alan bir semttir. tarihi bira fabrikasının hemen karşısında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi bomonti yerleşkesi bulunmaktadır.
semt günümüzde büyük dönüşüm içerisindedir. otel, plaza ve residance projeleri hayata geçirilmektedir. tekstil fabrikaları mevcudiyetlerini korumaktadır. semtin osmanbey civarına yakın kısımlarında bitişik nizamlı konut ve ticaret yapıları çoğunluktadır ve bu yapı stoğunun arasında mazisi eskiye dayanan yapılarda mevcuttur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar