bong joon ho

sewol faciasında en başından itibaren hükümete yönelik protestolara katılmış kore yönetmenler birliği başkanıdır. kendi ülkesinde sistem karşıtı, solcu, anti-amerikancı diye kara listelere alınan bong joon-ho, dünya film endüstrisinin en önemli ödüllerini tek tek topladı. önce cannes’da altın palmiye’yi, ardından 92 yıl sonra bir ilki gerçekleştirerek, en iyi film dalında amerikan kültür dünyasının en büyük ödülü oscar’ı korece bir filmle aldı.

kürsüye çıkıp, tercümanı eşliğinde korece konuştu. filmi başta abd olmak üzere bütün dünya gişelerde de büyük başarı elde etti.

muhafazalar-sağcı cumhurbaşkanlarının desteklediği hamasi, milliyetçi filmlerinin yapamayacağı kadar kore milletinin gururunu okşadı.

bong joon-ho, parazit’le dört oscar’ı kucaklarken filmin sınıf çatışması, yoksulluk, eşitsizlik üzerine olan siyasi mesajı gündeme geldi.

halbuki bong joon-ho’nun kendi hikayesi, filmin hikayesinden daha siyasi ve bize çok daha tanıdık.

herkes kendi cesareti, becerisi, yaratıcılığı ve tercihleriyle kendi hikayesini yazar. bir ülkenin insan kaynağı, potansiyeli, yaratıcılığı siyaseten ezilmezse, önü kapanmazsa, bizden-sizden diye ayrımcılığa uğratılmazsa o ülkenin zenginliğine dönüşür. yazının tamamı için--- ( https://www.karar.com/yazar...)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar