borderline kişilik bozukluğu


--- alıntı ---

Borderline sınırda kişŸilik bozukluğŸu, mevcut kişŸilik bozukluklarından tanısı yapılabilmişŸ olanlarındandır.

AşŸağŸıdaki belirtilerden en az beşŸinin varlığŸı ile birlikte ,genç erişŸkinlik döneminde başŸlayan, kişŸilerle olan ilişŸkilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranışŸlarla nitelendirilen bir durumdur.


Belirtiler:

Gerçek ya da olabilecek, olası bir terk edilmeyi önlemek için çılgınca çaba harcamak.

KarşŸısındakileri aşŸırı büyütüp, göklere çıkarma veya aşŸırı değŸersizleşŸtirip, gözden düşŸürerek, yerin dibine sokma gibi başŸkalarına aşŸırı değŸer/değŸersizlik verme ile giden tutarsız ilişŸkiler

Kimlik karmaşŸası denilen kendini algılayışŸında, arkadaşŸlık, cinsel durum ya da önem verilen kültürel-ahlaki değŸer anlayışŸında değŸişŸkenlikler

Kendine zarar verme olasılığŸı fazla olan iki ya da daha çok durumda sonunu düşŸünmeden, aniden yapılan eylemler (Aniden çok para harcama, madde kullanımı,hızlı ve tehlikeli araç kullanma, birden aşŸırı yemek yeme, önceden düşŸünülmeyen uygunsuz cinsel davranışŸlar) .

Tekrarlayan bir şŸekilde intihar girişŸimleri, intihar tehditleri, kendi kendine zarar verme (bıçak, jilet vs. ile kendi cildini kesme, sigara ile yakma, kafasını, yumruğŸunu sert yerlere vurma gibi)

Duygu durumunda aşŸırı tepkililiğŸe bağŸlı olarak sürekli duygusal değŸişŸkenlik hali (saatler içinde değŸişŸen sürelerde birbirini izleyen öfkelilik, üzüntü, kaygı, sevinç dönemleri)

KişŸinin kendisini sürekli olarak boşŸlukta hissetmesi.

Öfkeye hakim olamama (kavga etme, yüksek sesle hakaret, çığŸlık atma eşŸya kırma gibi).

Stresle ilişŸkili, gelip geçici kendine kötülük yapılacağŸı düşŸünceleri ya da dissosiyatif belirtiler

--- alıntı ---

kaynak: vikipedi
devamını gör...
hem kişinin hem sevdiklerinin canını yakan psikolojik bozukluk.hastalıgın olmasına sebep olan aile ortamı depresif veya obsesif anne,sorunlu*** baba veya babanın olmaması * * diger aile bireylerinin ilgisiz olması olarak gözlenir.en kolay tanımlaması dürtüsel yaşamdır.kişi aklına geleni yapmaktan cekinmez.bu hastalar arasında en cok görülen belirtiler,alkol ve uyuşturucu bagımlılıgı,kendine zarar verme,intihar egilimidir.hiç bir zaman bir insana baglı kalamazlar.bir gün aşık oldugu kişiyi yere göge sıgdıramaz,diger gün ayrılmak ve yuzunu gormemek ister.zordur kısacası.

he bir de şu son zamanlarda çok popüler oldugu için herkes hatasını *borderline'a baglamaya calısmaktadır.siz siz olun iyisinden bir psikiyatr raporu görmeden inanmayın.
devamını gör...

--- alıntı ---
Borderline hastalığında hastalar, değişken ruh halleri, terk edilme korkusu, fevri davranış, öfke ve intihar ya da kendini yaralama gibi davranışlar sergiliyor. Hem çok alıngan oluyorlar, hem de çok çabuk sinirleniyorlar. Psikiyatrlar da borderline hastalarını tedavisi en zor hastalar olarak görüyor. Ancak son 20 yıldır Borderline kişilik bozukluğunun bir hastalık olarak tanınmasının ardından, hastalar ve aileleri için umut ışığı doğdu.

Doktorlar Borderline hastalarını sevdi
Kolombiya Üniversitesi’nde psikiyatr olan Dr. Richard G.Hersh, yeni tedavi yöntemlerinin ortaya çıktığını ve hastalıkla ilgilenen doktor sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi. Hersh, hastalıkla ilgili olumlu gelişmelerin gün geçtikçe arttığını da sözlerine ekledi.
--- alıntı ---


*
devamını gör...
13.
borderline sınırda kişilik bozukluğu , mevcut kişilik bozukluklarından tanısı yapılabilmiş olanlarındandır. psikolojik bir hastalıktır. genelde çocuklukta yaşanılan önemli bir kayıp, anne-baba ile olan bağın dengesiz olması, travma, kötü muamele yada duygusal olarak yoksun kalmak gibi tecrübelere dayanmaktadır. toplumun yüzde 2 yada 3 ünün bu hastalığa sahip olduğu tahmin edilmektedir. aşağıdaki belirtilerden en az beşinin varlığı ile birlikte ,genç erişkinlik döneminde başlayan, kişilerle olan ilişkilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranışlarla nitelendirilen bir durumdur.

* gerçek ya da olabilecek, olası bir terk edilmeyi önlemek için çılgınca çaba harcamak.

* karşısındakileri aşırı büyütüp, göklere çıkarma veya aşırı değersizleştirip, gözden düşürerek, yerin dibine sokma gibi başkalarına aşırı değer/değersizlik verme ile giden tutarsız ilişkiler

* kimlik karmaşası denilen kendini algılayışında, arkadaşlık, cinsel durum ya da önem verilen kültürel-ahlaki değer anlayışında değişkenlikler

* kendine zarar verme olasılığı fazla olan iki ya da daha çok durumda sonunu düşünmeden, aniden yapılan eylemler (aniden çok para harcama, madde kullanımı,hızlı ve tehlikeli araç kullanma, birden aşırı yemek yeme, önceden düşünülmeyen uygunsuz cinsel davranışlar) .

* tekrarlayan bir şekilde intihar girişimleri, intihar tehditleri, kendi kendine zarar verme (bıçak, jilet vs. ile kendi cildini kesme, sigara ile yakma, kafasını, yumruğunu sert yerlere vurma gibi)

* duygu durumunda aşırı tepkililiğe bağlı olarak sürekli duygusal değişkenlik hali (saatler içinde değişen sürelerde birbirini izleyen öfkelilik, üzüntü, kaygı, sevinç dönemleri)

* kişinin kendisini sürekli olarak boşlukta hissetmesi.

* öfkeye hakim olamama (kavga etme, yüksek sesle hakaret, çığlık atma eşya kırma gibi).

* stresle ilişkili, gelip geçici kendine kötülük yapılacağı düşünceleri ya da dissosiyatif belirtiler
devamını gör...
15.
bebek, kendı değerini annesinin gözlerindeki ışıltıdan anlarmış. bebeğıne sevgi ve ilgi dolu bakmayan annelerın bebekleri kendilerini değersiz hisseder ve borderline kişilklerinin temellerini atarlarmış, o vakitlerinde. büyüyünce de, mutlu olmak için eksrem şeyler yapmaya ihtiyaç duyarlarmışankara'da tıp fakültesi hocası annesini öldüren hukuk fakültesi öğrencisi gibi. cezai ehliyetleri olduğu için hüküm giyerler, yargılanırlarmış.
devamını gör...
şöyle bir anı bırakır insanda...
kız, sandalyeyi sevgilisinin sırtına tüm gücüyle vurur. sandalye parçalanır. erkek durumu bildiği için tepkisizdir. kız bunu yapar ve hiç bir şey söylemeden mutfağa gider, puding yapar. gelir... az önce saldayeyi sırtında parçaladığı adam o değilmiş gibi "aşkım bak sana puding yaptım, hemde senin sevdiğinden" diyerek.


gözlerimle gördüm.
devamını gör...
bir noktadaya hep eşit uzaklıkta bağlı olup merkez kaç kuvvetine dayanamayacak kadar hızlı döndüğünüzü düşündüğünüzde oluşan durumu bordeline olarak değerlendirebiliriz. bir an mutlu, bir an sakin, bir an agresif, bir an.... sürekli bu döngüde değişimler gösterir ve asla merkezdeki normal haline dönemez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar