boş sandalye tekniği

psikolojik danışmada kullanılan bir tekniktir. kişinin içinde ukde olarak kalan geçmişte yapmak isteyip yapamadığı, söylemek isteyip söyleyemediği şeyler ve bilinçaltında bastırdığı duyguların bilinç düzeyinde algılanması ile kişide farkındalığın arttırılması için kullanılır.

--- alıntı ---

gestalt terapisinde benliğin iki zıt kutbunun uzlaştırılarak benlik bütünlüğüne ulaşılması ilkesinden hareket etmektedir.
uygulama; bu teknikte danışanın oturduğu koltuğa benzer bir koltuk karşısına konur ve danışana şu talimat verilir. şimdi oturduğun koltukta sen kişiliğinin bir yönünü (örneğin edilgen olma) diğer koltukta ise kişiliğinin diğer yönünü oynayacaksın ( örneğin saldırgan olma). danışan bir durumu kişiliğinin iki zıt boyutu ile oynar. bu uygulamada bir koltuk sadece kişiliğinin bir boyutu diğer koltukta ise kişiliğin diğer boyutu canlandırılır. danışman bu iki boyutu izledikten sonra danışana şu soruyu sorar: " bu kişiliğinin iki boyutunu izledik acaba bu iki zıt yönü birbiriyle nasıl uzlaştırırız? üçüncü bir yolumuz var mı? " danışan bu sorularda zorlandığında bazı ipuçları verilerek kişiliğin zıt yönleri bütünleştirilmeye çalışılınır. süreç: oturumun başında danışan ile kişiliğinin zıt boyutlarının neler olduğu konuşulur ve kişiliğinin zıt boyutları ile ilgili örnekler alınır. danışan verdiği örneklerden hareket ile kişiliğinin zıt kutupları arasında diyaloglar oluşturur ve bunları dramatize eder. bu tekniğin son aşamasında kişiliğin bu zıt kutuplarına alternatif davranış biçimleri araştırılır ve bunlar danışana uygulatılır.
( psikolojik danışma ve terapi – prof.dr.enver sarı sayfa 57 )

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
konuşmak istemediğim, konuşmayı incitmeden sonlandırmak istediğim kişilere sandalye gönderiyorum karşıdaki neye uğradığını şaşırıyor falan.
devamını gör...
sadece terapide değil günlük hayatta da empati becerisi geliştirmek için kullanılabilitesi olan teknik.

boş iki sandalyeyi karşı karşıya koyun.

geçmişten bugününüze etki etmiş iyi veya kötü, aranızdaki meselenin yarım kalmış olduğunu düşündüğünüz her kim varsa bir sandalyede o oturuyor olsun. karşıdakine siz geçin.

karşımızdakine sorular sorun, anlatın sonra onun yerine geçip bu sefer kendinize cevap verin, açıklama yapın, duygularınızı paylaşın.

tüm bunları yaparken duygusal boşalmalara hazırlıklı olun.

mutevehhimin uyarısıyla: sevdiklerinizi akıl sağlığınızdan ötürü kaygılandırmamak için evde kimse yokken uygulayın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar