bosna hersek

bir balkan ülkesidir ve 1992 yılında bağŸımsızlığŸını kazanmışŸtır

herşŸeyden önemlisi bilge kral aliya'nın ülkesi,osmanlı yadigarı,kardeşŸ ve dost ülke

tarihsel,kültürel ve geleneksel manada çok güçlü bağŸlarımız olan güler yüzlü ve güzel insanların ülkesi

devamını gör...
hani bir şarkı vardır ya: "orda bir köy var uzakta.. gitmesek de; görmesek de o köy bizim köyümüzdür.." diye. işte, bosna da gitmesek de; görmesek de bizim köyümüzdür. canımızdır, toprağımızdır..
ancak, gözden ırak olan gönülden de ırak olabilir. bosnaâ´yı görmek gerekir. bosnalıları unutmamak.. kendimizi, "bizi" unutturmamak..
devamını gör...
sevdiğim bir ülke, halk.
aliya gibi bir insanı içinden cıkarabilmis, avrupa'nın ortasında 20. yüzyılda katliama uğrayıp 200.000 şehit vermiş (srebrenitsa) sırplar ve hırvatlarla beraber yaşayan bi,r halk. gitmeyi istediğim ülkelerin başında geliyor, dua edin belki kabul olunur la.
devamını gör...
savaşlardan çok yaralar almış avrupanın bizans oyunları ile bölünmüş parçalanmış ama yıkılmamış güzel insanların ülkesi güzel ülkesi.

kimin ne söylediği yada salladığı önemli değil nasıl baktığınızla alakalı hayat ve bosnada hayat güzel, bir müslüman içinde çok güzel yaz yada kış her mensim.

bir ağustos günü yüzlerce insanla begovaya sığmayıp ferhadiyede kıyama durmak cuma vakti, haziranda avyaz dede şenliklerinde binlerce insanla el açıp dua etmek bosnanın düzlüklerinde namaz kılmak, kimi zaman gece yarısını geçen zikirleri seyretmek, onlarca tekkede her akşam ellerin açılıp mevladan niyaz edilmesi ve farklı dillerden aynı dualara ortak olmak...

farklı kültürden insanları anlamaya çalışmak yerine sorgulamaya çalışan aslında "farklı" kelimesinin kendisinden korkan insanların tahayyül edemeyeci acıları çekmiş insanlara çok defa tanık olmuş bir ülke.

geçen yüzyılda dedelerimizin haklı yada haksız öksüz bıraktığı bu toprakları şimdi yeniden ekmek yeniden inşa etmek bizim vazifemiz, her şekilde ve şartta yanında olmamız gereken güzel ülke bosna hersek...
devamını gör...
kışın 8 ay geçebildiği, haziran ayında dahi kar görme ihtimaliniz yüksek olan ülke. sabah akşam açık fırınları var, hamur işinde ustalar ama simit yok abi simit...
devamını gör...
--- alıntı ---

bosna savaşı, 28 şubat silindirinin ezip geçtiği zihinlerin hatırlayamayacağı denli büyük, devasa bir kitle mobilizasyonuna yol açmıştı. Türkiye'nin her bucağında tel'in mitingleri, cuma protestoları, gıyabi cenaze namazları, anma geceleri, paneller, kermesler, yardım kampanyaları hatta; ancak mahzun bir tebessümle anabildiğim 'gönüllü listeleri' oluşturulması gibi çok kapsamlı bir kampanya almış başını yürümüştü. bugünden bakınca; ölü toprağı serpilmiş yeni hal üzerinden bakınca, o heyecanlı günlere ah etmemek elde değil. ümmet bilinci ve duyarlılığı ''bosna'' ile ete kemiğe bürünmüştü adeta. otobüs terminallerinde alışık olduğumuz asker uğurlamalarını andıran davullu zurnalı mücahid uğurlamalarını hatırlatırsam halkımızın işi ne kadar ileri götürdüğünü de sanırım anlatabilirim. *

--- alıntı ---
devamını gör...
türklerin güler yüzle karşılandığı,savaş asla unutulmasın diye tüm bina ve yapıların dış kısmının onarılmadığı,üzerlerinde koca koca deliklerin hala mevcut olduğu,yıllar önce çocukların oyun oynadıkları mahalle parklarından bir tane bile kalmamış,çünkü bu parklar verilen binlerce şehit ile mezarlık yapılmak zorunda bırakılmış ülke.
büyük lider aliya izzet begoviçin kabrinin başında 24 saat bir askerin hazırolda beklediği yer.
devamını gör...
bu yaz gittiğim mükemmel ötesi bir başkente sahip, aliya izzet begoviç gibi bir alim, devlet adamı, komutan ve müslüman yetiştirmiş olan, zamanında çok eza ve cefa çekmiş müslüman bir halka sahip ülke.
devamını gör...
gidildiği zaman insanların türkiye den geldiğimizi öğrenince ne zaman geleceksiniz dediği güzel ülke...
hakkında bir çok sinema ve kitapalar vardır, unutmadan fotoğraf sergilerini de unutmamak gerekir.
enseviğim segilerden biri; rose and honey...
sarajevo ljubavi moja
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar