ilginç bir talep, keşke önce siz bu ülkeyi terk etseniz...

ekleme: tabi canım geldiklerinde kimlik kartıyla girdiler ülkeye... hepsi ülkelerindeki savaşlardan kaçarak girdiler bu ülkeye... dürüst olun, canımı yiyin... 3 sene sonra o suriyelerilere kimlik veririz eğer derdiniz kimlikse...

ekleme: tabi toprak bilgisi olmayınca, boşnağı, arnavutu osmanlı bakiyesi sanır, halep'i başkasının bakiyesi sanır... ayrıca o suriyedekilerin çoku o bahsettiğiniz balkanlardaki türklerden daha fazla türk... cahalette bir yere kadar...

ekleme: tabi bazılarınız hatırlamaz, ama o bulgaristan'dan gelenlerin, bosna'dan gelenlerin vs. bu ülkede huzursuzluk yapıp yapmadıklarını... biraz geçmiş gazeteleri araştırın çok şaşırırsınız...
devamını gör...
facebook duyar kasma şeysi.
biri en az 80 yıldır bu ülkede diğeri daha dün geldi. birileri türkiye cumhuriyeti kimliği taşıyor diğerleri taşımıyor ama işte türk insanı bazen adil olcam diye eşeğin kulağına su kaçırıyor.
mesela ben dedelerime göre 60 yıldır bu ülkedeyim geldiğimiz zaman kimlik almışız ayrıca geldiğimiz zaman bile türkmüşüz ama suriyeli benden çok tercih ediliyorsa bir şey diyemem.

ekleme: verilir 3 yıl sonra kimlikte verilir başka şeyde verilir nasıl olsa işin ucunda oy var.

ekleme: bulgar ve bosnadan gelenlerin ben 9 yaşında çocuğa hallendiğini görmedim hiç.

ekleme:suriyeli benden daha türkse ben bişey demiyorum söz burada biter. osmanlı bakiyesi dediğin osmanlı artığıdır artık lozan ile dışarıda kaldı hala nekrofili yapar gibi osmanlı seviciliğin lüzumu yok abi. sana tarihi bir gerçek söyleyeyim osmanlı öldü, bitti artık türkiye cumhuriyeti var.
devamını gör...
şu muhabbet hakikaten sıktı. bulgar ve yunan göçmeni dediğin adamı 500 sene evvel devlet kulağından tuttu, buraya yerleşeceksin diye oraya götürdü. boşnak ve arnavut dediğin adamları imparatorluk asli unsur kabul ediyordu. 93 ve balkan harpleri, mübadele neticesinde milyonlarca buraya geldi. araplarla böylesine bir temas olmadı. yani elmayla, armudu karıştırmaya gerek yok.
devamını gör...
boşnak arnavut çerkez ile suriyeliyi aynı kefeye koymak yanlıştır. senelerce bu ülkeye hizmet etmiş bu insanlar ile sırtını bize dayamış yan gelip yatan adamları bir tutamayız. suriyeliler beraberlerinde sorun getirdiler. huzuru bozuyorlar bi boşnak hangi sorunu getirmiş bir bulgar türkü ne dert vermiş bu ülkeye. özbekler de var bu ülkede kimse özbekler gitsin diyor mu.

sap saman karışmasın. mesele ırkçılık değil mesele dert olmak. ve suriyeliler bu ülkenin en büyük sorunu.
devamını gör...
keşke dönemlere göre yorum yapabilmeyi öğrenebilsek.

o insanlar da vatanlarını bırakıp geldiler. içlerinde iyiler de kötüler de var. ancak önemli bir nüfusun ülkemizde olduğu düşünüldüğünde şu anda da yaşamaya başladığımız -ekonomik ve kültürel- sorunların daha fazlasını ileride yaşayacağımızı kestirebiliyor olmamız gerekli sanırım. olay nüfus cüzdanı vermekten ibaret değil.

sağlıklı düşündüğümüzde bölgenin yaşanılabilir bir hale getirilerek ülkelerine dönmelerinin sağlanması gerektiği sonucuna varmak anormal kaçmıyor. orası onların vatanı.
devamını gör...
2019 türkiye iç savaşı'nı dillendirenlere emsalsiz mesai sahası.

demek ki doğu avrupa tarafından mübadeleyle gelenlerle suriyelileri birbirine kırdırırsak en az 200 yıldır t.c. sınırlarında sabit mukim soy ağacına sahip saf kan türkler olarak huzurla yaşayabiliriz.

erol mütercimler bunu beğendi.
devamını gör...
boşnak gelmiş benim kültürüme adapte olmuş mu? olmuş.
arnavut gelmiş benim kültürüme adapte olmuş mu? olmuş.
çerkes gelmiş benim kültürüme adapte olmuş mu? olmuş.
yunanistan gelen gömenler gelmiş benim kültürüme adapte olmuş mu? olmuş.
bulgaristandan gelen göçmenler gelmiş benim kültürüme adapte olmuş mu? olmuş.

bunların bir kısmı müslüman oldukları için hristiyanların zulmüne uğramışlar gelmişler. yunanistandan gelenler mübadele ile gelmiş. ekserisi zaten türk. evlad-ı fatihan.

bırakın suriyeli arapları... suriyeli türkler gelip ülkemin kültürüne adapte olacaksa buyursun gelsin, olmayacaksa onu da istemiyorum ülkemde.

not: avşar türkü olarak söylüyorum.
devamını gör...
(#6393630)

adapte olmuş diyerek mi kurtarıyorsunuz... ömrümün büyük kısmını bursa'da geçirdim, hala boşnak mahalleleri, arnavut mahalleri, çerkez mahalleri, gürcü mahalleleri diye tarif ediyoruz...

adamlar kendi kültürlerini dibine kadar yaşıyorlar... sırf türkçe konuşuyorlar diye bir ülkeye adapte mi olunuyor... benim söylediğim açık... kimse kimseyi kandırmasın hani diyorsunuz ya müslüman hakkaniyetli olmalı... biraz hakkaniyetli olun.

ayrıca sözümün arkasındayım, eğer bu ülkede suriyeli istemeyen boşnak, arnavut, çerkez, yunan, bulgar göçmeni kim varsa, önce onlar defolup gitsin... benim ülkem burası, kaç göbek geriye gidersem gideyim bu toprakların çocuğuyum... benim için el aman diyerek bu topraklara sığınmış herkes aynı, türklük güdecekseniz, türkün örfünü öğrenin, düşmanı dahi olsa aman dileyip sığınan herkes artık onun koruması altındadır... eğer müslümanlık ile konuşuyorsanız... neyse...

bu ülkeye adapte olmuş falan bana komik geliyor... bu ülkeye kimsenin adapte olduğu falan da yok... olmasın da zaten, herkes kendi kültürünü yaşasın... ama onlar nasıl savaşlardan kaçıp anadolunun bağrına sığındılarsa, bu toprakların bağrına sığınanlarada laf etmesinler...
devamını gör...
adice ve alçakça saptırmalara davetiye çıkarabilecek bir konu. bizim dedelerimiz savaş yaralarıyla ve acılarıyla vatanlarını terk edip bu topraklara sürgüne zorlanmıştır. ubıh'lar soçi'de vatanları için savaşırken katledildi. kimse kaçmadı, sadece savaşamayacak durumda olanlar gemilerle türkiye'ye sürgün edildi. bizlerde bu topraklar için her zaman ve her koşulda milli mücadeleye desteğimizi verdik. hayır kaldı ki ben çerkes asıllı biri olarak bugüne dek bir defa suriyeliler hakkında yorum yapmadım. yaparsam da zerre kadar kimseyi ilgilendirmez! kimseye de bu konuda hesap verme zorunluluğum yok. arkadaşın canı sıkılmış biraz sözlüğü provoke ederek rahatlamak istemiş anlaşılan. ancak dedelerimiz bu topraklara olan vefa borcunu kanlarıyla ödediler. bizlerde torunları olarak onlarla gururlanıyor ve hatırlarını yaşatıyoruz. o yüzden, herkesin ağzından çıkanı kulağı duyacak!
devamını gör...
balkan göçmenleri kültür seviyesi üst sürüme yükseltilmiş haliyle geldikleri için asıl çekememezliği anadolu insanları yapmış. yüz yıllardır yaşadığı köyüne bir fidan dikmemiş insanlar göçmenlerin yerleşir yerleşmez bahçelerini yeşillendirmesini uzun yıllar çirkeflikle karşılık vermiş.
suriyelileri, ıraklıları ve afganları aynı kefeye koyduğunuzu sakın bana söylemeyin. içlerinde elbette okumuş yazmış kesim vardır ama bunların oranı yüzde dört beş üzerinde değildir. üstelik ne dilimiz uyuyor, ne yeme içme alışkanlıklarımız. korkarım böyle gidişle sonumuz pakistana benzeyecek. bir zamanlar uzay çalışmaları yapan, hindistan ile rekabet halideki koca ülkenin geldiği konum bize ders olmalı.
devamını gör...
öncelikle bulgar ve yunan değil, bulgaristan ve yunanistan göçmeni türk diyeceksiniz. zira kendi ülkesini kurmuş bir yunan ve bulgarın, yıllarca bağımsızlık kazanmaya çalıştıkları türklerin devletlerine sığınmaları kadar aptalca bir şey olamaz. kısaca balkan türkü dediğimiz insanlar türk sancağını avrupanın ortasına kadar taşımışlar ve burada yıllarca mücadele etmişlerdir. osmanlının yenilmesi ile birlikte aileler katledilmiş ve çoğu dönmek zorunda kalmıştır. yani şu lafı edenlerin çoğunun ataları savaşlardan kaçarken, ya da ankara savaşı gibi saf değiştirirken balkan türkleri her zaman bu vatana sadık kalmışlardır.

bulgaristan'dan yemen'e kadar gidip şehit olan iki dedem var. çanakkale'de yine ailemizin iki şehidi var. yunan ordusu tarafından alıkonulan ve bir daha hiç dönmeyen dedemiz var. biz bu uğurda ne türklüğümüzden ne dinimizden, ne vatanımızdan ne de bağımsızlık tutkumuzdan vazgeçmedik. bedeller ödedik.

şunu kafanıza ya yazacaksınız ya yazacaksınız, biz bu ülkeye sığınmış, kendi ülkesini direnmeden terk etmiş yabancı bir milletin evlatları değiliz. biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. yarın bu ülkeye savaş gelirse ölümüne savunduğunuz suriyeli kardeşleriniz bu ülkeden kaçar ancak her fırsatta düşmanlık yaptığınız balkan türkleri yine savaşırlar.
devamını gör...
bence normaldir, sayılan yerlerden gelen insanların hiçbirini ben gecenin dördünde balkonda org çalarken görmedim mesela. başkasının karısını kızını rahatsız ettiğinide görmedim, göçmenler statü kazanabilmek için çalıştı bilen bilir zaten çok çalışkan insanlardır. suriler gibi kene gibi yapışmadı kendi kazandı ve bize kolayca adapte oldular.
devamını gör...
nazarımda bir önem teşkil etmiyor. onların fikri, dolayısıyla bizi bağlamaz, bizi bağlayan bu ülkenin öz evlatlarının arsız, terbiyesiz, gamsız, boş vermiş, cahil, bu milletin örf ve adetlerinde uzak ve adapte olmaya niyeti olmayan suriyelileri istememesi.

haklı mıyız, sonuna kadar haklıyız. suriyelileri istemiyorum. bırakalım bu din kardeşi goygoyunu bir kenara.

devamını gör...
siyaseti eleştirmek yerine ırkları hedef alan hoş bir başlık. sevdim. çerkes ve türk olarak söyleyeceklerim çok var ancak ne gerek var? bugün savaştan kaçmadık, soykırıma uğradık, ülkeye gelir gelmez ordunun içinde görev almaya başladık, çerkes çeteleri o dönem dört koldan ülkeye saldıran çetelere karşı savaştı, çok insan kaybettik ve benim baba tarafında bir avuç akrabam var, kayıplarım belgelerle sabit desem ne olacak? hiç. sen istediğin kadar konuş türk vatandaşı mıyım? evet. senin sahip olduğun haklara sahip miyim? evet. ülkeden gitmeyecek miyim? evet. en ırkçı adamlar savaştan kaçarken yine beğenmediğiniz insanlar türklerle beraber savaşacak mı? evet. ben o çeteleri, bugün çoğu insanın özür dilediği ermenilerin köylerde yaptıklarını, neden akrabalarımın bir daha hiç gelemediğini günlerce yazarım ama dediğim gibi gerek yok. çok net olarak türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım ve bu yeterli. türk kimliği ile ölmekten biz gurur duyuyoruz, kendi kafanızda bir şeyler kurgulayan sizlersiniz.

suriye meselesi konusunda tarafım bellidir. suriye halkının suçu yok. savaştan kaçıp kaçmaması önemli değil. siyaseti ve ne nedenler ile alındıkları eleştirilebilir ancak ben suriye insanını eleştiremem. bir çok suriyeli tanıma şansını buldum, biz dost olduk, bilsek özellikle sizi çağırır izletirdik. savaştan kaçmış, bilmediği topraklara gelmiş, dil bilmeyen, kalacak yeri olmayan insan benim düşmanım olamaz.

siyaseti eleştir, suriyeli insanlara kümesten bozma evleri binlerce liraya kiralayan insanları ve onları günlük 10 liraya çalıştıran işverenleri eleştirin. bunları eleştirip düzelttikten sonra hep beraber oturur ırkçılık yaparız.
devamını gör...
osmanlı devlet politikası gereği balkanlara yerleştirilmiş 400 yıldan fazla süre orada yaşamış osmanlının asli unsuru olarak balkan savaşları ve 1. dünya savaşı ve sonrasında ceplerinde 3 kuruş para ile anadoluya gelmiş kurtuluş savaşının kazanılmasında etkin rol oynamış buna karşın anadolu insanının bir türlü çekemediği ve istemediği türk varandaşları ile kendi ülkesine bayramlarda tatile giden yüzsüz dillenci ruhlu eğitimsiz arapları aynı kefeye koymak tek kelime ile hadsizliktir.
devamını gör...
bu konuda kıyas yapmaya hiç gerek yok. demagoji salt. direkt suriyeli arapları neden istemiyoruza odaklanmak lazım. sabah laleli'den geçtim türkçeden çok rusça duydum kaldırımda. bu taksim'de arapça olunca rahatsız olunuyor. nedeni direkt araplıkla alakalı. göçmen sorunu değil arap sorunu bu. sebebi de "arap"ın bize olumlu hiçbir şeyi çağrıştırmaması. arap denince akla petrol, islam ülkelerinin sorunlarına duyarsızlık, arkadan vurma, rahata düşkünlük, mala düşkünlük, israf geliyor akla. olumlu bir şey nerdeyse yok. bu yüzden de adamların her şeyi, büyük küçük her şeyi bizi tilt ediyor. mesela ukrayna'ya komşu olsaydık, kırım savaşı'ndan dolayı 3 milyon ukraynalı göç etmiş olsaydı bu kadar önyargılı olmayacaktık. onların da bi kısmı içip içip kusacaktı mesela sokaklara... gene de arap kadar rahatsız etmeyecekti bizi bu durum bi yere kadar. hemen ukraynalı bekar ve dul kadınlarla evlenilecekti falan...

öyledir yani karşılaştırma doğru değil olay direkt arap ve arap'a bakışla alakalı. emin olabilirsiniz. onlar sütten çıkmış ak kaşık demiyorum gerçekten medeniyetten nasibini almamış bir sürüsü de var. ama bizdeki tepkinin altında bu birikmişlik yatıyor evvela.
devamını gör...
saçma bir karşılaştırma olmuş. bu kişilerin bulunduğu toprakları kaybettiğimiz zaman bunlar zaten vatandaşımızdı. osmanlı dolayısı ile türkiye 'ye bir bağlılıkları vardı ve anavatana göç ettiler. suriyelilerin ataları da osmanlı tebaasıydı ama araya sınır girdi ve 100 yıl geçti. türkiye 'ye bağlılığı bulunmayan bir nesil oluştu. ikisini kıyaslamak yanlış. suriyeliler savaş bitince evine gitsin diğerlerinin evi zaten burası.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar