bowling for columbine

#sinema/tv 

2002 yapımı belgesel. ağır sıklet mıchael moore ile dünyanın çeyreğini bombalayan kalan çeyreği de terörist ilan eden baş haydut amerika'nın ünvan maçı. marilyn manson'la başlayan aparkatlar küçük kayla'nın hikayesi ile nakavt eder.

devamını gör...
michael moore'un 2002 yapımı belgeseli. amerika'da okul çağŸındaki çocukların dahi dehşŸet verici trajedilere yol açmaya başŸlamasından yola çıkarak, amerika'da sivil silahlanmanın ne kadar yaygın olduğŸunu ve silahın adeta amerikan kültürünün bir parçası haline geldiğŸini vahim bir tablo olarak ve yine moore'un kendine has mizahı ile dile getiriyor* * .
devamını gör...
south park çizerlerinin hazırladığı mufassal amerikan tarihi kısmı ile kahkahanın ve sinema zevkinin doruklarına çıkartan, (bkz: cat stevens)'ın i'm gonna get you a gun şarkısının kullanıldığı anlarda ise dansettiren ama çokça da düşündüren güzel bir belgesel.. ayrıca (bkz: charlton heston) sen tam bir amerikan dallamasısın..
devamını gör...
çekildiği dönemde silahlı cinayet sayısı almanya’ da 381, fransa’ da 255, kanada’ da 165, ingiltere’ de 68, avusturya’ da 65, japonya’ da 39 ve abd ‘ de 11.127 gibi uçuk bir karşılaştırmayla insanı dumura uğratan 40'dan fazla ödülle birlikte oscar'ı da kapmış, keşke olmasaydı temalı belgesel. moore kendi ülkesi üzerinden sorunları irdelese de dünya vatandaşı olarak herkesin düşüneceği bir şeylere değinmiş. insan fıtratı birbirinden etkilenmeye, birbirini etkilemeye ayarlı nihayetinde.

belgeselin çıkış yeri olan okul cinayetlerinin onlarca muhtemel nedeni üzerinde durulmuş, millet silahlanırken bir kez daha düşünsün diye söz konusu yaralama vakalarında birer engelli olarak hayatlarına devam eden gençlerle birlikte olaylardan etkilenen diğer kişilerle röportaj yaparak durumun vehametini, ciddiyetini 2 saatlik belgeselle gözler önüne sermiş.

belgeselin ciddiyetine nazaran ironik bir animasyonla amerika tarihine değinmesi belgeselin ağırlığını hafifletmiş;

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar