bozkurt

atatürk'ün sağŸlığŸında yazılmışŸ ata'ya ithafen başŸtan sona atmasyon ve iftira nitelikli eserdir.yazarı armstrong isminde iftiracıdır.hükümet kitabı toplatmak istemişŸ fakat ulu önderimiz onlara hitaben 'bunun ithalini menetmekle hükümet hataya düşŸmüşŸ. adamcağŸız yaptığŸımız sefahati eksik yazmışŸ, bu eksiklerini ben ikmal edeyim de kitaba müsaade edilsin ve memlekette okunsun!' diye latife etmişŸlerdi" diyerek kendine olan özgüveni ortaya koymuşŸtur.
devamını gör...
alt başlığı "kemal atatürk'ün yaşamı" olan h.c.armstrong isimli yazarın 1932 yılında "bozkurt" başlığı ile yayınladığı biyografi kitabı. 1996 yılı (arba yayınları) baskısında kitabın macerasına da yer verilmiştir. hatta, yazar ek bir not daha yazarak iki konu dışında tüm konuların belgesele ve sözel kaynaklara dayandığını söylemektedir. her tek-adam'ın çevresinde 'kraldan çok kralcı'nın bulunması genel kuraldır. m.kemal'in çevresindekilerden başbakan inönü kitabın yayınlanmaması için elinden geleni yapmış, durumdan haberdar olan m.kemal yayınlanmasını sağlamıştır, ancak bu izin yazılı olmadığından 1996 baskısına gelinceye kadar (peyami sefa'nın çevirisi dahil) kitap tümüyle basılmamıştır. m.kemal kendisini savunmaktan aciz birisiymiş gibi o'nun ölümünden sonra bile kralcı tayfası (sözgelimi sadi borak) kitap yazarına cevabi kitaplar yayınlamışlardır(yıl 1955). oysa bugün tam metin okunduğunda her şey ortadadır ve mustafa kemal bu yazılanları 1932 ingilizce baskısından öğrendiği zaman bile iftira saymamıştır. daha istiklal savaşının başında, köprüde alçıdan mustafa kemal heykeli satmakyoluyla onu putlaştıran zihniyet yalakalığı vatan görevi saydığından objektif yazıları vatana ihanet veya iftira olarak algılamaktadır. buna atatürk'e rağmen atatürkçülük demek lazım.
devamını gör...
"türk kavmi çıkınca yeryüzünü doldurdu. daha önce çıkmış olanları tenkil ettiler. zira dünya onları taşımaya kafi değildi. bunlar onları (daha önce çıkanları) batıya doğru ittiler. önlerinde köpeğe benzer bir hayvan (oğuzname'deki bozkurt) yürüyor, ona yetişemiyorlardı. hareket etmek istediği zaman "göç" yani "kalkınız" diye sesleniyordu. türkler o duruncaya kadar ilerliyor ve orada çadır kuruyorlardı. uzun müddet onları sevkettikten sonra kayboldu ve bir daha bu hayvandan bahsedildiği duyulmadı..."

(süryani mihael , chronique-3 s.155.)
devamını gör...
denizli'nin bir ilçesi. bozkurt ilçesi’nin bilinen en eski tarihi 1885 yılına dayanmaktadır. bu yıldan önceki yıllarla ilgili olarak bölgedeki durum net olarak bilinmemektedir. ancak osmanlı devleti’nin yükseliş dönemi’nde burada yaşayan insanların balkanlara gönderildikleri tarih kitaplarında ifade edilmektedir. topraklarını hızla genişleten osmanlı devleti, aldığı topraklarda hem türklüğü, hem de islamiyet’i en iyi şekilde temsil edecek topluluklara ihtiyaç duymuş, milli ve manevi değerlere sahip olarak gördüğü insanları bu yeni aldığı topraklara göndererek burada devlet olma kültürünü yaymaya çalışmıştır. işte o dönemlerde bu topraklardan özellikle balkanlar’a ciddi bir göç
meydana gelmiştir.

osmanlı devleti’nin gerileme ve yıkılma dönemleri’nde balkanlardan ayrılmak durumunda kalan osmanlılar, özellikle sultan hamit ve sultan mahmut zamanında bozkurt’a gelmişlerdir. bu geliş dönemlerine göre hamdiye ve mahmudiye adı altında, birbirine yakın iki ayrı yere yerleşmiş olan topluluklar, zamanla bu iki ayrı yerleşim bölgelerini birleştirerek bozkurt adı altında bir köy haline gelmişlerdir. cumhuriyet’in ilanından sonra ilçe statüsünü kazanan bozkurt, diğer pek çok yerleşim yerinden farklı olarak ismini değiştirmemiştir.
devamını gör...
halk arasında 93 harbi diye bilinen 1876 - 1877 osmanlı - rus savaşı sırasında, balkanlar’dan (bulgaristan) göç eden muhacirler tarafından 1876 yılında hambat ovası’nda kurulmuştur. hambat adı selçuklularca kurulan han-abat kervansarayı’ndan gelmektedir.
devamını gör...
türkler yüzünden hayvanlar aleminde sürekli bir ırkçı damgası yediğini düşündüğüm ve yalnızlığını buna bağladığım hayvan.

misal şöyle şeyler:

aslan: bak oğlum. kral benim. öyle dünyaya bedel tanımam.
kurt: abi zaten ben itiraz etmedim ki, ülkücüler yapıyo her şeyi.
aslan: şşştt. akıllı ol. alırım aklını. daha geçen gün ocaktan gelip eylem filan yapmışlar. ormanı yedirmem size.
kurt: tamam abi.
devamını gör...
börü.. türklerin totemi olup-totem kendi adiyla degil takma adla anilir- kücük bi böcek in adiyla anilir-kazak börü:yalnizkurt ./karacay türkcesi-
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar