bozlak

kıraç toprakların duygulu ama gözleri de toprağı gibi kıraç insanlarının, hani bazen boylu boyunca yayılan bozkıra çöken ama yağmur vermeyen bir karabulut gibi yağamayan insanının ettiği feryattır. birilerinin sadece denizlere çıkmak için yol üstü geçtiği bozkırda kalmaya mahkum edilmiş, sevdiğine bir çift güzel söz edemeyecek kadar mahçup, yokluğunda ise isyan etmeyecek kadar edepli, aslında sadece derdini sararmış başaklara anlatmak niyetinde olan kendi halinde bir çiftçidir. varsın çıkmasın denizlere yollar, varsın yolumuz değil ömrümüz geçsindir bu bozkırda...

devamını gör...


--- alıntı ---
Türk Halk edebiyatında bir uzun hava türüdür. Konusunu aşiret kavgalarından, kan davalarından, aşk maceralarından alır. Çoklukla Güney ve Orta Anadolu bölgelerinde söylenir. Afşar bozlağı, Urum bozlağı gibi türleri vardır. Kırıkkale ve Kırşehir yöresine özgüdür.

Usulsüz bir sözel türdür. Bu türü belirleyen ögelerden ilki, kürdi dizisi içerisinde seslendirme yapılmış olmasıdır. Bunun yanında muhayyer dizisinde bozlaklar görülmesine karşın, bu diziyle yapılan seslendirmelerde durak ve tiz durakta kalınacağı zaman, üst yeden olacak şekilde Si sesleri ters glisandoyla pestleştirilir. Dolayısıyle yine kürdi makamlarının etkisi oluşur.

Ses genliginde en geniş türdür. Küme ve motif sekilemeleri sıkca yapılmıştır. Seslendirme, genel olarak durak sesinin bir küçük üçlü üzerindeki sesten, veya bu sesin bir oktav tizinden, yani tiz duraktan başlar. Sözel bölmeye başlamadan önce, tek çalgı tarafından yol gösterme adı verilen bir usulsüz acış yapılır. Sözel bölümün seslendirilmesi sırasında ise çalgılardan biri dem tutabilir. *

--- alıntı ---

devamını gör...
--- alıntı ---

bozlak, türk halk edebiyatında bir uzun hava türüdür. konusunu aşiret kavgalarından, kan davalarından, aşk maceralarından alır. iç anadolu bölgelerinde söylenir. avşar bozlağı, urum bozlağı gibi türleri vardır.ankara,kırıkkale,bala ve kırşehir yöresine özgüdür.

usulsüz bir sözel türdür. bu türü belirleyen ögelerden ilki, kürdi dizisi içerisinde seslendirme yapılmış olmasıdır. bunun yanında muhayyer dizisinde bozlaklar görülmesine karşın, bu diziyle yapılan seslendirmelerde durak ve tiz durakta kalınacağı zaman, üst yeden olacak şekilde si sesleri ters glisandoyla pestleştirilir. dolayısıyle yine kürdi makamlarının etkisi oluşur.

ses genliginde en geniş türdür. küme ve motif sekilemeleri sıkca yapılmıştır. seslendirme, genel olarak durak sesinin bir küçük üçlü üzerindeki sesten, veya bu sesin bir oktav tizinden, yani tiz duraktan başlar. sözel bölmeye başlamadan önce, tek çalgı tarafından yol gösterme adı verilen bir usulsüz acış yapılır. sözel bölümün seslendirilmesi sırasında ise çalgılardan biri dem tutabilir.

temsilcileri

neşet ertaş
tufan altaş
muharrem ertaş
neşet ertaş
ali rıza yurtoğlu
mustafa tatlıtürk
hacı taşan
çekiç ali
aşık haşimi
ismail altunsaray
aşık said-toklumenli

--- alıntı ---
devamını gör...
[yazb.] halk yazınında genel olarak boylar arasındaki kavgaları, aşk serüvenlerini, halk kahramanlarının yiğitliklerini anlatan ve özellikle güney anadolu'ya özgü türküler. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar