breaking bad

kanser olduğunu öğrendikten sonra sakat oğlunun geleceğini garantiye almak için uyuşturucu işine giren bir kimyagerin hikayesidir. ayrıca uyuşturucu satıcılarına bir kimyacının ne kadar kaliteli uyuşturucu yapabileceğini öğretmektedir.
devamını gör...
bence bu dizi uyuşturucunun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor bize.

çünkü uyuşturucu kullanırsak bir gün kötü kalpli bi kimyaci gelip bizi öldürebilir. ayrıca uyuşturucu yapan insanlar karılariyla küserler. o yüzden hiç uyuşturucu yapmamalıyız. örnek vermek gerekirse geçen gün bizim yan apartmanda osman amca diye bi adam var o uyuşturucu yapıyomuş bigun kotü adamlar gelip dövmüşler osman amcayı, osman amca da ağlamış.

işte tüm bu sebeplerden dolayı uyusturucu kullanmamalıyız kullanan bi arkadaşımızı gordüğümüz zaman da nazikçe uyarmaliyiz. arkadasımız bize dil cıkarırsa ya da yürü lan sana ne derse gidip öğretmenimize söylemeliyiz çünkü uyuşturucu çok kötü bişeydir ve bazen istemediğimiz seyler olabilir.

(bkz: ilkokul kompozisyonu tarzinda entry girmek)
devamını gör...
3. sezonu nihayet başlamış dizidir.. epeydir özletmişti kendini.. gerçi lost var çarşamba günü diyeceksiniz.. ama lost'u bile satabilirim yani biraz gözümü karartırsam.. çok indirilenler listesinde göremeyiz bu nadide dizimizin altyazılarını.. çevirmenleri de pek yok haliyle.. lost'un altyazısı çıkıp şakır şakır indirilirken aklımız breaking bad'in altyazısı ne oldu acaba diye heyheylenir.. divxplanet'te f471h de olmasa garibim kalacaktı bi köşede..
devamını gör...
gerçeklikle bağlantısı,senaryosu,oyuncuları ve bir dizi namına akla gelebilecek tüm nitelikleriyle mükemmel,izlenmeye değer,söze hacet bırakmayan dizi.
devamını gör...
gerçekten çok başarılı bir dizi. konu yavaş ve çok beklenmedik detaylarla ilerliyor. insani boyut, dram tarafı ön planda, karakterler çok sağlam. *
devamını gör...
dexter' la beraber en sağlam kötü adam karakterini barındırıyor bu dizi. dexter' ın iç sesini dinlerken hesaplaşmalarını, ikilemlerini anlayabiliyoruz fakat bu adam basbayağı kötü oldu ya hu! ayrıca 3.sezonda -tam olarak hangisi hatırlayamıyorum- bir bölümünü sadece sinek ve sebep olduğu kontaminasyona ayırarak (gerekli göndermeleri de yapmıştır buradan) takdirimi toplamıştır.

3 sezonu 22 bölümü devimiştir; azdır, özdür. yalnız dördüncü sezonu temmuza erteledikleri söylentisi var.
(bkz: yooo meen)*
devamını gör...
yapım ekibini böyle güzel bir dizi yaptıkları için ne kadar iyi dileklerle anıyorsam , verdikleri bu uzun aradan dolayı o kadar kötü dileklerle anıyorum . bu ne kadar uzun ara kardeşim diziyi unuttum.
devamını gör...
o kadar sağlam bir dizi ki insanlar bunun farkında değil. ve sadece bir kaç arkadaşınızla konuşuyorsunuz. popüler olması imkansız. hele de türkiye'de.
devamını gör...
ilk bölümü ocak 2008'de yayına girmiş, temmuz 2011 itibariyle 4. sezonuna başlayan, drama dalında emmy ödüllü dizi. ilk sezonu 7 bölüm olarak yayınlanan dizinin 2. ve 3. sezonu 13'er bölümden oluşuyor.
imdb'de 9.3 puanı bulunuyor; http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=0ru2kh

başrollerini bryan cranston, anna gunn ve aaron paul paylaşıyor. oyunculuğun hakkının verildiği bu dizide konu da oldukça ilgi çekici.
şimdilik fazla spoiler vermeden kısaca kanser olduğunu öğrenen bir kimya öğretmeninin ölümüne birkaç ay kala ailesinin ölümünden sonra geçinebilmesi için yasadışı yollarla para kazanma ve onlara miras bırakma hikayesi diyelim. *

yurtiçi ve yurtdışındaki eleştirmenlerin dizi hakkındaki yorumlarını şu an için bilemiyorum lakin duyduğum ve gördüğüm kadarıyla çekiciliği açısından ülkemizde kundaktaki bebe tarafından dahi ezberlenmiş olan lost ve prison break ile karşılaştırılıyor. kanımca fazla kasıntı ve yıllar sonraki bir olayın dahi önceden planlandığı vay arkadaş adamlar ileri görüşlülüğe farklı bir boyut kazandırmış tarzı tepkiler verdiğiniz bu iki diziye nazaran breaking bad'in gerçekçi hikayesi diziyi bir adım öne çıkarıyor. *

breaking bad'de konunun akıcılığı ile birlikte, gerçekte kendinizden silip atamadığınız, insanı insan yapan ve kimi zaman mantığı takip etme, kimi zaman duygularla hareket etme özelliğinin sıkça işlenmesi ilgiyi artırıyor. diziyi başından beri takip etmiyorsanız kendinizi bir anda yeni bölümü önümüzdeki hafta mı çıkıyormuş derken buluyorsunuz.

biraz da spoiler içerikli yorum yapalım. *

izlemelik dizi arayışlarında olan arkadaşlarımıza listelerinin ilk sırasına breaking bad'i yazmalarını öneririz. çok sık rastlanmasa da dizide +18 içerik bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

--! spoiler !--

dizi, bir lisede kimya öğretmenliği yapan ve amerika'nın 657'sine tabi devlet memuruna bağlamış walter white amcamızın akciğer kanseri olduğunu öğrenmesiyle başlıyor. dizinin ilerleyen bölümlerinde bir kız dünyaya getirecek, karnı burnunda bir eşi ve engelli, koltuk değnekleriyle yürümeye çalışan bir oğlu olan mr. white, ölümünü hazırlayan kanserle yüzleşirken bir yandan da ailesine bırakacağı mirası artırmanın arayışlarına giriyor. okulda girdiği derslerin dışında bir araba yıkama işinde* part time olarak çalışan kimyacımız bu zamanla bu işten de ayrılıyor. mr. white lanet olası uyuşturucu federallerinden biri olan bacanağıyla* birlikte izleyici olarak katıldığı bir baskında karşılaştığı uyuşturucu tüketicisi ve satıcısı eski öğrencisi ile birlikte ailesine para bırakacağı yolu bulduğunu düşünüyor.

eski öğrencisi ile bir şekilde anlaşan white, kimya konusundaki tecrübesini kullanarak uzun adıyla methamphetamine, kısa adıyla meth üretimine başlıyor. uyuşturucu piyasasında heisenberg lakabı ile tanınan walter white milimlik değerleri dahi dikkate almasıyla bölgedeki en değerli meth'i üretiyor. ünü duyulduktan sonra da hem malı değer kazanıyor hem de kendisi pis işlere bulaşmak durumunda kalıyor.

ailesiyle ilişkileri, uyuşturucu ürettiğini ve bir noktaya kadar kanser hastalığını çevresinden saklaması da olaya farklı bir boyut kazandırıyor. gündelik yaşamında evden işe, oradan kahveye modundaki bir kimyacının nasıl bir uyuşturucu baronu* haline geldiğini, aslında gayet bir uysal adam iken köpekler tarafından sıkıştırılan kedinin can havliyle onlara saldırmasında olduğu gibi kendi canı tehlikeye girdiğinde nasıl buz görünümlü bir katil haline görüyorsunuz.

daha fazla spoiler verirsek dizi bitecek. iyisi mi burada bırakalım.

--! spoiler !--

iyi seyirler yo! *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar