brezilya

milattan önce 38. yüzyılda bu bölgeye göçmüş türklerin yaşadığı ülke. bu ismi alması sebüktekin alp tolga'nın "büyük türk tarihi" eserinde şöyle anlatılır:

"bu türk boyu, bu topraklara yerleşip diğer türk kardeşlerinden uzaklaşınca, geleneksel türk adetlerini zamanla unuttular. kadınlar yarı çıplak soyunup adına "festival" dedikleri rezillikler düzenlemeye başladılar. bu bölgedeki akrabalarını ziyaret eden bilge kağan, bu festivali görünce, "bre reziller!" diye kızıp memleketine döndü. büyük türk hakanı bilge kağan'ın onları dışlayarak verdiği bu sıfat, o günden sonra üzerlerine yapıştı ve zamanla isim haline geldi."
devamını gör...
p5'e girmeye çalışan ülkedir. göründüğünden daha büyük aslında. uluslararası ilişkilerde en az almanya kadar güçlü. en büyük başararısı ise etanol'dür. ülkede araçların %80 civarı etanol yakıtı kullanmaktadır. kendi çıkardığı petrolü ise ihrac etmektedir. uçak gemileri ve nükleer teknolojileri vardır. bütçeleri yılda 10 milyar dolar fazla vermektedir. şu an amerikadan sonra imf'nin en büyük para kaynaklarından biri konumundalar. güney amerikada bölgesel güç konumuna geldiği için amerikanın höt diyebilmiş ve kolombiya'dan elini çektirtmiştir.(amerika, kolombiya'da kendileri uyuşturucu yetiştirip, kendileri operasyon düzenlemekteydi. şimdi ise daha istikrarlı bir durumdadır.) ha bi de en önemlisi kendi uyduları ve uçakları vardır. ayrıca uzay mekiği işine de el atmış durumdalar. almanya'nın %1 büyüyüp "ohh yeah başardık" diye mutlu olduğu bir oratamda %9 civarı bir büyüme rekoru kırmışlardır. gsmh: 2.1 trilyon dolar.

tüm bunların aksine brezilya denince benim aklıma hep çıplak ayaklarıyla futbol oynıyan bebeler ve sabma yapan kadınlar gelmekte. ama adamlar yapmış abi...
devamını gör...
brezilyalılaşmış japonların yaşdığı ülke. nereden geldiklerini bilmiyorum ama brezilyada japon kökenli insan çoktur. mesela beşiktaşlı oyuncu tabatada japon kökenli brezilyalıdır. nette gezerken oscar sato adında yarı brezilyalı yarı japon insanlar görürseniz şaşırmayın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar