broken hill

1. (Tematik)
ã‡anakkale savaşŸının avustralya topraklarında yaşŸanan ilk muharebesi.molla abdullah ve kul mehmet isimli iki müslüman türk'ün, asker taşŸıyan bir trene yaptıkları destansı saldırı.neticede şŸehit olmuşŸlardır.allah ü teala şŸehitlerimizin derecelerini ala eylesin.
devamını gör...
2. (Tematik)
çanakkale savaşının avustralya topraklarında yaşanan ilk muharebesi.molla abdullah ve kul mehmet isimli iki müslüman türk'ün, asker taşıyan bir trene yaptıkları destansı saldırı.neticede şehit olmuşlardır.allah ü teala şehitlerimizin derecelerini ala eylesin.
devamını gör...
3. (Tematik)
(bkz: çanakkale zaferi işığında cihad-ı ekber)

1915 yılbaşısında avusturalya'nın silverton kasabasında yılbaşı kutlaması için bir trene binen aileler 'broken hill' tepesi yakınlarına vardıklarında, demiryolu yanında üzerinde sonradan türk bayrağı olduğunu anlayacakları bir bayrak çekili dondurma arabasıyla karşılaşırlar. binlerce kilometre ötede açılacak olan bir cepheye ihtimal veremeyen insanlar, arabanın hemen yakınında açılmış olan siperden gelen ateş altında kalırlar. tren son hızla bir sonraki istasyona doğru yol alarak olayı haber verir. bunun üzerine askeri birlikler , yerel polis ve gönüllüler bu iki adamın (osmanlı'nın) siper aldıkları cepheye doğru ateş açmaya başlarlar. iì‡yi seçilen karargah konumu, çatışmanın saatler boyu sürmesine neden olur.

yapılan kimlik tesptinde bu iki kişinin gül muhammaed adında afgan bir deve sürücüsü ile dondurma satıcısı hintli molla abdullah adında yaşlı bir kişi olduğu ortaya çıkar. onlar cihad-ı ekber çağrısını duymuşlar ve osmanlı'ya karşı iì‡ngiltere etkisiyle savaşa giren avusturalya'ya eylem düzenlemişlerdir. bu iki müslüman avusturalya'ya iì‡ngiliz sömürgesi hindistan'dan göçmüşlerdir. abdullah , helal et satan (ve izinsiz kesim yaptığı için cezalandırılan) bir kasaptır. sıkıntılarla süre gelen yaşam mücadelelerinin içinde şimdi çok daha büyük bir sıkıntı eklenmiştir, müslümanların halife'sine karşı savaş açılmıştır ve verilecek candan başka birşeyleri yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar