bu evleri kimler alıyor

istanbul'da yaşayan (diğer büyük şehirler de olabilir) ve ev alamayan, fakat hızla yükselen dev binaları ve fiyatlarını görünce dayanamayanların sorduğu soru; kim alıyor lan bu evleri? istanbul'un göbeği beylikdüzü'nde aylık ödemesi 3000 lira olan 2+1 daireyi, aylık maaşı yine evin aylık ödemesi kadar olan vatandaş alabiliyor mu mesela? ya da istanbul'un bir başka göbeği ıspartakule'de 1+0 dairelere istenen paraları kimler ödeyebiliyor? kiradan kendini amorti edebilme süreleri 30-40 yılı bulan dairelerde kimler "ev sahibi" olarak oturabiliyor? topkapı'da bilmem hangi şirketlerin ortaklığında yükselen ve hayat boyu -neredeyse- 2100 tl ödemeli 1+1 dairelerin alıcıları kimler? zillerine basıp kaçıcam!

konut sektörü ve sektördeki fahiş fiyatlar ortada. bundan rahatsız olan genişçe de bir kitle var. fakat beklenen o mortgage krizi bilmem kaçıncı rötarını yaptı. evler halen çatır çatır yapılıyor. yapılıyor ve satılıyor arkadaş, satılıyor da bu evleri kimler alıyor!

(bkz: kara muratlar kimler)
devamını gör...
bugun bizim sokakta gorduğum 2000 tl'ye kiralıktır ilanı verilen daireye bakıp bakıp düşündüğüm soru. yer ne istanbulun göbeği ne bir cadde üzeri.. kendi halinde bir mahallenin ara sokağı.. vay arkadaş..
devamını gör...
120-300 ay arası vade ile bankadan kredi çekenler, torunlarına yıpranmış bir ev ve hala bitmemiş kredi borcu bırakmayı göze alanlar ile zaten karun gibi zengin olup kira ile geçinmekte olan kişiler alıyor elbette.

toki bile kayaşehir'e yaptığı zemindeki 55 metrekarelik 1+1 daireyi 154 bin liradan * satışa çıkarıyorken, nispeten erişim olanağına sahip diğer konut projeleri 1+1 daireye biçtikleri uçuk fiyatları normal karşılıyor. üstelik toki evlerinin ücretleri yıllık memur maaşına endeksli olarak zamlanarak her sene artış gösterir.

http://www.toki.gov.tr/AppR...
devamını gör...
hayır o evler satılmadı truman burbank sana öyle geliyor.kendimi truman showda hissettiren fiyatlardır.sanki herşey ben çekememe hastalığına yakalanmam için varlar.hey kameralar nerde..
devamını gör...
sefil halk ve memurin tayfanın almadığı kesin. ev almak istese gidip bi bankanın tasmasını boynuna takacak ve bütün ömrü boyunca bankanın sadık iti olacaktır. 2000-3000 lira maaş alan bi adamın hem geçinip hem de eli yüzü düzgün bir ev alması için en az 20 yılını vermesi gerekiyor. 20 yıl boyunca hem çocuklarının hayatından çalacak hem de yaşadığı hayattan zevk almamış olacak. ulan pederden de bişey kalmadı zate. napalım lojman köşelerinde sürünürüz artık!
devamını gör...
boğaz turunda rehberin sabancı'yla koç arasında boğazı bölüştürmesiyle cevabına erdiğimiz soru.
devamını gör...
(bkz: 10 gemi alacak yalıda oturup bilale sövmek) güzel ülkemde algıyla oynamak çok kolay çünkü zenginler halktan yalıtılmıştır onları göremezsiniz kim olduklarını bilemezsiniz..osmanlının son zamanlarında bir paşa durumu şöyle izah etmiştir artık bu ülkede türke ancak ayakkabı boyacılığı kalmıştır..işte bundan dolayı bu evleri kim alıyor bilemezsiniz..ama istemediğiniz erdoğan bu halka dünya hakimiyetini sunuyordu tıpkı osmanlı gibi..
devamını gör...
istanbulun uzun zamandır yanlış poltikalarla doldurulması ile önü alınamayan konut fiyatlarına serzeniştir.
o fiyatlara anadoluda lüks daireler alınabilir. hem de 3+1 daireler. il merkezlerinde durum bu. ilçeler ve küçük şehirler ise daha da güzel. geçen sene beyşehirde kiralık, oldukça da iyi bir daire 300 tl dediler. inanamadım. sonra "pahalı yav "dediklerinde zaten iptal oldum. 200 ve 250ye ev çokmuş.
devamını gör...
müstakil, bahçeli, hem de merkeze yakın, penceresi sardunyalı, kapısı hanımelili, mahallesi kedili evleri görünce sorduğum ve insanlardan soğuduğum sorudur.
devamını gör...
aslında müteahhite veriyor denilebilecek sorudur.artık ne veriyoruz bilemiyorum.
devamını gör...
'akp'nin çıkarmış olduğu mütekabiliyet yasası kapsamında çoğunluğu yabancılara satılıyor' şeklinde cevaplanabilecek soru. misâl, sana 900 bin tl olan ev, bir alman vatandaşına 300 bin avro. eh o avro'yu senin gibi döviz bürosundan da almıyor. yani o evlerle, sana "çoh büyüdük büyümemiz çok büyük" piyesi çevirenler, aslında seni küçültme rekoru kırıyor. yine akp döneminde, rum ermeni ve yahudilere "iade" edilen, hanlar, yalılar, hamamlar da bonusu.

rahmetli erbakan, " kanlı mı olacak kansız mı olacak" demişti. nispeten kansız oluyor. ileride bir gün deprem olduğunda, "zorunlu dönüşüm" kapsamında halk sağa sola dağılınca, meydan o kulelere kalacak. ezan okutulamayan ayasofya'dan, belki o zaman çan sesi duyulur.

evet osmanlı, hı hı.
devamını gör...
milyon mertebesinde nakdi olan pek çok kişi var. bir sürü birikimi, yastık altı altını, meme ortası tomarı olan teyzeler var. bir de muhafazakar kaymak tabaka var.

çalıştığım şehirde, yapılan bir sitede 124 000 tl olan 1+1 lerden 10 tane alıp giden herifler biliyorum.

bunların üzerinde de, zorlu; mall of istanbul, torunlar vb yerlerden alım yapan yahudi tayfası, arap tayfası, paparazzi tayfası; şirketler var. istanbulun mevcut arzı hala müşteri buluyor.

gerçekten, gayrımenkul/arazi sahibi etnik haritası çıkarılsa; sevr'i görürüz.

biraz daha vakit var.

tarih tekerrür edecek; türk, gene savaşmak zorunda kalacak muhtemelen.
devamını gör...
istanbul dışı için konuşursak, çünkü istanbul için global düşünmek gerekiyor.
öyle uzağa gitmeye gerek yok sen ben hepimiz, ufak bir birikintiyi değenlendirmek isteyen herkes.
bir değil hatta ikincisini bile alanlar var neden? bugün bir ev kirası en kötü ihtimal ortalama 500 tl bu kötü ihtimali bazı yerlerde 600 ve üstüne çıkıyor. adam ev alırken diyorki;
ulen ben zaten 500 kira veriyorum üzerine ekleyip kredi borcu öderim beş on sene sonrada ev benim olur" diyerekten biriktirdiği parası düğünden kalma altın vs ne varsa peşinat yapıp evini alıyor.
2. durum;
bir evi olan kişinin zaten kira derdi yok, bankadan gidip 10 sene vadeli kredi çekip evide 500 tl ile kiraladıktan sonra vereceği faizi kiracıya ödetiyor nasıl olsa.

benim gözlemlediğim durum bu, daire almanın en iyi yatırım aracı olarak görüldüğü günümüz de kaçınılmaz durum. uzun vadeli şans oyunu.
sonuç olarak kriz durumunda ne olur bilemeyiz elbet. bir sene sonrasını kestiremediğimiz ülkemiz de on sene vadeli konut almak ne kadar doğrudur bilemem polyannacılık iyi bir şey değil. muazzam bir maaşım var daha evlenmemişim ev al, araba al şunu al bunu al ulan neyle alacaksın diye soran yok. doğru neyle alacağım belli bankaların kucağına oturacağım kredi çekerek. bankalar zaten hayır kurumu gibi görülüyor günümüzde. yaşadığım şehirde dört beş yıl önce bazı daireler aidat giderleri ödensin bari diye neredeyse bedavaya veriliyormuş. bugün ise elle tutulur basit! bir daire 500 tl ben mesela 525 tl veriyorum bir kaç ay sonra sözleşme bitiyor 600 tl falan istenilip papaz olabiliriz. neden adamların sıkıntısı yok abi, ben giderim başkası zaten bu evi 600 tl ye tutar. ev yapan mutehhatiler daha evin temeli atılmadan evleri satıyorlar burda, yaptıkları elinde kalmıyor, bir sene sonra teslimli daire satılıyor düşünün.
devamını gör...
ülkemizde inşaat sektörü geniş özet.

- daha ğezidans dahaaaaa
- fakirler ?
- fakiğleğe yooooğk
devamını gör...
hesap soran bir soru.
kim alıyor kardeşim bu evleri? kim alıyorsa çıksın ortaya. sonra kafayı bize takıyorlar ev mi alıyorsun diye bize sinirlenip bizden biliyorlar. kim alıyorsa delikanlı gibi söylesin.
devamını gör...
işi sevr'e,ayasofya'ya çan takmaya kadar götüren fantastik senaryolar yazarları ortaya çıkaran soru.
inşaat ya rabbi,mücahitlikten müteahhitlige gibi klişeleri kullanın ama böyle şeyler aşırı fantastik be hacılar.
devamını gör...
kpss'den 90 aldık eee http://memurlar.net'ten de 657'li bir eş bulduk mu birinin maaşı eve birininkini yeriz. hmm 534 ay vade mi? sorun değil maaşı oraya bağlarız.

aha bu yüzden o fiyatlar artıyor o evler alınıyor. ondan sonra da cogito yazarlarına #100binatama.

(bkz: aşk ı memur)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar