cezayı yiyince abi yapmayın diye yalvaran esnaftır aynı zamanda.

denizli’nin merkezefendi ilçesinde yaşayan i.o. isimli esnaf dükkanının kapısına yapıştırdığı yazıda; “iran, suriye, afgan müşteri bu dükkana giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekanda dayak yer” ve “suriye, afgan ve iranlı kişiler bu iş yerine girerse dayak yer, sorumluluk kabulümüz değildir” dedi. yazının kamuoyuna yansıması üzerine denizli başsavcılığı esnaf hakkında işlem başlattı ve esnafa halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan 1000 lira ceza kesildi.

ulan o dükkana avrupalı veya amerikalı gelince de aynısını yapabilecek misin. dayak atacakmış. tamam mülteci politikasına karşı olabilirsin ama bu yazıyı asmak iğrençlik ve ikiyüzlülüktür.haber
devamını gör...
mal alıp satarak para kazanmaya çalışan kimsedir, esnaf değildir.
esnaflık zira, bir iletişim gerektirir. insanı merkeze koyan bir iştir esnaflık, müşteriyi yalnızca ekonomik bir hareket sağlayan eşya gibi değil de, alışveriş dışındaki varlığıyla da muhatap almak demektir. insani hasletlerin önüne başka şeyler geçirmemek demektir aynı zamanda, makul miktarda psikoloji bilmek, biraz sosyoloji bilmek gerektirir. bu esnaf değil, nefreti mâbâdına sığmamış sığ bir kimsedir.

benden 11 yaş küçük bir kuzenim var, fikirlerine çok önem veririm; bir insanın ülkesi için yapabileceği en önemli en büyük görev yaptığı işte iyi olmasıdır, der. haklı. yaptığımız işte aşırı kötüyüz, siyasi kavgalarda da en çirkef, en birinciyiz.
devamını gör...
bugün bir eczaneden mülteciler için ilaç alacaktık fakat eczane ve eczacılar odasıyla anlaşmamız olmasına rağmen biz mültecilere ilaç vermiyoruz diyerek reçeteleri reddettiler.

ırkçılık böyle kötü bir şey işte insanlar ihtiyaçlarını karşılayamasınlar hatta ölsünler umursamam diyerek kin güderek kötülüğü resmen temsil ediyorlar.

çin, doğu türkistan'da zulmü nasıl yapıyor zannediyorsunuz ne farkı var?
devamını gör...
denizli'nin bir ilçesinde okul üniforması satan bir kimse, hangi saikle kıçına giyeceği donun derdine düşmek yerine ideolojik kavgalara girip işini gücünü sekteye uğratır?

elin avrupalısı bilmem nesi en küçük işletme düzeyinde bile nasıl daha fazla büyürüz, nasıl daha verimli iş yaparız derdindeyken esnaf adam bile nelerin kaygısına düşüyor hayret edilesi bir durumdur.

insanın kibrinin sınırı yok. böyle bir şeyi migros yazsa belki etkisi olur da sen bunu yazarak kimi neyden mahrum ettin? okul önlüğünden mi? küçücük esnaf bile kendini fasulyeden sayıp ırkçılık peşinde.
kime kimseye hayrı olsa gam yemem.
devamını gör...
en güzeli dükkanın kapısına vuracaksın mührü. al kardeşim bak o saydıklarının hiçbiri giremez bundan sonra diyeceksin.
devletin göçmen politikalarını ve memlekette oluşturdukları tahribatı eleştirmek başka, bir millete karşı ırkçılık yapmak başka. denyoluğun lüzumu yok.
devamını gör...
yabancı düşmanlığı yapan primat .ülkede iranlı mülteci mi var onu bile düşünebildiğini sanmıyorum. mülteci politikalarına karşı olmak başka insanlığa sığmayan işlerin peşine düşmek ayrı .allah insaf ve izandan ayırmasın...
devamını gör...
"06-12 yaş öğrencilere"; vicdana bakın hele... ne milliyetçilik ne de helal rızık peşinde olma gayesi, ırkçılık ve bölücülüğün ta kendisi bu! hadi müşteri konusunda seçicilik var diyelim, dayak nedir yahu? almanlar bile bunu türklere yapmadı.
devamını gör...
gözlemlerime göre iranlılar arasında hırsız çok, suriyeliler bağırıp çağırıp milleti rahatsız ediyor. afganlar konusunda bir fikrim yok... canı yanmış da olabilir.
devamını gör...
olaya bir de bu açıdan bakarak tabelayı yorumlamak gerek. kanunlar hiyerarşisi içinde düzenlenen bir durum değil ama yanınızda çalışanların da müşterilere verdiği zarardan rücu etme şartıyla sorumlusunuz.

--- alıntı ---

türk borçlar kanunu’nun 66. maddesine göre “adam çalıştıran, çalışanının, kendisine verilen işin yapılması sırasında başkalarına verdiği zararı gidermekle yükümlüdür.

adam çalıştıran, çalışanını seçerken, işiyle ilgili talimat verirken, gözetim ve denetimde bulunurken, zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini ispat ederse, sorumlu olmaz.--- alıntı ---
devamını gör...
bu haberi okurken daha ilginç bir olaya denk geldim. haber altı yorumlardan biri türk vatandaşlığı hakkı almış bir suriyeliye aitti. yorum şu ; " suriyelilere laf söyletmem diğerlerine ne yaparsa yapsın" ne ilginç değil mi !! göçmen bir insan diğer göçmenlere olan saygısızlığa hak verebiliyor. empatiden yoksun olabiliyor.
eminim bu söz ile ilgili sayfalarca makale yazılır.
devamını gör...
bu sözlükte en sevdiğim özelliklerden birisidir,yazarlar ekşi sözlük yazarları gibi değil ırkçılığa tahammül edemiyor ve fikirlerini cahil çoğunluğa göre dile getirmiyor
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar