bu yüzyılda hala düğün yapılması

kimine göre normal kimine göre olmayan durum.
tamam güzel evleniyoruz
çok mutluyuz
çalgı çengi bazen anlamsız gelebiliyor
herkes aynı olmayabilir.
tamam
evleniyoruz mutluyuz
kutlayalım da .
yiyelim içelim tamam hediyede alırız da
müzikle saatlerce zıplamak vs. bilmiyorum gençler bilmiyorum çok zor işler bunlar.
hayırlısı olsun.
devamını gör...
yüzyıl ile alakası olmayan durumdur.
çalgı çengi , zıplamak eğlenmek gibi kavramlar anlamsız geliyorsa , çalgısız çengisiz de düğün yapabilirler. ille tek çeşit değildir ki düğünler. dualısı da olur bunun,mevlidlisi de. hem de çok super olur, tam manası ile güzel olur.
devamını gör...
evliliğin instagram, facebook ve twitter üçgeninden ibaret olduğu bu dönemde yanlış bir durumdur. bir tweet at, instagram'da story ve facebook'ta da event oluştur tamamdır.
devamını gör...
başka türlü altın takmayan milletimiz yüzünden mecburidir. oynamak falan bırakın, iki farklı şehirde düğün varda ve kız evi sadece kına yapıyorsa gelinliği görmedik deyip takı takmıyor insanlar. ne yapak? taktıklarımızı geri almayak mı?
devamını gör...
gösterişten başka bir şey değil. hanımımın dıdısının dıdısı akrabası kıçını sallayacak diye para saçıp gereksiz yere kendimi geremem.
devamını gör...
şahsi fikrim elbette, fazlasıyla saçma ve anlamsız bulduğum bir şeydir. gelenek görenek vs denebilir, lakin gelenek görenekler sorgulanmaz şeyler değildir. tanımadığım onca insan (neticede çoğu anne ve babamın, artı evlendiğim kişinin anne babasının ahbabı, eşi dostu olacak) gelip göbek atacak, birkaç saat oturup pastasını şusunu bursunu yiyip içecek diye neden dünya kadar para harcayıp saçma sapan bir organizasyon düzenleyeyim ki? ki düğünlere katılan kaç kişi, gerçekten de gelin ve damadın mutluluğunu içtenlikle paylaşmak için gidiyor? sebepler belli; ayıp olmasın ve onlar da bizim çocuğunkine gelsin. hepsi bu. yok altın takacaklarmış, yok bahşiş vereceklermiş şeklindeki saçmalıklara da karnım tok. kimsenin altınına, bahşişine ihtiyacım yok çok şükür.

dolayısıyla sadece düğün değil, milli olanlar hariç her türlü tören, davet ve organizasyondan nefret eden ve evlenirken düğün yapmayacak biri olarak saçma sapan bir uygulamadır benim için.
devamını gör...
kesinlikle katıldığım tespittir. bazı adetlerimiz, insanları ciddi anlamlarda zor durumda bırakıyor, düğün yapıp, insanlara soğuk yemek yedireceğim diye ,yeni evlenenler bir dünya borcun altına girip, yıllarca bu borçları ödemek için didinip duruyorlar, her şey 1-2 saatlik göbek atma, yemek yeme, ayşenin kızı ne giymiş dedikodusu için.

diğer taraftan düğüne davet edilenlerin de adet gereği bir şeyler takması gerekiyor, malumunuz altın miligramla satılacak hale geldi, bir de takı merasiminde kamera gelin damadın yanında olur ve düğün sonrası kim ne takmış dedikodusu yapılır.

çift taraflı israftır.
devamını gör...
gereksizliği konusuna katıldığım aktivite. eloğlunun kiliseden sade bi törenle balayına yardırdığı evliliklere gıpta ediyorum. sade ve samimi.
bizdekiler şatafatlı ve samimiyetsiz.
ertesi sabah kimsenin umrunda olmayan bi tören için aylarca hem gelin hem de damat tarafının mutsuz olması, gerilmesi çok acayip.
devamını gör...
kimseyi memnun edememe gibi durum söz konusuyken, tamamen masraf gözüyle bakıyorum. bir de düğün sonrası dönen kritikleri duyunca, insanın zehir zıkkım yesin diyesi geliyor. şahsen düğün yapsam böyle derdim.
devamını gör...
din her şeyi en sade şekilde yaşanmasını, kişinin nefsine zulmetmemesini emreder. düğün-dernek meselesini yüzlerce yıldır insanların beline örf ve anane yüklemiştir. bunu kişilerin ego ve bencillikleri de desteklemiştir. evi, barkı anlarım. yaşayacaksın, çoluk çocuğa karışacaksın. bu elbette elzem bir masraf ama düğün adına, bir kere evleniyoruz saçmalığı için 2000 tl maaşla geçinen adamı 80 90 bin tl borca sokmak nasıl bir pervasızlıktır? ne aklım ne de vicdanım kaldırmıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar