buca

dokuz eylül üniversitesi ne bağlı fakültelerin önemli bir bölümü buca da yer alır. bu gelişme, buca ya bir öğrenci kenti kimliğini vermiştir. bir tarih ve kültür beldesi olan buca da, hasan ağa bahçesi ve buca göleti, kent halkının mesire yerlerindendir. izmir in ve ege bölgesi nin tek hipodromu bu ilçe sınırları içinde bulunur.

devamını gör...
izmirin en kalabalık yerlerindendir...son yıllarda çokça göç alması ile tam bir gecekondu merkezi haline gelmiştir.buca eğitim fakültesi çevresinde kaldırım yok denecek kadar azdır...orta sınıf ekonomi düzeyinde yer alan vatandaşların ikamet ettiği buca bardacık diye adlandırılan inciri ve üzümü ile meşhurdur...ilçe dışında bulunan buca gölet,buca yedigöller görülebilecek yerlerindendir...
devamını gör...
şehre giderken yol kenarında kocaman bir mustafa kemal heykelinin göze çarptığı yer.heykelin milyonlar harcanarak yapıldığı söylenir ancak ; heykelin yapıldığı bölgelenin çevresindeki yoğun gecekondulaşma bölgedeki çelişkiyi gözler önüne sermektedir.ayrıca son yerel seçimlerde yönetimi akp'den chp'ye geçmiş ilçedir.
devamını gör...
izmir'in bütün ilçeleri arasında en kötüsüdür. izmir köy, buca mezra diyebiliriz bir bakıma. ne bir yolu vardır ne oturacak düzgün bir mekanı. öğrencilerin ve üniversitenin varlığı bile yetmiyor façasını düzeltmeye ya da düzeltmek için bir gayret içine girilmesine. hele ki benim gibi karşıyaka'dan kalkıp buralara gelmişseniz işiniz çok zor.
devamını gör...
izmirin büyük bir ilçesi. 9 eylül üni'nin kampüsleri de orda bu fakülteli bebelerden ötürü çok fazla kafe falan açmışlar. gız arakaşalrıynan geliyollar eyleniyollar ortamı cünüp edip gidiyorlar. eskiden taşlık torpaklıktı oralar.

devamını gör...
kahvaltı yapmak ya da notebooku alıp doğal ortamda yazılar yazmak için harikulade bir yer. doğası müthiş güzel. bir de ağacı var kaç bin yıllıksa sevmiş demek ki toprağını. ayrılmıyor.
devamını gör...
buca'nın serserisi apaçisi meşhurdur. apaçiliğin çıktığı yer olarak bilinir. neon ayakkabı ve çılgın saçlı çocuklar ilçemizle özdeşleşmiştir. bir gün tam olarak bu özelliklerdeki bir öğrencim 'hocam size şirinyerde oturduğumu kanıtlıyım mı?' dedi. 'kanıtla' dedim. bir kağıda şirinyer yazdı ve üzerine oturdu. sonrası karanlık... bucada geçen en acıklı hikayemdir..
devamını gör...
dün gece cayır cayır yanan biricik ilçem. 100 dönüme yakın arazinin yandığı söyleniyor taa altındağdan şirinkapıya kadar yanmış. işin ilginç yanı yanan arazi askeriye*ye ait. çok garipsedim. o kadar alan, onca ağaç, toprağın üzerindeki canlı, toprağın üst kısmı komple yandı! şimdi oralarda kaç yıl ağaç yetişmeyecek.

http://www.yenisafak.com/gu...
devamını gör...
şehrin içine köy kurmuşlar, adına buca demişler. bir yer hiç mi değişmez, senelerce aynı kalabilir. bahsi geçen yer buca ise bu mümkün.
devamını gör...
dışarıdan gelen öğrencilerin sürekli kötüleyip durduğu yer, bulursam ağızlarını yırtıcam!
yaw çoğu ilçede halk kütüphanesi yok, olimpik yüzme havuzu yok. bu kadar sosyal etkinlik mevcut değil, çağdaş yaşam merkezi açılacak bir kaç gün sonra mesela.
yine de yaranılmıyor!
bu arada nüfus 470,768 kişi! yani izmir'in nüfus bakımından ikinci büyük ilçesi.
devamını gör...
kırıklar cezaevinde bi iki saat kalmıştık kendi karakolumuza gitmeden önce.

cezaevi hakkında anlatılanları duyunca kemalpaşa ilçesine çıktığımıza baya sevinmiştik.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar