ilahiyatçı yazar cemil kılıç'ın yaptığı açıklama. konda'nın yaptığı araştırmaya göre ateist sayısındaki artışı değerlendiren kılıç "bugün ateistler, müslümanlara göre kuran'a daha uygun ve daha ahlaklı yaşıyor" dedi.

rami atatürk anadolu lisesi'nde görev yapan cemil kılıç görevinden alındı.

haber
devamını gör...
buradan çıkaracağımız sonuçlar şunlardır;
-ilahiyat fakülteleri kapatılmalı
-imam hatipler kapatılmalı
-ilahiyatçı yazarlar güzel bir dini mülakata sokulup geçemeyenler sınır dışı edilmeli ve toplumun zehirlenmesinin önüne geçilmeli.
-madem ateistler kur'an a daha uygun yaşıyor o zaman din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ateist öğretmenler girmeli.
-ateistler imam olmalı imamlar da otogarlarda değnekçilik yapmalı.


bu ilahiyatçı oldukça cahil biri olmalı ki daha bazı konuların ayrımına varamıyor. bir budist, bir hristiyan bir şamanist bile bölgesel ahlak kurallarını doğru bilip ona göre yaşayabilir. bu onların kur'an ı yaşadığı anlamına geliyorsa müslüman olmanın bir anlamı kalmıyor ortada. adam müslümanım diyor ama trafikte cayır cayır kornaya basıp yandaki binada yaşayan bir hastayı rahatsız ediyor bir bebeği uyandırıyor. e sen de ilahiyatçısın kardeşim boşuna mı okudun kaç kişiye islam ahlakından bahsettin kaç kişiye öğrettin? tabii olduğun peygamber böyle bir cümle kurar mıydı? ya da kurdu mu?

genel ahlak kurallarını daha iyi biliyor hayatına adapte etmiş demek yerine kur'an ı yaşıyor diyerek sen ne demek istiyorsun? adamlara kur'an ı yaşıyorsun desen sana "ne diyon lan tatar ramazan" dese ne cevap vermeyi planladın?
devamını gör...
çalıp çırpmayı, hak yemeyi, israf etmeyi; bir kere kitap yüzü görmemişlerin bir diğerine savunuculuğunu yaptığı islamla paralel tutan, baş örtüsü ve tesbihten ibaret zihniyetlerin sebep olduğu şaka gibi bir gelişmeyi doğurmuş pek doğru söz.
canını yakmış birilerinin anlaşılan.
devamını gör...
deist olarak hep arada kaldığım haber. şimdi ben ahlaklı mıyım değil miyim? arkadaş hep bizi ve agnostikleri unutuyolar ben de buna tavım. hep atayız hep atayız arkadaş biz de burdayız.
agnostikler de az fırlama değil yalnız o geldi aklıma. Allah öbür tarafta e bak ben varım dese ben yok demedim ki diyecek. deistler zaten malın önde gideni. hayır inanıyosun işte, iki oruç tutup bi namaz kılıcan. öbür tarafta son ayakta altılısı yatan ganyancı gibi olucaz muhtemelen.
ateist zaten isyankar ergen gibi. öbür tarafta kazana odun atılırken şeytana iyi yak la iyi yak. iyi kaynatmayan böyle olsun diyecek muhtemelen. gerçi onlara Allah e ben varım bak dese benim için yoksun der. ergen işte.
ne diyordum ben ha ahlak konusu. ya bu iş biraz sayı, oran orantı işi. dünyanın büyük çoğunluğu ateist olsaydı suçlar bu sefer ateistlerden tarafından işlenilirdi çoğunlukla. bugün dünya üzerinde sanki kaç kişi yaptığı hareketleri inandığı şeyi takip ederek yapıyor. uç nokta olarak palu ailesi düşün. e din ise mevzu kralı var adamlarda. ama din gözeterek yapmıyorlar pek yaptıklarını.
bu bağlamda ben bu dünya düzeninde yapılan ahlaklı ya da ahlaksız eylemlerin din gözeterek yapıldığını düşünmüyorum. hadi toplum islam dinine tabi olduğu için islam üzerinden gidelim. faiz haram. ama faizin olmadığı bir dünya yok. yani öyle bir düzen yok. o zaman ahlaksız bütün toplum diyebilir misiniz? tabiki diyemeyiz. faizsiz yaşamak istiyorsan dağa çekilmen lazım. bak bu yönden yörükler belki kıl payı kurtarır. o da belki. e ama ya işlediğin günah. kimse kendini ahlaksız hissediyor mu? yooo. ama adam ahlaklı yani bakınca. işte bunlar hep kafamda deli sorular.
belki faizin ahlakla bir ilgisi yok diyebilirsin. peki ahlak sınırlarını be belirliyor? fas'ta iki tane dağcı kadını kıtır kıtır kesen de bunu ahlak için yapıyor? diyebilir misin bu işid tipliler ahlaklı. diyemezsin.
ahlak ahlak nedir bu ahlak o zaman? benim naçiz beynim ile vardığım sonuç şu. yaşanan olayları yorumlarken ahlak konusuna matematiksel olarak bakmamak gerektiği. hatta tek başına ahlak kelimesinden yola çıkmak bir insanı iyi ya da kötü yapmaz. işi biraz daha karıştırıp vicdan da eklenmeli. hatta vicdan da yetmez niyet eklenmeli.
heeeh işte oldu gibi sanki. ahlak ucu açık bir kelime çünkü. fas'ta iki kadını salt ahlak diye öldüremezsin. vicdansızsan başka tabi. tutkin ben gayet vicdanlıyım dedin ve demogoji yaptın. o zaman niyet sorgulamak girer devreye.
evet evet biraz oldu sanki. hem zaten bu islama da uygun. kalbinden geçenleri iyi niyetle vicdanlı bir şekilde ahlaka uygun yaparsan yüzde yüzlere varan oranda o yaptığın şey islam'a da uygun olur diyebilir miyiz? yüzde yüz demeylim ama büyük oranda yaparsın. geriye şekil ve usüller kalır. onları da uygulama olarak kuran ve sahih hadislerden öğreniyosun zaten.
not: butün bunlar kişisel görüşüm olup öbür tarafta benden ötürü yanarsan sorumlu değilim. demeyesin sonra abi bu dedi ben de yaptım. valla öbür tarafta iftiradan götürürler merkeze öptürürler herkese. herkesin kendi aklı var fikri var.
ne anlatıyordum nereye geldim. (bkz: yatakta düşünürken lafın lafı açması)
devamını gör...
Allah, kitap diyenler saraylarda lüks içinde yaşarken, bizim insanımız ise açlıktan geberdiği hâlde simit sarayına gidermiyorsa, oturup düşünmeli. her Allah diyenin peşinden gitmeli miyim diye düşünmelidir.
devamını gör...
herkesin inanmaya dayandırıp açıklama yaptığı şeydir.

kuran'a uygun davranmaları çalıp çırpmama, başkasına zarar vermeme gibi insanlık olguları üzerinedir.

ilahiyatçı abi rahmetli yaşar nuri öztürk de aynısına benzer bir şey demişti; ben namussuz ateist tanımıyorum.

http://alkislarlayasiyorum....
devamını gör...
tövbe bismillah dediğim enteresan bir tespittir. ateist diyorsun sonra da kuranı bir müslümandan daha uygun yaşıyorlar diyorsun, sanırım bir sıkıntı var, ateist demek Allaha inanmamaktan ziyade hiç bir şeye inanmayan demektir. dinsiz demektir. ama dersen ki, kardeşim bizim adımız müslüman ama hıristiyanlar bizden daha dürüst anlarım.
devamını gör...
özgüven eksikliği diyecektim bir an ama mesele özgüven eksikliği de değil. tamamen kimliğini ,kişiliğini yitirmiş, hayata duruşu bakışı sığıntılıktan öte gidememiş , ezik , eblek ve kahredici bir sendrom bu. yabancı hayranlığından da rezil , stockholm sendromundan da beter bir sendrom. sanırım ilaçla falan da tedavisi mümkün değil. bi insanın bi insan karşısında düşebileceği en aciz bir ruh haliyle yapılmış saçma sapan bir açıklama. böyle ezik bi adamın ateistlerden bile çıkmasına tahammül edilmez.
devamını gör...
oo çok çapıcı bir açıklama. ateistler daha ahlaklı de kurtul hacı bir meramın varsa ki kur'anı pek iyi anlayan biri de değilmiş galiba, kur'anın en çok işlediği konu bir olan Allah'a iman değil mi?
devamını gör...
şu özgün tespit de bi bitmedi he.* her sene biri çıkıp kafirler daha müslüman yaşıyor diye bi cümle kuruyor. kardrşim bunu ali şeriati zamanında demiş zaten coverlayıp coverlayıp sunmak yerine bi çözüm önerisi getirseniz mesela daha cool olmaz mı ?

doğuya gittim müslümanları gördüm ama islam yoktu. batıya gittim islam'ı gördüm ama müslüman yoktu. ali şeriati
devamını gör...
solculara, Allahsızlara şirin görünmek isteyen, onların gözündeki, "müslüman ama iyi," kategorisine namzet tiplerin saçmalaması... cemil bey amca böyle düşüyor mü?
devamını gör...
bilmiyorum aynı ilahiyatçı mı, fakat gene bu isimde bu tarz bir ilahiyatçı vardı. twitter'da faaliyet gösteriyordu. sabah akşam mevcut müslümanlık durumunu ve müslümanları kötülüyor, arada bir iktidar partisine çakıyor, seküler ve modernist değerlerin güzellemesini yapıyordu. tabi gerçek din replikleriyle. bir gece o kimsenin hesabına sondaj yapmıştım. ama sanırım onun soyadı ertem'di. her neyse. sonuçta oldukça benzer içeriklere sahipler.

tabi buraya yazmadan önce de bu şahsiyet hakkında bir kaç haber okudum, savunulara baktım, en son twitter'dan paylaşımlarına kısaca baktım. hakkında bilgi sahibi olmadığım şey hakkında yorum yapmam. bundan..

sizlere müslümanların bilmediği ama dünyanın bildiği bir sır vereyim: müslümanlar, günümüz dünyasının en zayıf halkasıdır. bu yüzden en kolay şey onlara saldırmaktır. bunu ister din karşıtlığı, ister sekulerlik ve modernite babında değerlendirin, bu olgu açıkça sırıtır. hatta okumuş müslümanların ciddi bir kısmı da buna dahildir. ne var ki onlar, dünya acısından sorunun din, islam dini veya toptan müslümanlar olduğunu kavrayamamaktadırlar. bu yüzden dikkat ederseniz dünyaya karşı dönüp laf söyledikleri görülmemiştir. çünkü kendilerini okumuş ve aydın müslüman gibi görürken, esasında yaşadıkları dünyanın kör cahilleridir. felsefeye, bilime rucu ederler ama onların doğruluğu hakkında bir fikre sahip bile degillerdir. bu yüzen yaşadığı dünyayı doğru veri olarak kabul edip oradan sararlar.

söz konusu ilahiyatçı isme baktığımda da acayip derecede bir sığlığa sahip olduğu hemen anlaşılıyor. bilginin değil de genel geçer yorumların, baskın seküler hayat tarzıyla doğrulandığı bu ahir zamanda bu çarpıklıklar, bu sığıklar tahammül edilir gibi değil.

gününüzdeki ateizm güzellemeleri, ahlak anlayışı ise baska bir tartışma konusudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar