çabasının boşa gideceğini bildiğinden.
ashab ı bedir, ashab ı uhud gibi ifadeler bana ütopyadan başka bir şey ifade etmiyor açıkçası. evet mümin ümitvar olmalı ancak paramparça olmuş, birbirinin boğazını kesmekten, asmaktan, saldırmaktan başka bir halt bilmeyen, kendi doğruları üzerine bina ettiği müslümanlığı yaşamaya çalışan sözüm ona müslüman toplumların ve devletlerin iddiası da bu ashab ı bedir ruhu teraneleri değil mi ?

zarfa değil mazrufa bakmak lazım. sözüm meclisten dışarı ashab ı bedir'in tırnağındaki toz olamayacakların ağzından düşmeyen de bu ifadeler. islam coğrafyasında müreffeh, bilime, teknolojiye, kalkınmaya, sanayiye önem vermiş bağımsız, halkı huzurla yaşayan, islam'ın emrettiği sosyal eşitliği, adaleti uygulayan bir tane ülke yokken çok da konuşmanın önemi yok bu konularda. varsa yoksa tek lakırdımız gerçek islam bu değil.
ne peki gerçek islam ? uygulama yok. eşitlik yok, adalet yok ama herkes ashab ı bedir ruhunu taşımalı. ne güzel.
güncel örnek üzerinden gidelim asgari ücreti arttırırken bile yükü devlet olarak sırtlanacakken, vergisini ödemeyen, kaçıran patron, işveren kesime mal etmesi gereken yükü çalışan ücretli kesimin sgk prim tavanını yükselterek absorbe eden bir devlette yaşıyoruz. olsun ashab ı bedir olacağız. olmalıyız. en azından inanmalıyız.

edit: maksadım siyaset yapmak değil. mahfuz'a cevap da değil. zaten siyasetten de içi boş siyasi tartışmalardan da yeteri kadar tiksindim. ama bir kesimin diline doladığı slogandan öte gitmeyen emek, iş, özgürlük teraneleri gibi yaşamış en seçkin zümreyi, islami değerleri ağzımıza sakız etmeyelim. tek arzum bu. siyaset de yerin dibine batsın atom fiziği de.
devamını gör...
asr-ı saadet dönemini yaklaşık 1500 yıl öncesinde bırakmak ve ahir zaman ümmeti olmak. bir peygamber ümmetiyle karşılaştırılamayacak kadar zordayken, en iyisini istemek haksızlıktır.
devamını gör...
itaati yanlış anlamasıdır.
Allah'a Allahın istediği şekilde itaat ettik mi? ki bedir olalım.

muhafazakar bir itaat? benim sınırlarıma uyana uyarım.
demokrat (laik) bir itaat? sen kaldırma karışta, yola ben bakarım.
liberal bir itaat? çocukta yaparımmm kariyerdeee.

sitedeki noel babayı kaldırıp, kardan baba yaptık diye yemediğimiz azar kalmadı. nasıl bir inanç sahibiyseler. ne olcakmışş.
devamını gör...
nedendir insanlara masal gibi geliyor ashabı bedir. halbuki gayet basit. peygamberi bul ashabı bedir ol. algoritma böyle. iki adımcık.

işte tüm mesele ashabı bedir olamamak değil, peygamberi bulamamak. yoksa ashab da insan, biz de insanız, aynı topraktanız.

yunusun buyurduğu gibi erenlerin nazarı cevher eyler toprağı. toprak aynı toprak, önemli olan nazar edebileni bulmak.
devamını gör...
aradığınız ümmete şu an ulaşamıyor. ümmet ne ki ? islam coğrafyası ne oluyor ? değil türkiye, istanbul'da şöyle bir araştırma yapsanız 35 ayrı islam bölgesi çıkar. sufisi, selefisi, mealcisi, reformcusu, irancısı, milli görüşçüsü, cemaatçisi, tarikatçısı... olmayan bir birlikten bir şey çıkarmasını bekleyemezsiniz.
devamını gör...
şekilde takılıp kalmış olmamızdır.

şöyle düşünülmeli, bedir sahabeleri bugünün dünyasında yaşasa nasıl davranırlardı?

islamın mantığı, dayandığı ilkeler bellidir. buna göre düşünüp çağın getirdiklerine uygun islami tepkileri verebilmeliyiz. neden veremiyoruz? veremiyoruz çünkü gerizekalı mıyız. peygamberin ve ashabının olaylara baktığı çerçeveden bakmak yerine, yaptığı şeyi bire bir uygulamaya çalışıyoruz.
devamını gör...
eskiden din (islam) ümmeti vardı, bugün ise mezhep ümmetleri var. mezheplerin üst başlığının islam olduğu unutuldu; suudi arabistan'da gerçekleştirilen idamlardan sonra ayetullah hamaney yaptığı çağrıda: müslümanları birlik olmaya ve suudi arabistan'a tepki göstermeye çağırıyor. neden çünkü kendi mezheplerinden insanlar idam edildi. peki ayetullah hamaney 5 yıldır komşusunda devlet terörüne maruz kalan müslümanlara karşı neden aynı çağrıda bulunmadı , çağrıyı bırak devlet terörüne destek oldu. şimdi böyle bir siyasi ve mezhep keşmekeşinin içinde bulunan ümmetten ashab ı bedir'in çıkmasını beklemek ne kadar gerçekçi olur, çıkmaması ise oldukça olağan.
devamını gör...
taklidi imandan dolayı çok ütopik kalan bir durum. yani düşünün şimdi adam müslüman bir toplum içinde tamamiyle kültür olarak müslümanlığı seçmiş. ne bir kafa yorma var ne bir sorgulama var. ama bu kişiler gitsin bakalım ateizmin kol gezdiği memleketlerde yaşasın ya da öyle bir ortama girsin. ya da cern deneyinin yapıldığı ortama girsin oradaki ateist fizikçilerle bir süre beraber yaşasın.( orada ateist fizikçiler olduğunu duyduğumuz için diyoruz yoksa haddimize değil). gerçi dini konuları çok kafaya takan birisi değilse vesveseyi takmaz bile hatta vesvese bile gelmez ama biraz dinini yaşamaya çalışan birisi ise o ortamdan sağlam çıkabilme ihtimali nedir insan kestiremiyor.

sahabenin büyüklüğü hem itaat ve çok önemli bir konu olarak tahkiki imanda saklıydı. düşünsenize her ayet indiğinde çevrende oo bu yalan şiir bu kendisi yine yazmış diyen bir dünya insan var çevrende. ve sen böyle bir ortamda Allah a iman ediyorsun muhammed (s.a.v) peygamberdir diyorsun. bilmem anlatabildim mi.

artık imanlarımız kuş tüyünden kale gibi olmaya mı başladı yoksa insan her zaman bu şekilde idi ve imanını kazanmak zorundaydı. Allah son nefesimizde imanla ölebilmeyi nasip etsin.
devamını gör...
bedir'de islam saflarında çarpışanları tanımamaktan ileri gelen bir söylem...

kimler yoktu ki...

ve sen tutup biz niye öyle bir güruh yetiştiremiyoz diyosun ...

susuyorum...
devamını gör...
insanlar gerçekten şaşırmış. şaşkın. neyin ne olduğunu bilmiyor. ashabı bediri ashabı bedir yapan hz muhammeddi. yahu bunu anlaması bu kadar mı zor. nerelere girmişler, nereleri deşmişler insanlar. ne alakası var biraderlerim yahu ne alakası var. o dönemdeki çürümüşlük bu dönemdekinden farklı değildi. ashabı bedir de milyonlar içinde 300 kişiydi. o çürümüşlüğün içinden 300 cevheri elleriyle çıkaran hz muhammeddi. hz muhammed olmasa o 300 kişiden hiçbirisi öyle bir imana erişemezdi. bu bireysel çabayla, gayretle, şunla bunla elde edilebilecek bir şey değil.

bugün ümmetin böyle bir imana erişememesinin tek sebebi var o da hz muhammed gibi bir insan bulamamış olması. başka hiçbir yerde aramayın. bulamazsınız. netekim bulamıyorsunuz da. böyle debelenip duruyorsunuz kuru düşünceler içinde.

yetti artık. silkelenin, kendinize gelin. neyi kaybettiğinizi bulun artık yahu. helak olup gideceğiz yoksa.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar