teknolojinin gelişŸmesi ve ev hanımı arasındaki ilişŸkinin en büyük destekçilerinden olan icat.

eee şŸimdi! iktisatçılara sınavda şŸöyle bir soru gelse, "teknolojinin gelişŸmesi ve ev hanımı arasındaki ilişŸkiyi açıklayınız." diye...

el cevap: şŸimdik hocam teknoloji gelişŸiyoo yaa. bulaşŸık makinası da bulundu. işŸte şŸimdi ev hanımları evde süslenip püslenmeleri için kendilerine zaman oluşŸturdular.
-iyi de bunun iktisatla alakası ne şŸimdi?
-hocam piyasaya para sürüldü. ekonomi canlandı.
-ahanda 100 mü aldım ne!
devamını gör...
bulaşık yıkayan hede. ilk olarak bir futbolcuyla yapılan röportajda görüp, 'ulan biz de alabilir miyiz acaba?' dediğim, birkaç sene sonra da alabildiğimiz şey. elde yıkamaya göre çok daha tasarruflu olduğu söyleniyor. şimdi her evde olmazsa olmaz demirbaşlardan.
devamını gör...
cam bulaşıklarınızı çizim çizim çizen makinadır. biliyorum makina çizmez ama makinaya konunca meretler, psilopat jiletçinin eline düşmüş gibi oluyorlar. çok sevdiğiniz cam parçaları koymamanız tavsiye olunur.
ayrıca çamaşır makinasına göre daha alengirlidir. dizmek, yerleştirmek elbette öncesinde kirleri artıkları vs yi şöyle bir temizlemek gerekir.
yeni yıkadığında kapağını açınca çok güzel bir buhar verir dışarı, bulaşıklar pek güzel kokulu ve sıcacık olurlar, işte o noktada raflara diziniz yoksa bir daha kaldırmaya üşenirsiniz.
netice olarak iyidir hoştur işimize yarardır ama çamaşır makinası kadar elzem değildir.
devamını gör...
bardakların çizilmesinden muzdarip olanlar için, süper bir deterjan vardır. hem kullanması hem de temizliği süper. reklama girer mi acep?
devamını gör...
en büyük avantajı bulaşık yıkamaktan çok mutfağı toplu tutmasıdır. tabakları bardakları işleri biter bitmez makineye yerleştirdiğiniz zaman bir yığın bulaşık bile olsa mutfak derli toplu görünür. o kalabalık tezgah, kirli lavoba görüntüsü olmaz.

bir diğer güzelliği de bana göre de makineyi boşaltmanın insana verdiği rahatlama hissi. aslında birçok kişi için makineyi boşaltmak yani temiz tabak kaşıkları yerlerine yerleştirmek erinilecek bir iştir. hatta sırf bu erinme yüzünden makinedeki temizler bitene kadar bulaşıkları elinde yıkamayı göze alanları bile biliyorum. oysa ben canım sıkkın olduğu zamanlarda teybe bir kaset yerleştirip -tercihen yansımalar- mutfağın kapısını kapatıp, o tabakları bardakları yerlerine yerleştirmekten büyük bir zevk alırım. bu işlem hem ruhumu hem bedenimi dinlendirir. tavsiye ederim. *
devamını gör...
annem bu makineye 'bizim gelin' der. baskın kültürel ataerkil içerikten doğmuşsa da bu söylem, nesneye karşı safiyane bir muhabbet ve hürmeti dile getirir aslında. duymaktan hoşlanırım.
devamını gör...
memleketin suyuna göre deterjan kullanmanız gereken makina.
kireci bol şehirlerde kesinlikle 3 ü bir arada 4 ü bir arada olanlardan kullanılmasın. genelde sıvı olanlar tercih edilebilir. yoksa camları çizer atar.
ayrıca bu makina elle yıkamadan daha tasarruflu. özellikle misafirlerin geldiği zamanlar gece birlere ikilere kadar kalmazsınız. günde 2 saat zamandan tasarruf edersiniz. günde iki saat bir bayan için çok önemlidir hele de çocukları varsa.
soğuk havada mutfakta soğuk suyla temas etmek zorunda değilsiniz. elle yıkamada özellikle durulama da çok su harcarsınız. bu israfı önlemiş olursunuz.
devamını gör...
benim için pes 2010 dur. şöyle ki; bulaşık makinesi parasıyla eve playstation ve plazma sistemi aldım, başta bulaşık problemimi çözemedi tabiki. üzerinde kafa yorunca ps3 ü bulaşık makinesi olarak kullanma formülünü geliştirdim. sistem şöyle çalışmakta; 1 haftalık bulaşık tarafımdan biriktirilir * ve pes te kendine güvenen arkadaşlardan birisi gazlanarak eve pes oynamaya çağırılır. ortaya bir bahis konulur, yenilmesi durumunda bulaşıkları yıkama teklifini hemen her zaman kabul ederler, zaten hafta boyunca pes uzmanı olduğunuz için kolayca galip gelirsiniz, fazla zorlanmadan bulaşık derdinden kurtulmuş olursunuz. *
devamını gör...
ananem en çok* işini bu aletin yaptığını kastederek; en sevdiği gelini olduğunu söyler. *
devamını gör...
mucidi (bkz: josephine g. cochran) imiş.

--- alıntı ---
19. yüzyılın sonlarında birçok kadın araştırmacı bulaşık yıkayacak bir makina yapabilmek için değişik fikirler öne sürüyordu. ancak ilk patent 1885' te josephine g. cochran tarafından alındı ve 1889' da tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yapmayı başardı. sistemi çok basitti: alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyordu. daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu. sonraki yıllarda ise, sistem daha da geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.
--- alıntı ---
devamını gör...
kadınların, "bunu icad eden adamdan Allah razı olsun" dedikleri yüzyılın icatlarından birisi.

tembel kadınlar veya ailesinden uzakta yalnız ama gelen gideni çok olan erkekler için iki tane gereklidir çünkü, temizleri boşaltmak işin en zor kımlarındandır. ilkinden temizlerini alıp kullanırken ikinciye kirlileri koyacaktır. (bu akımda benim tarafımdan başlatılacaktır)
devamını gör...
bulaşıkları yıkamak üzere icat edilmiş makinedir. kirli bulaşıkları koyar, temizlenmiş şekilde çıkarırsınız. lakin, bunu kabullenmeyen bir grup tük kadını (ki annem de bunları içindedir) bulaşıkları neredeyse yıkayıp makineye dizer. mesela tencereleri falan ciflemeden asla yerleştirmez, yerleştirtmez. bulaşıkların bu şekilde açıldığını*, parladığını da sebep olarak gösterir.
o değil de, etrafındakileri de alıştırıyor. zamanla ben de bulaşıkları yıkayıp makineye dizen; pijamaları, atletleri ütüleyen biri olacağım diye korkmuyorum da değil şimdi.
devamını gör...
bilim insanlarının şu ana kadar bulduğu en sağlam icatlardan biri. doldur tabağı, çanağı yıkasın. özellikle kadın milletinin bunun mucidine ne kadar dua etseler azdır...devamını gör...
bazı ablalar, teyzeler ona doldurmaya uğraşacağıma iki dakika elimde yıkarım gibi yaklaşımlarla kullanmayı reddediyorlar.hatta poşetlik olarak kullananını bile gördüm. ama çok iyi fikir pazar, market poşetlerini doldurmuş lazım oldukça çekiyor içinden bir tane *
devamını gör...
yaklaşık her bir bulaşık makinesinin (hangi marka olursa olsun) 8 yıllık ömrü vardır. 8 yıl kullanılan bir makine mutlaka arıza yapar ve servise verilir. hortumlarının tıkanması, yemek artıklarının toplaşması sonucu, atölyeye gidip onarılması gerekir. bu da yeni bir makinenin yarı fiyatıdır. orjinalitesi bozulur. en doğrusu 8 yıl da bir makineyi değiştirmektir. bir çok servis yetkilisi bunun planlı olarak marka sahiplerinin yaptığını söyler.
devamını gör...
bizim evde olan, 1999'dan beri sapasağlam.
gerçi alındıktan sonra bir 5 yıl annem kullanmaya diretse de** şimdi kullanıyor.
hem su tasarrufu sağlıyor hem deterjan. üstelik çok hijyen.*
devamını gör...
gözlükleri bile içinde yıkayanları duyduğum hede.
devamını gör...
son zamanlarda yeni makineler için iyi yıkamıyor şikayetleri çok duyuluyor. sebep bununla alakalı mıdır yoksa kullanılan deterjandan mıdır bilinmez. zamanla insan elini bulaşık için suya sokmak istemez hale geliyor fakat böyle olsa bile faydalı bir icat olduğu yadsınamaz.
devamını gör...
bunu aldığınızda, daha az elektrik ve su harcarsınız diyerek satılmaya çalışılıyor. hesaplar da yapılıyor reklamlarda. bi de inandırıcı hesap yapıyorlar ki sormayın. bununla yetinmiyorlar şimdilerde "karınız bulaşık makinesi mi?" diye sorular soruyorlar. diğer beyaz eşyalar için böyle takla atmıyorlar dikkat ederseniz. ama bulaşık makinesinde bu böyle. demek ki neymiş: bukaşık makinesi gereksiz bi beyaz eşya imiş.
devamını gör...
içine kirli bulaşıklardan çok gereksiz mutfak robotlarının tıkıldığı, üstüne dantelli örtülerin yayıldığı yada tezgah altına konulup set üstü ocakla alakasız bir illiyet kurulduğu ve zamandan kazandırır kısmının ne olduğunu bir türlü anlayamadığım * bu sebepten * almadığım bir beyaz eşya türü.
devamını gör...
nefret ediyorum http://kendisinden.al sana tembellik ironisi.üşendiği için bulaşıkları yıkamıyorsun(hijyen hariç)neymiş makinaya dizecekmişiz.öncesinde sudan geçiriyorsun,sonra diziyorsun,sonra sığmayan tencereleri elde yıkıyorsun,sonra ocağı siliyorsun,sonra makina bittiyo,onları yerlerine diziyorsun.allah'ım nefret ediyorum bu makinadan.
devamını gör...
sanıldığı gibi zor aktiviteleri olmayan makinedir, en azından şahsım için. iki suya tut koy suya tut koy biraz süngerle sil, bu makinenin kıymeti en çok yağlı şeylerde anlaşılıyor. tabi başka bir kıymetini anlayacak kişide, sobalı evde yaşayıp buz gibi mutfakta sıcak suyla yıkar ama ya soğuk su ile durulaması kolay değil, bu kişiler anlayabilir.
devamını gör...
kullananlar için muhteşem ötesi alet, vallahi evde televizyonum yok eksikliğini bir an bile hissetmedim ama bulaşık makinesi öyle mi? kim ne derse desin candır, canandır.
kullanmayanlar için edit, ya da kısaca anneme gelsin:
annecim bak ben senin kızınım bana bir gün bilem acımadın, ellerine bişey olur, buruşur, kurur demedin ama nedendir evdeki 2 programlı uyuz vestel makineye bağlılığın? kullanmayacaksan niye aldın haaa niye aldın? yok bardağım çizilir, tavayı temiz yapmaz, robotun parçaları konmaz gibi replikler niye???
devamını gör...
tüm elektirikli ve elekronik cihazlar gibi kadınların varlığına en büyük armağandır.
devamını gör...
kendisine sorular hazırladığım beyaz eşya.

bulaşıkları yıkaman için makineyi doldurmak şart mı? değilse neden tıka basa doldurmadan çalıştırmıyorlar seni?
senin yüzünden kap kacak yıkıyorum. üstelik kapağını açıp içinden çıkararak yapıyorum bunu.
sen zahmet etme, valla bak ben yıkarım dercesine. yeni çatal kaşık takımını bozamıyoruz zaten, onlar hep misafirin.
bardak neyin lazım olduğu zaman da kirlilerden çıkarıp yıkıyorum.
sen hiç istifini bozma, yıllardır olduğu gibi tezgahın altında durmaya devam et.
devamını gör...
guatr olmasın diye annenin iyotlu tuzla kullandığıdır.
devamını gör...
mükemmel evliliğin taşıyıcı kolonlarından biridir. vaktini bulaşık yıkayarak değilde eşinin yanında geçirecek olan kadın bence daha mutlu olacaktır, e mutlu olan kadında dır dır etmez.* anlayacağınız bu makine her eve lazım, elzem bir gereçtir.
devamını gör...
bazı kadınlar özlemiyle yanarken bazı kadınlar da kıymetini bilmeyip, içine iki kap kacağı koymaya erindikleri makina.
devamını gör...
her kullanışımda, bulana binlerce kez teşekkür ettiğim, dualar gönderdiğim kurtarıcı.
devamını gör...
tabak ve bardakları yerine kendi kendine yerleştirebilenin çıkması beklenilen alet..
devamını gör...
evinde olmayan kadınların kocalarına aldırmak için bin türlü harekete başvurduğu amerikan icadı.
devamını gör...
bir kadın tarafından icad edilmiştir, bu da demek oluyor ki kadın milleti kendi işine ya da ev işlerine yarayacaksa atomu bile parçalar.*
nimettir nimet... o amerikalı kadına tenkyüüü diyorum, tenkyüüüü jozefiiin eline sağlık şekerim makine çok güzel olmuş.

(bkz: josephine g. cochran)
devamını gör...
hollywood filmlerinde genelde elde yıkıyorlar bulaşığı gibi bir fikir oluştu kafamda tam şu anda.

pek bulaşık makinesi yok sanki.

kesin altında bir bit yeniği vardır.
devamını gör...
anne-kız tartışmasının bir numaralı nesnesi. nasıl kullanılması gerektiğine dair bütün kadınlar birbirine zıt tavsiyeler veriyor. beynimiz allak bullak oldu.
madem o kadar seviyorsun elde yıkamayı buyur yıka diyorum ben de, makine varken hayatta yıkamam elimde. kadın haksız da değil ki, hakkaten bardakları rezil etmiş bu alet. bir çözüm bulamadık. toplamda ayda iki kere filan kullanıyoruz herhalde.
devamını gör...
evde uzun zaman tek başıma kalacağım kesinleşince bir tane almak için araştırma yapıp çok pahalı olduğuna kanaat getirdiğim beyaz eşya. hele inox olanlarının fiyatıyla kurbanlık öküz alınır öküz!
devamını gör...
benden daha az bulaşık yıkayandır. ben yıkıyorum o duruluyo desek daha doğru olur hatta.
devamını gör...
kaç yıl oldu televizyonlarda hep karşılaşırız bu reklamlarla. yok şöyle iyiz, böyle iyiz, tertemiz yaparız söylemleriyle beraber elinde cam gibi tertemiz borcamla bir abla belirir. sanki bana bu millet sadece borcamla yemek yapıyormuş havasıyla kocasına gösterip bak nasılda temiz bir kadınım edasıyla reklamı tamamlar. tamamlarda arkadaş bu makine de ülkem insanı neler yıkıyor neler sadece bir borcamda yapacağın yemekle kaç kişi doyar? şeklinde bizi isyana sokan reklam mottosudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar