bülbülü öldürmek

esasında tam manası bülbülü eti için öldürmektir.oysa ki bülbülden elde edilecek tırnak kadar et için bu kadar güzel bir hayvana kıymak ne kadar acınasıdıhttp://r.to kill a mockingbird filminde güzelce araya sıkıştırılmış bir konudur.
devamını gör...
bir roman.

avukat baba atticus ve güzel kızının dünyasından ırk ayrımcılığı temalı eser.
küçüktüm, okul dönüşü radyonun başına oturur dinlerdim bülbülü öldürmek piyesini. henüz okumamıştım romanı. saç sobamızın ısıttığı odamızda atticus hep misafirdi. tam hatırlamıyorum, her gün mü yoksa haftada bir gün mü yayınlanırdı. ama sokaklar sessizdi dinlerken atticusu. hüzünlü bir yalnızlığı hatırlarım hep. soba dilini çıkarırdı sanki alaycı. çık oyna çocuk der gibi. oysa sokaklar sessizdi bülbülü öldürmek günlerinde. saba radyonun çalması için biraz zaman geçmeliydi. henüz kocaman lambalıydı radyolar bülbülün hikaye günlerinde.
devamını gör...
bin dokuz yüz altmış ikide sinemaya uyarlanmış olan roman. türkiye de "uğursuz kuş" ismiyle gösterilmiş olup imdb den sekiz buçuk oy almıştır. son derece izlenesi yapıt.
devamını gör...
--- alıntı ---

istediğiniz kadar şakrak kuşu vurabilirsiniz.ama unutmayın bülbülü öldürmek günahtır.bunu asla unutmayın.
--- alıntı ---

8-9 yaşlarında bir kızın ağzından analatılan olaylar...
ve bölüm sonlarında verilmiş ince mesajlarla etkileyici bir kitap.
devamını gör...
harper lee romanıdır. altın kitaplardan çıkan baskısı 320 sayfa olup, arka kapağı şöyledir:

""istediğiniz kadar şakrak kuşu vurabilirsiniz ama bülbülü öldürmek günahtır, bunu asla unutmayın."

amerika’da 1930’ların güney eyaletleri’nden birinde bir zenci beyaz bir kızın ırzına geçmekle suçlanır. önyargılar, şiddet ve riyakârlıkla beslenen güneyli erişkinlerin ırk ve sınıf ayrımı konusundaki mantıksız yaklaşımlarını scout ve jem finch adlarındaki iki çocuğun ağzından keyifli bir dille bize aktaran roman, aynı zamanda kent halkının vicdanına karşı tek başına karşı koyan bir erkeğin mücadelesini de anlatıyor.
tüm zamanların en çok sevilen klasiklerinden olan bülbülü öldürmek, 1960 yılında yayınlandığından bu yana birçok saygın ödül kazanmıştır.
pulitzer ödülü de kazanan roman, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada otuz milyondan fazla satmış ve ünlü yıldızların başrolünü oynadığı film, oscar kazanmıştır."
devamını gör...
1960 tarihli pulitzer ödüllü bu roman 1930’ların alabama’sında ırkçılığı ve eşitsizliği ele alıyor ve eleştiriyordu ama garip bir biçimde "ırkçılık ve küfür" içerdiği için yasaklandı.
devamını gör...
"cesaretin, eli tabancalı bir adam olduğunu sanmanı istemem, mertlik, baştan bitik olduğunu bilip de çabalamak, olacakları göğüsleyebilmektir. binde bir kazanırsın ama kazandığın da olur. ''

bülbülü öldürmek
devamını gör...
harper lee'nin tek romanı. bu romandan sonra birkaç deneme yazıyor fakat başka hiçbir şey yayınlamıyor. dönemini de etkiliyor ve bu yüzden birçok yere davet ediliyor kendisi ama o hiçbirini kabul etmiyor ve bir münzevi hayatını seçiyor.
ilginç.
bu bile okunması için bir sebep.
devamını gör...
t: ayrımcılık ırkçılık eşitsizlik temaları üzerinden bir devrin toplumsal ahlak ve hukuk anlayışını irdeleyen ve bunu olay örgüsüne çok iyi bir şekilde yedirirek işleyen bir romandır.dikkat ! kitaba dair spoiler icerir !

--! spoiler !--

sonundaki burukluk bir şiir düşürdü aklıma şiirin kitabın konusu ile benzerliği, siirdeki tasvir, romandaki kahraman...

şiir için ;
(bkz: kaçmak isterken vuruldu)

--! spoiler !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar