komünist parti lideri todor jivkov'un 35 yıl süren iktidarı 1954'te başladı. jivkov yönetiminin, on binlerce türk'ün 1989'da türkiye'ye göç etmesiyle sonuçlanan özellikle türk azınlığa yönelik asimilasyon uygulamalarının bir parçasıdır azınlık konumundaki türklerin isimlerinin ortodoks slav isimlerle değiştirme politikası.

1984’te, bulgar parlamentosu’nda kabul edilen bir kararla, türklerin isim değişikliğine tabi tutulması kararlaştırılmıştı.
türklere bulgaristan'da zaman zaman şiddet, baskı, sindirme politikaları, katliamlar, zorunlu göç politikaları hem devlet tarafından hem de halk tarafından uygulanmıştır. 1980'lerde, todor jivkov'un emriyle, devlet tarafından uygulanan asimilasyon yöntemleri içinde türkçe konuşma yasağı da yer almıştı. amaç elbette bulgaristan’daki türklerin haklarını kısıtlayarak kendi kültürlerini geliştirmelerinin engellenmesi idi. kademeli olarak bulgaristan’da türkçe eğitimi yasaklayan komünist yönetim türkçeyi önce okullardan daha sonra da sosyal hayattan silmeye çalışmıştı.

"aslında bulgarlaştırma kampanyası için, önceden harekete geçilmiş ve pilot bölgeler belirlenerek halkın vereceği tepki ölçülmeye çalışılmıştır. bu amaçla, 1982’de bazı köylere dilekçeler yollanarak isim değiştirilme ve bulgarlaştırma kampanyasının yasal temellere dayandığı kanıtlanmak istenmiştir. 1985’te daha da ileri gidilerek, toplu yerlerde ve işyerlerinde türkçe’nin kullanılması yasaklanmış, adını değiştirdiğine dair belgeyi ibraz etmeyen şahıslar işyerlerinde bırakılmamış, bunun yanında idari hizmetlerin ve doktor vizitelerinin de aynı yöntemle yapılacağı belirtilmiştir". *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar