bulgaristan

çok şey yazmak istiyorum lakin kelimelerim düğümleniyor.her çıkışımda yola her veda edişimde türkiye'ye

ben istemedim, ben istemedim

biz kaybederken burada
çeşit çeşit politikalarla
uyamayız kurallara burada yazılmışlarsa

bak giderken yine
patır patır düşer canlarımız
gidiyoruz oraya
kimseler olmasa da

ben istemedim, ben istemedim
devamını gör...
1 mart 2001 tarihli nüfus sayımında dinleri.. ortodoks: 6.552.751, katolik: 43.811, protestan: 42.308, müslüman: 966.978, diğerler: 14.937 olarak kaydedilmiştir.
devamını gör...
90lı yılların başında arkadaşlarla yaptığımız bir ziyarette türk olduğumuz için lokantalara alınmamıştık. çok şiddetli düşmanlık görmüştük insanlardan.
devamını gör...
bulgarlar gibi dünyada var olmaması gereken bir ırkın elinde durduğu her gün Allah'ın bizi cezalandıracağı ülke. hiçbirisi mi düzgün değil, hepsi mi kötü bu bulgarların diye sorarlarsa bir gün cevap ''evet, hiçbirisi düzgün değil hepsi kötü''dür. yıkılması, yakılması, mahvolması gereken bir halka sahiptir.
(bkz: napalm)
devamını gör...
güneydeki uçsuz bucaksız gül tarlalarını görmeden, taze tütün yaprağı kokusunun yayıldığı küçük köylere gitmeden, rila manastırının bahçesinde gezmeden, arda'yı veya tuna'yı görmeden asla anlaşılamayacak olan ülkedir...
devamını gör...
adını türkçe bulgar (karışık bula- fiilinin geniş zaman çekiminden) ülke adı.

bir zamanlar türktüler.hatta ilk müslüman olan türk halkıydılarda sonradan hristiyanlık ve slav etkisiyle türklüklerinden eser kalmamış halkın yaşadığı ülke.
devamını gör...
kara yolu ile transit geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken ülke. en azından ana yollardan ayrılmadan seyahat edilmelidir. normal hızda 7 saatte kat edilip gitmek istediğiniz ülkeye gidilebilir.

edit: sözlüğümüzde dört saatte kat eden hızlı üstadlar varmış. onu da es geçmeyin.
devamını gör...
slavlaşmış , hristyan olmuş türklerin ülkesidir.genellikle macarların türk olduğu zannedilir ama şuanki macaristanda kökleri türk olanların oranı yüzde ou geçmez.ancak bulgarların kökleri direk türklere dayanır.ancak gerek slavlık , gerek hristyanlık aramıza çok büyük farklar koymuştur.avrupa birliği üyesi bir ülkedir.birliğe 2007 yılında katılmıştır , yüzyıllar boyunca osmanlı himayesinde genellikle barış içinde yaşamış fakat fırsatı bulduğu anda osmanlıya arkadan saldırmıştır.
ancak kendisi içindeki müslüman türkleri hiçbir ekilde hazmedememiştir , özellikle 80lerden sonra türkleri asimile etme onları ezme politikalarına girişmişlerdir.insanların soyisimlerini değişme onlara slavca soyisimler verme gibi saçmasapan politikalara girişmiş bir ülkedir.
örneğin naim süleymanoğlunu naim salamanov yapmaya çalışmışlardır.
yüzbinlerce türkü türkiyeye göçe zorlamışlardır.

devamını gör...
fethi 1380'nin sonlarında tamamlanmış, 1877-1878 osmanlı rus harbine kadar vatan toprağı olmuş, anavatan olarak yerleşilmiş, avrupalılar ve rusların çalışmaları sebebiyle elimizden çıkmış bir ülkedir.
1877'de başlayan bulgaristan'dan anadolu'ya göç, çok azalmış olsa da, halen devam etmektedir.
halen resmi rakamlara göre 1 milyon civarında, hakikatte 1,5 milyon civarında müslümanın yaşadığı 8 milyonluk bir ülkedir.
devamını gör...
sınır kapılarına ciddi ciddi memleketin en görgüsüz insanlarını hususen yerleştiren ülke. bu kadar mı medeniyetsiz, bu kadar mı çapsız olur sınır memurları? olabiliyormuş, gördük.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar