bulgur pilavı

çeşitlendirilebilen pilavdır
örn:yağ+soğan+ salça+bulgur+su
veya yağ+patates+bulgur+su
veya yağ+salça+patates+bulgur+su
veya yağ+salça+bilimum sebze+bulgur+su
devamını gör...
tarifini de yazayım tam olsun: tereyağında salça/domates/biber/soğan/kıyma (ne koymak istiyorsanız) kavrulduktan sonra bir birim bulgur atılır, o da bir süre kavrulduktan sonra 2 birim kaynar su ve tuz ilave edilir, kısık ateşte kapağı kapatılarak pişirilir. altı kapatıldıktan sonra 5 dakika demlenmeye bırakılırsa daha lezzetli olur.
devamını gör...
en güzeli sade (kuru) olan şeklidir. şöyle tereyağı ile yapıp sonrada yoğurtlayıp yemek lazım. eskiler kuraklık zamanlarında hergün bulgur pilavı yermiş. içine tarladan topladıkları çeşitli otları, madımak olur, kuzukulağı olur, ebegümeci olur, koyar kalanını da sulandırıp akşama çorba yaparlarmış.
devamını gör...
söz konusu pirinç pilavı olduğunda yanmamış tencere bırakmayan er kişilerin, bulgur denince lezzetin doruklarına çıkıp tencereyi zevkten inim inim inletmesine, maharet göstermesine ve de annesinin bile vayy be demesine neden olan şahane pilav çeşidi.her bir türevi için ayrı bir takdir edilesi.***
devamını gör...
kimi kesim tarafından süt yapar gerekçesiyle emziren anneye yedirilen, kimi kesim tarafından da bebeğe gaz yapar gerekçesiyle yedirilmeyen yemek.
devamını gör...
çok çeşitli şekillerde pişirilebilen pilavdır. patateslisi, patlıcanlısı, yeşil fasulyelisi, tavuklusu, karışık sebzelisi, etlisi vs. olabilir.
devamını gör...
tavuk suyuna veya tavuklu yapılmışsa tadına doyamadığım, yanında ayranın olması şartını kesin gördüğüm, türk yemek sanatının en otantik ürünü.
devamını gör...
her ne kadar kiloyu arttırıcı olsa da pirinç pilavı gibi yıkanmış bulgurlar yağda biraz kavrulmalıdır.

diğer türlü olmuyor be hocam.
ayrıca bizimkiler bu pilavın içine domates biber koyarak hafif sulu kalacak şekilde pişirirler ki tadına doyum olmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar