burn after reading

şŸimdiye kadar yapılmışŸ en gereksiz holivud filmlerinden biri. oyuncu kadrosuna aldanıp izlemeye niyetlenmeyin, yeminlen bu kadar sıkıcı ve boşŸ bir film olamaz.
devamını gör...
ethan coen ve joel coen'in yönettiği, brad pitt, george clooney ve john malkovich gibi üstadların baş rollerini paylaştığı 2008 yapımı film. an itibariyle seyrettim, sonra da nette bir dolaştım "du bakim millet ne demiş?" diyerek. ya ben filmden anlamıyorum, ya bu insanlar kafayı sıyırmış ya da son ihtimal coen kardeşler karşımıza film değil cin ali serisi çıkarsa onda da ironi aranacak, kara mizah aranacak vesaire... film vasat. izlerseniz sıkılmazsınız. bir şey kaybetmiş de olmazsınız. zaten iyi bir sinema seyircisi iseniz kötü de olsa yukarıdaki oyuncuların kadrosunda bulunduğu bir filmi izleyip ondan sonra kötü deme ihtiyacı duyarsınız. kara mizah demişler. ben film boyunca bir kaç kere güldüm. evet hoş yerler vardı, ama hepsi o kadar. demek ki mizah kısmı malımtırak amerikalılara hitap ediyor. kara kısmı kısmen doğru. öyle salaklıklara şahit oluyorsunuz ki "yazık be abi!" demeden edemiyorsunuz. filmde dikkat çekenler:
1. adım başı "what the fuck"la başlayan cümlelerle karşılaşırsınız.
2. insan ilişkilerinin ne kadar yüzeysel, yapmacık ve arkadan vurmaya dayalı olduğuyla ilgili ağır göndermeler vardır. *
3. sırf fazla yağlarını aldırmak ve kırkından sonra çıtır olabilmek için bir ablanın yaptıkları, sizi modernizmin yarattığı insan ve güzellik kavramlarıyla yüzleştirebilir. iyi de olur.
4. son olarak bir film nasıl berbat bir sonla bitirilir öğrenirsiniz.
devamını gör...
coen kardeşlerin, barton fink, big lebowski, o brother, where art thou gibi aralarında harika filmlerde olan kara komedi damarının en berbat filmi.
devamını gör...
coen kardeşler ve quentin tarantino filmlerini izlemek ve bu filmleri anlamak için çok şeyi bilmek çok yerde yaşamak gerekiyor. coen kardeşlerin ihtiyarlara yer yok filmi amerikan hayatını çok ince göndermeler yapıhttp://yor.biz türkler o göndermeleri anlayamayız.
hatta bir örnek vereyim. soysuzlar çetesinde nazi albayın yahudi olan kızı test etmek için yaptığı koşer denemesi vardı. krema getirtti özellikle. kız koşer değil diye yemezse yahudi olacağı ortaya çıkacaktı. sıradan bir sahne ama zekice bir sahne peki kim anlar bu sahneyi? sinemaya giden seyircinin çoğu anlamayacaktır.

coen kardeşlerin filmi de bu mantıkla izlenir. bu filmler biz türk seyirciler için ahım şahım değildir. ama çok zekice incelik kokan yerler vardır. ben amerika'da yaşamadım nasıl bileyim..
devamını gör...
recep ivedik sevenlerin sevemeyeceği, zeki bir senaryoya sahip, ortalama amerikan insanının salaklığını anlatan, pitt ve clooney ikilisinin kaliteli komedi filmi.
devamını gör...
coen kardeşlerin hayal kırıklığı yaratan filmidir. filmde yer yer güzel göndermelerin olması ya da kimi parçaların zekice birleştirilmesi filmi güzel yapmaz. * * sadece vasat üstü yapar. bir bakıma oyunculuğun ipten aldığı film de olabilir. brad pitt ve john malkovich resmen döktürmüştür. aceba daha vasat oyuncularla karşımıza çıksaydı böylesi etkilenir miydik dedirtmelidir insana. recep ivedik sevenlerin de sevebileceği ya da sevemeyeceği bir filmdir. onlar her kimse...
devamını gör...
o kadar da kötü olmayan filmdir. coen ismini duyunca beklenti otomatik olarak artıyor. üstüne bir de müthiş oyuncu kadrosu ile insan bir "başyapıt" bekliyor. fakat beklentinizi büyük tutmadan izlerseniz, aslında keyifli olduğunu göreceksiniz.

e-bay'de açık arttırma ile dvd'si satılıyordu. 1 euro diye aldım, az evvel izledim. bence gayet keyifliydi. sıkıntı sanırım biraz daha amerikalılar için -onların tabiri ile- "insider" esprilerin bol olmasından kaynaklanıyor. mesela güney amerikalı çalışanın ingilizce konuşma şekli, mrs. cox'ın tipik ingiliz aksanı ya da brad pitt'in şahane canlandırdığı "ortalama amerikalı"nın garip tavırları (mesela su yerine gatorade araması v.b.)

filmin yönetmenini tanımasam, belki bir guy ritchie filmi olabileceğini tahmin ederdim. konunun akışı, karakterleri ele alınışı tipik bir guy ritchie filmi tadında. fakat esprileri -mesela- delicatessen filmi ile kıyas mümkün.
devamını gör...
şimdiye kadar izlemediğime üzüldüğüm coen biraderler filmi. kadın hırsı yine galip geliyor filmde. bir de, ne kadar fit bir vücuda sahip olursanız olun, ummadığınız bir anda ve şekilde öldürülebilirsiniz.
devamını gör...
coen kardeşlerin harika filmlerinden biri. altıma yapıyordum gülmekten. salonda pek hoş karşılanmadı çünkü tek gülen bizdik. neyse brad pitt'in karizmasını görmek isterseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.*
devamını gör...
2008 yılı coen kardeşler yapımı film. oyuncu kadrosunda george clooney ve brad pitt bulunmaktadır ee daha ne olsun. filmin senaryosu ne kadar kötü olabilirse olsun bu iki oyuncunun olması tüm işi değiştirebilir (bu ifade bu film için söylenmemiştir.).
senaryo olarak epey karışık olan bu film, kara mizahı içinde barındırmakta. sürekli rastlantıların olması da cabası. oyunculukların ve yönetmenlerin de etkisiyle toparlanmıştır. genel olarak iyi bir filmdi denilebilinir.
devamını gör...
coen biraderlerin yine hic bir sey hakkında yaptıkları kara mizaha sahip hatta cok ust seviye mizaha sahip az bilinen filmlerinden. bazı sahneleri vardır ki arada açar açar gulme krizine girer geri kapatırım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar