burrhus frederic skinner

ruhbilimci, yazar, mucit, sosyal reform savunucusu ve şair. "skinner'in kutusu" ismiyle bilinen meşhur bir deneyinde öğrenmede vasıtalı koşullanmanın önemini ortaya çıkartarak kendi dönemindeki en ünlü psikologlardan biri olmuştur.

"başarısızlık her zaman hata demek değildir, yeri geldiğinde yapabileceğiniz en iyi şey olabilir. asıl hata denemekten vazgeçmektir."

"eğitim, öğrenip unuttuklarımızdan geri kalanlardır."

sözleriyle popüler kültüre adını yazdırmayı başarmış bir psikolog olmayı da başarmıştır.
devamını gör...
3. (Tematik)
günümüze yakın dönemlerde yaşamış olan bir psikolog ve psikolojinin son dönemde yaptığı atılımın baş mimarlarından birisidir.
skinner 1989 yılında hastalanmış ve doktorlar tarafından kendisine lösemi teşhisi konulmuştur. bunu öğrendikten sonra bile bilimsel çalışmalarını ara vermeksizin sürdüren skinner, ölmeden saatler önce bile yazmaya devam etmiş ve "psikoloji bir zihin bilimi olabilir mi?" isimli makalesini tamamlayamadan 1990 yılında hayata veda etmiştir.

devamını gör...
4. (Tematik)
kuşçu lakaplı psikolog. psikoloji biliminin duraklama devri olarak da adlandırılan davranışçılığın temsilcilernden biri. bu abi doğru veya yanlış olarak isimlendirilen davranışların herhangi bir durumda iyilik veya kötülük getirmesi sonucuna, helal-haram dairesine ya kendiliğinden doğru veya yanlış olmasına göre değil ödül-ceza gibi pekiştirmelere göre böyle adlandırıldığını savunuyor. misal iyi ve kötü dine göre sevap ya da günah, devlet nezdinde kanun-kanundışı adını almış ne bileyim günah çıkarma, sıkı çalışan bir memura ikramiye verme bunlar da birer pekiştireç rolünde diyor. yani adam çoğu şeyi uyarıcı-şartlı tepki-refleks denkleminde açıklıyor. dinin manevi aşkın boyutunu gözardı ederek dini hayatı basite indirgiyor.
devamını gör...
imkansız aşkına herkesin klasik koşullandığı biri vardır bu hayatta benim ki de sensin ifadesiyle açılarak yelkenleri suya indiren ruh bilimci, şair.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar