bursaspor

1 haziran 1963... bursa futbol tarihinin en önemli kilometre taşıâ… bursaspor resmen kuruldu. o yıla kadar 2 kez türkiye åžampiyonu çıkaran bursa amatör futbolu bir bunalım içerisindeydi. yeni hedefler belirlemek gerekti. 1959' da oluşturulan türkiye 1.ligi, ülke için çok büyük heyecandı. ardından 2.lig oluşturuldu. köklü geçmişiyle bursa da yer almalıydı buralarda. dönemin unutulmaz federasyon başkanı orhan åžeref apak bursa ile temasa geçti. önceleri merinosâ’un profesyonel yapılması planlanıyordu. sarı lacivertli yöneticiler bunu uygun görmeyince diğer kulüpler devreye girdi.

ekonomik güçlükler içindeki amatör kulüpler, öğretmen mehmet ertan ve milli futbol hakemi fahir tezcanâ’ın önderliğinde birleşerek güçlü bir takım yaratmak için harekete geçtiler. bu kararı dönemin valisi fahrettin akkutlu da destekledi ve ilk toplantı vilayette yapıldı. o sezonu yenilgisiz tamamlayan şampiyon akınspor temsilcisinin bulunmadığı toplantı, acar idman yurdu, çelikspor, istiklal ve pınarspor yöneticileri ile, futbol federasyonu başkanı orhan åžeref apak, vali fahrettin akkutlu ve bölge müdürü mehmet göralâ’ın katılımıyla yapıldı. kulüpler bu toplantıda birleşme yolunda kesin bir karar aldı. akınspor da sonradan bu kararı destekledi ve bursaspor doğdu. beş yıldızdan yeni bir güneş çıkmış ve bursa özlediği, layık olduğu ligde mücadele etmeye hak kazanmıştı.

kulüp renklerini uludağâ’ın beyazı ve ovanın yeşilinden aldı. yeşil beyazlı bursaspor 1963-64 sezonundan itibaren 2. türkiye ligi beyaz grubu'nda mücadelesine başladı.

güçlükler içinde kurulan ve banka teminatı için gereken parayı bulmakta bile zorlanan yeşil beyazlı kulübün kurucu üyeleri şu isimlerden oluştu; mehmet göral, süreyya öğünç, recep barışıcı, can gengörü, cemal dik, faik tinel, tarık sekban, salih kiracıbaşı, hüseyin canova, ali erdinç, abdullah uygur, ertuğrul yıldırır, demir akınöz, erdoğan akaltun, feridun evrenosoğlu, hüseyin kuşku, fehmi aktoptan, hayri terzioğlu, hüseyin saitoğlu, hamdi yalım, ismail buzcular, lütfü özmeriç, nail erok, orhan akkök, muhtar tucaltan, mustafa bulutlar, necati akgün, osman aktan, selim süter, sabri badır, åžükrü orhanettin, åževket eygi, åžükrü akmansoyâ…

bursaspor futbol takımının ilk kadrosu ise şu isimlerden oluşuyordu;

profesyonel futbolcular: özhan sarlık (demirspor), ahmet konur (akınspor), erdoğan öztoros (bjk), orhan köseoğlu (çelikspor), mesut åžen (akınspor), fuat bilik (acarspor), hayri urgan (acarspor), mustafa güven (çelik), hüseyin çokkat (pınarspor), ismail malcı (acarspor), mehmet tütüneken (akınspor)

amatör futbolcular: cemil, muharrem, ihsan, halim, günel, bilgin, nedim, fahrettin, hasan, neşat, abidin, sinan

teknik heyet: muhtar tucaltan, åžükrü orhanettin, fethi kesercioğlu, hüseyin saitoğlu, recep barışıcı
devamını gör...
beşiktaş ile taraftarı anlaşamayan kulüp.

bursalılar, küme düşmelerine sebep olan beşiktaş yenilgisinden sonra beşiktaş'tan haz etmezler. birkaç sene evvel basketbol play-off'ları bursa'da oynanırken gelen beşiktaş basketbol takımı bile bundan nasibini almıştır. yemedikleri küfür kalmamıştır.
devamını gör...
34. hafta sonunda fenerbahçe ve galatasaray yenilirse -ki fenerbahçe trabzon'la galatasaray'da sivas'la oynuyor- üçlü averajla efaya katılacak olan klüp. nitekim üç takımın yaptığı maçlarda fenerbahçe'nin 7, bursaspor'un 6, galatasaray'ın da 4 puanı bulunuyor.
kupa finali oynayan fenerbahçe avrupa ligi'ne direkt katılacağı için, üçlü averajda galatasaray'ı geçen bursaspor da avrupa vizesi almış olacak.
devamını gör...
toplu halde olunca sırtlan kesilen, tek başına yakalandıklarında ise kuzuya dönüp yalvarmaya başlayan bir taraftar grubuna sahip takımdır.
* *
devamını gör...
#/video/video.php?v=86096933333&ref=share

güzel görüntüler olmasa da, bursa'lı isen bursasporlu olacaksın laaann.. *" target="_blank">http://www.facebook.com/pro...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar