bütün insanlar eşittir

1.
doğum ile gelen zeka, yetenek vs ve sonradan edinilen bilgi, zenginlikle birlikte düşünüldüğünde insanlar arasında eşitlik yoktur. yani her daim birileri diğerine üstündür. birisi bir alanda üstün iken diğer alanda bu özelliğini kaybedebilir. ve fakat bu durumun bir tanecik istisnası vardır. evet yeryüzünde tüm insanlar eşitsizlik ile hemhaldir ve bunun tüm yeryüzünde bir tek istisnası vardır.

bir safta yer alan insanlar. bilgi, zeka, cüsse olarak diğerlerinden üstün olsa dahi bir kişi safta eşit başlar. zengin malını, bilgin bilgilerini, fakir dertlerini namaz boyunca ne kadar terk edebilir ise üstün gelen odur. hepsi eşit başlar ve fakat birileri Allah'a karşı sorumluluk bilincini üst düzeyde tutma bakımından diğerlerini geçer. o kişiler zenginse malını, fakirse sıkıntılarını bir kenara bırakır. işin en garibi ise, Allah'tan başka kimsenin üstün geleni bilmemesidir. yani kim takva ehli bir tek Allah biliyor. bu yüzden namazdan sonra kimse bir diğerine ben daha takvalıyım diye caka satamaz. ve bunu ne aleni yapabilir ne de nefsine fısıldayabilir. çünkü bir diğerinin takvasını bilemez. bundan daha eşit bir şey var mı tüm yeryüzünde?
devamını gör...
hoşgeldin bebek... başındasın her şeyin.. bebeksin işte.. dünyanın tüm bebekleri aynı şekilde doyar... tadını çıkar...

belki muhammed olur adın.. belki musa belki isa.. boyun iki metre olabilir belki de esmer olursun.. belki kısa...

o zaman bebek demez kimse sana... başını aç derler ya da kapa...

sen çalış, sen doğur, sen savaş, sen sus!

istedikleri gibi olmazsan öldürebilirler seni.. töreler daha değerliymiş gibi hayattan.. herkes eşittir ama göreceksin bazıları daha eşittir hayatta..

şaşırma..!

burası tuhaf bir dünya...
devamını gör...
bir aforizma.

adalet önünde eşit olmalı.
nimetlerden kendini eşit hissedecek kadar faydalanabilmeli.
ama yetenek, işte o farklı.
devamını gör...
resmi ve vicdani bir nutuk cümlesi. aklın yolu bir kabilince... saha da işler çok değişik. teorik ve pratik firâk kalmış iki mahbup gibi! kalbim tekin bir selamet yaşıyorda, işte aklım hep yokuşlarda. vicdanım, kulaklarda bir uğultu bırakan tren sireninde. eşitlik! koca bir tamlama! biz sadece adalet mefhumunda ''eşitlik'' umanlardanız! hevesimiz bir yumruk gibi boğazımızda takılı kaldı!
devamını gör...
“islâm'ın insan haklarına bakışı, doğal hukukun bakışıyla uyuşur.”diyen khwaja gulam sadık'ın düşüncesini lütfi bergen eleştirir.

şöyle der:
doğal hukuk teorisi ‘evrensel hak' tasavvurunun pozitif hukuku yönlendirdiğinin ifadesidir. pozitif hukuk, ülkelerin kendi dinamiklerine, geleneklerine yönelik düzenlemeleri içermekte, çoğulcu bir nitelik taşımaktadır. doğal hukuk ise evrensel hak teorisi olarak bütün devletler için tek bir adalet fikri önerir. buna göre örneğin ‘bütün insanlar eşittir' ifadesi bilginin kaynağı konusunda resullerin, peygamberlerin varlığını reddetmekte ve herkesin gözlem, deney, sayma, ölçme yoluyla bilgilere ulaşabileceğine işaret etmektedir. dolayısıyla dindarlığın inşa ettiği toplumların muttaki insan arayışı, bu eşitlik düzlemiyle uyuşmamaktadır.

yazının tamamını okumak isteyenler için:
http://www.yenisoz.com.tr/k...
devamını gör...
bu iddianın diğer insanlardan daha üstün niteliklere sahip olanlar tarafından ortaya atılıp, uğruna savaşlar verilmesi, devrimler yapılması, hukuki ve sosyal olarak beslenmesiyle, diğerlerinden farklı olduğuna inanan zavallıların aradaki eşitliği imhaya girişmesi ironidir mesela.

kral, soytarısıyla aynı haklara sahip olmak istiyor; krallığından vazgeçip insanlaşıyor fakat soytarı yalnızca güldürebiliyor olduğu için aşağılık varoluşuna, o kirli zihnine, acizliğine ve sefaletine bu görece üstünlük üzerinden ayrıcalık devşiriyor.

eşitlik, üstün insanların o aciz kalabalığa gönüllü olarak taviz vermesidir; doğada zaten alfa-beta olarak ikiye ayrılmış canlı karakterleri arasında eşitlik yoktur, olamaz, olmayacaktır.

ve evet bütün insanlar eşittir. hukuken. sadece hukuken. fakat tabii hiyerarşide alfa-beta ayrımı vardır ve bu aptal kanunlarınızla aşılamayacak kadar nettir.
devamını gör...
birleşmiş milletler insan hakları komisyonu tarafından hazırlanan ve türkiye dahil birçok ülkenin imzaladığı 'insan hakları evrensel bildirisi' 10 aralık 1948 tarihinde paris'te kabul edildi.
bu bildirinin 1. maddesidir...

kim takar bilemem de..

devamını gör...
aynı insanî muameleye ve haklara sahiptir. maalesef ki hiçbir insanoğlunun koyduğu kanun ne eşitliği ne de adaleti sağlamaya yetmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar