bütün saadetler mümkündür filmi

başrollerinde ruhi sarı,arif erkin,kemal uçar ve nilay erdönmez 'in olduğu 2017 yapımı selman kılıçaslan'ın ilk uzun metrajlı filmi . 20 nisan 2018'de vizyona giriyor .

https://www.sinemalar.com/f...

--- alıntı ---

mühendislik eğitimi alan ali (kemal uçar), bir erasmus projesi vasıtasıyla yurt dışına gitmenin hayalini kurmakta olan genç bir adamdır. hedefi belli olsa da arayışı sona ermiş değildir. günün birinde bir türkü barda çalışan gülce'den (nilay erdönmez) hoşlanmaya başlar. hemşirelik okuyan gülce, bir yandan da para kazanmak için yaşlı ve yalnız mevlüt bey'in (arif erkin) bakımıyla ilgilenmektedir. bir şekilde mevlüt'ün öyküsüne de ortak olan ali, bir soruyu kendine sormaktan vazgeçmez: bütün saadetler mümkün müdür?

--- alıntı ---
devamını gör...
vaktiyle teşriki mesaimiz olmuş adapazarı'nın güzel yürekli insanlarından selman kılıçarslan'ın ilk filmi. yaklaşık bir haftadır vizyonda. uzun süredir vizyonu işgal eden vıcık vıcık işlerin çok ötesinde derin, incelikli naif bir hikaye. sanırım bir hafta daha vizyon da olacak. insanı sarsacak bir iş, şiddetle tavsiye ederim.
devamını gör...
oyuncu kadrosu fena değil,oyunculuklara diyecek lafım yok ama film akıcı değil.bir yerden sonra sıkıyor.izlenmese bir kayıp olmaz diye düşünüyorum.
devamını gör...
açıkçası bana çok gerçekçi geldi niçin geldi mevlüt amcanın ölümü bana dedemin ölümünü hatırlattı öle çok klişe şeyler yoktu çok manalı laflar vardı mesela, --- alıntı ---

osman, şehre bir adam gelir diyor ilk sahnenin sonunda ve film başlıyor, o gelen adamın hikâyesini izliyoruz. filmin sonunda, şehre gelen adama ne olur diye soruyor ali. hikâyede tam bu şehirde hikmet öldü derken, bir sürü derdin, acının, yalnızlığın ortasında onlara ilaç olacak bir adam gelir ve o şehir halkını hikmete çağırır, diyor. bu aslında kıssalarda, menkıbelerde de anlatılan adamdır, şehre gelen ve hakikat çağrısında bulunan adam. ve genelde o adamı öldürürler diyor filmin sonunda osman. hep mi böyle olur diye ali sorunca, bazen de adam aralarına karışıp yaşar, diyor. tam orada aslında ali’nin hikâyesine bir atıf var. bazen bir adam gelir aralarına karışıp yaşar kendini belli etmeden, sessiz, derinden yaşar ve tam da hikmetin, insanlığın kaybedildiği noktada çok doğru, hikmetli bir iş yaparak insanlığın haysiyetini kurtarır, diyor.

--- alıntı ---

--- alıntı ---

osman ali’ye “sen nereden öğrendin böyle susmayı?”

--- alıntı ---
bütün saadetler mümkündür..
şu kapının açılması,
içeri girivermen,
bahar, kuşlar, gündüz.
ve bütün dünya
bir an içinde gürültüsüz. buda ismini aldığı şiirden filmde de geçiyor. bence harika bir film.
devamını gör...
filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi işbu eser ilk uzun metraj filmi olmasına rağmen seyirciye duyguyu geçirmekte o kadar başarılı ki.. sonunda insanı kuş tüyü gibi yapan, ruha dokunan bir film çıkarmış. benzer kaygılarla yola çıkıp ne ne anlatmak istediği ne ne hissettirmek istediği anlaşılan tonla film varken yeri çok ayrı. izleyin, izletin.
devamını gör...
yapa yalnız otururken yan masadan kahkaha duymak gibi birşey
ama bu hep böyledir değişmez saadet senin olmadığın  yerdedir.
oysa herkes bilir dünya meşakkatli bir yerdir varsa eğer bir saadet o da bunu kabul etmektir kabul ederler ama neyi kendilerini memnun etmeyi saadet sayarlar
oysa yalnızca  arifler bilir saadet benin olmadığı yerdedir. işte o zaman hakiki saadet çekilince şehirden yani hatırası bile silinince
kıssalarda olurya tam bu şehirde hikmet öldü derken bir şey olur
şehre bir adam gelir bağırmaz filiz vermiş dal gibi sessizce çağırır...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar