büyük doğu

bende 1967 yılında ve o yıllara ait ciltleri bulunur. fakat anlayamadığım birşey vardır. bir iki sayıda mesela ahlaksızlık diye bir haber gösterir. fotografta pornografik yayınlar satan bir gazetecinin bayisi vardır. o dergiler de açık seçik gözükür. ondan sonra başka bir yerde de 19 mayıs kutlamalarında gösteri yapan kızlara kısa etek giydiriliyor diye eleştirilen bir sayıda kullandığı fotoğraf da bir kızın eteğinin altından çekilmiş fotoğrafıdır. bunları eleştirmesine rağmen yayınlama nedenini bulamamışımdır. yanlıştır...
devamını gör...
üstad'ın yanında en fazla çalışabilme cesareti gösteren -sadece 6.5 ay- bir gazetecinin -şimdi yenişafak'ta- kitaplığında tüm sayılarını ciltlenmiş olarak gördüğüm dergidir.
devamını gör...
üstad necip fazılın tabiri ile: büyük doğu, islâmiyetâ’in emir subaylığı... büyük doğu, islâm içinde ne yeni bir mezhep, ne de yeni bir içtihat kapısı... sadece -sünnet ve cemaat ehli- tabirinin ifadelendirdiği mutlak ve pazarlıksız çerçeve içinde, olanca saffet ve asliyetiyle islâmiyetâ’e yol açma geçidi; ve çoktan beri kaybedilmiş bulunan bu saffet ve asliyeti yirmi birinci asrın eşiğinde eşya ve hadiselere tatbik etme işiâ…

(bkz: ideolocya örgüsü)
(bkz: büyük doğu ocakları)
(bkz: büyük doğu dergisi)
(bkz: büyük doğu fikir kulüpleri)
(bkz: büyük doğu yayınları)
(bkz: büyük doğu- ibda)
(bkz: büyük doğu cemiyeti)
(bkz: büyük doğu marşı)
devamını gör...
fikir - sanat - hadise - iş

cumaları çıkar siyasi ve edebi mecmua

müessisi: necip fazıl kısakürek

imtiyaz sahibi: behçet adil bağdatlıoğlu

u. neşriyat md.: sami karayel

istanbul. haftalık. 17 eylül 1943'te çıkmaya başladı.
devamını gör...
üstad necip fazıl'ın bir kapatılıp bir açılan ses getirmiş dergisi.

en büyük hayallerimden biriydi tek bir orjnal nüshaya sahip olabilmek. çok aradım sahaflar sağa sola haber bırakmalar vs vs. derken tam umudu kestiğim bir anda gittigidiyor'da çıktı karşıma. hem de 24 sayı birden orjinal ciltlenmiş dahası tek bir nüsha için gözden çıkardığım paranın yarısına satılık. atladım tabi hemen, satan enayinin derdi ne ,neden satıyo nasıl eline geçmiş merak ettim cok da uyandırmamak lazımdı tabi. dedim hocam nerden geçti eline neden satıyosun? dedi eskiden sahaftım bir şekilde geçmiş elime hatırlamıyorum dükkanı kapadım elimdekileri elden çıkarmaya burdan devam ediyorum.

helal olsun dedim sabırsızlıkla 2 gün bekledim ve iki gün sonra dergilerim elime geçti. acayip bir sevinç. anlatılamaz. neyse tabi dergiler elime geçince garantiye almış oldum kendini sevgili sahafa tekrar yazdım hocam dedim dergiler ulaştı , bunları para karşılığı satabilmiş olmana hala inanamıyorum aklım almıyor, eyvallah ve tekrar teşekkürler zira ben tek sayı için bu paranın iki katını gözden çıkarmışken tam 24 sayıya sayende sahip oldum yarı fiyatına. sahaf bu kez cevap vermedi ayıp mı ettim?
devamını gör...
albino şeyh'e zamanında teslim ettiğim 1967' ye ait ciltlerini 4 yılın sonunda hala alamamış olmanın kederi içindeyim. bir gün eğer alabilirsem, içinden çok samimi şeyler paylaşabilmeyi umuyorum.

kitap çalmak caiz mi bilmem ama dergi çalmak asla :)
devamını gör...
elimde eski sayıları olan dergi. ben onları şifa niyetine okurken ,abim '' değme onlara hastalıklıdır,mikrop kaparsın. o kadar kişinin eli değmiş ''dedi. dergilere böyle bir bakış için, demek batıya domalmamız gerekiyormuş. aferin abi . picassonun tablolarını misafir odasına asmaya devam et.
devamını gör...
büyük doğu ve necip fazıl artık aşılması gereken şeylerdir.osmanlının son dönemlerinde güçlü temsilcileri olan islamcılık, cumhuriyet döneminde tırpanlana tırpanlana iyice fikir dünyasından silinmişti. 50 ve 60 lı yıllarda bir şeylerin ters gittiğini anlayan insanlar arayışa girmişler ve el yordamı ile bir şeyler ortaya koymuşlardır.ortaya koydukları bugünden baktığımızda derinlikli şeyler değildir.örneğin, 19. yy ın sonlarında islamcılık akımının gündemindeki tartışmalar ile 50 ve 60 lı yıllarda http://nfk-b.doğu çevresinin tartıştığı şeyleri kalite açısından gözönüne getirin.farkı göreceksiniz.nfk ve http://b.doğu kendi zamanlarında el yordamı ile aslında içinde islamcılığa aykırı şeyler de olan -mesala milliyetçilik ve sağcılık- bir yol bulmuşlardı.bugün hala o yolun sahih olduğunu düşünüyorsak yanılıyoruz.bu yüzden artık aşmalıyız bunları.nfk iyi şairdir ama örnek bir fikir adamı değildir.
devamını gör...
12 eylül 1980 öncesinde "rapor" adı altında kitap şeklini aldığını düşündüğüm mecmua. birkaç sayı da 12 eylül sonrasında çıktı. raporlara salih mirzabeyoğlu'nun (orjinal adıyla) ve anayasa mahkemesi başkanı haşim kılıç'ın da katkısı olmuş... öyle diyorlar...

elbette ki muhteşem bir final değil!
devamını gör...
sahte islami partiler kurularak önü kesilmiş en büyük islami hareket davasıdır. necip fazıl daha partisini kurmadan birileri bazı zatları lider diye taktim ederek üstadın önünü tıkamışlardır. devamı ise diriliş davasıdır. lideri ise sezai karakoçtur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar