büyük istanbul depremi

99 depreminden sonra , haber bulamayan bütün kanalların celal şŸengör başŸta olmak üzere bir uzman bulup ısıtıp ısıtıp getirdikleri konu. zannımca bu konu istanbul'un göç almasını durdurmak hatta dışŸa göç vermesi için organize edilen ve kasten basın yoluyla pohpohlanan bir mesele. zira hemen hemen bütün uzmanlar birbirinden farklı şŸeyler söylüyor. kimi zamanda bu konu hem i.b.b. ye hemde siyasal iktidara vurmak için kullanılıyor.
devamını gör...
bu depremin olmayacağını söyleyen bir uzman yok; uzmanların birlikte aynı şeyi söylemesi beklenmemelidir. çünkü, konu muğlak, malzeme üzerinde tekrar deney yapmaya uygun olmayan bir malzeme dolayısiyle sebep sonuç ilişkileri sık gözlenemeyen bir şey.uzmanların farklı söylemesinin nedeni büyük ölçüde bundan. böyle bir konunun organize edilmesi için bir merkezden(hükümet gibi) yönlendirilmesi gerekir, ancak konuşanların hemen hepsi merkezi yönetimi (hükümeti) yeterli önlem almamakla eleştiriyor.organize olmadığı çok açık.
devamını gör...
ne yapmak gerek?

nasıl kurtulabiriz?

bunlar beyhude sorular....

eğer ki büyük istanbul depremi geldiğinde içerideyseniz son duanızı etmeye başlayın. hiç uğraşmayın dışarıya çıkmak için, kolon arkasına saklanmak için falan. anlayın gidicisiniz. sahil kesimindeyseniz zaten dışarda olsanız dahi şansınız yok. bildiğiniz duaları okuyun ve zamanında yüzme öğrenmediğiniz için kendinize küfredin.

olabildiğince yüzebilecek şeylere koşun deprem esnasında....

tabi parçalanmadan yetişebilirseniz....

tahminim 7 küsür şiddetinde olacak olan bu deprem kaf ın tüm enerjisinin boşalmasına sebebiyet vereceğinden istanbul boğazı parçalanacaktır. yani şimdiden size Allah rahmet eylesin...

edit : öldürmeyen Allah (c.c) öldürmez ama....
devamını gör...
hec sansimizin olmadigi deprem midir can ?

bir gun quffar ehlinden biri, hz. muhammed (s.a.a.) uyur ikan buldu ve baxdiqi qilincini agaca asmis uyur... dedi bu ne cesarat ?

qilinci agacin dalindan alip, bagirdi avaz avaz ''ey muhammed imdi sene kim qurtaracaq menem elimden ?''

ve resulullah (s.a.a.) uyanib ona soyla cevap veripdi; ''allah ! qurtaracaq !''

ve qafir ehli bu iman qarsisinda qilincini yere biraqip tevbe edirdi...

bizi de Allah qurtaracaq...
devamını gör...
büyük istanbul depremi.her an geldi,gelecek,şimdi oldu olacak,deprem profesörleri yeni bir fay hattı buldu marmara'da ve daha bir sürü haberlerin korku filmlerindeki jenerik demeti..........peki ya bizler ne yapıyoruz?evet deprem olacak şu an da kim hazırlıklı?kim elini taşın altına koyabilmiş?kim ne yapıyor?belediyeler,sivil toplum kuruluşları,anlı şanlı jeoloji profesörleri.sadece geldi gelecek işte king kongun ayak sesleri misali,ecelini bekleyen komadaki hasta gibiyiz.binalar sanki itabut gibi.şu an istanbul'un%70'nin tekrar yıkılıp yapılması gerekli.o kadar kötü evlerde yaşıyoruz ki.burada en büyük iş yine bizlere düşmektedir.çürük binalar yıkılıp tekrar imar ve iskana uygun ve deprem yönetmliklerine göre binalar yapılmalı belediyeler de vatandaşa bu konuda yardımcı olmalıdır.bu işi yapabilecek pek çok ''babayiğit''bulunur.tabii kararlı olmak lazım.bu işin en az 10 yıllık süreç içerisinde yapılmalıdır.eğer istanbul'da kaçak yapılaşmaya yine göz yumulursa,kentte çürük binalar yıkılmayıp öylece sergilenirse depremde binlerce insanın ölmemesi içten bile değil.yine de Allah'a sığınmalıyız diye düşünühttp://yorum.ne bileyim geceleri abdestli yatmalıyıhttp://z.ve bir de konuyla pek alakası yok ama şunu ifade edeyim ki çevremizde öyle gerinen küçük dağları ben yarattım misali bir çok insan var.bir de şerefsiz diye tabir edbileceğim insan müsveddeleri var ki cenab-ı Allah öyle büyük ki sizleri hiç ummadığınız anda helek eder.tıpkı gölcük'te 50 evi olan karslı bir adamın bir anda sıfıra düşüp simit satmaya başlaması gibi.tabii anlayana.allah müminleri tüm felaketlerden muhafaza eylesin.
devamını gör...
(bkz: olası istanbul depremi)

kadir topbaş'ın söylediklerine bakılırsa, özür kabahatten büyüktür.

--- alıntı ---

19 milyon metrekare yeni aktif yeşil alan kazandırdık. ulaşım sistemlerini de buna göre belirledik. olası bir depremde çadır kurmak isteseniz, taşınabilir. işi sulandırma anlamında görüyorum işin özü bu değil. afet sonrası ile ilgili hazırlıklar yeterli ölçekte var. akom'un reflekslerini güçlendirme adına çeşitli afet bölgelerine gönderdik. istanbul'un çadır kent problemi yok. her şey hazır ve olası bir depremde günde 100 bin kişiye yemek çıkarabilecek güçteyiz.

--- alıntı ---
http://www.haberturk.com/yasam/haber/684350-istanbulda-meydana-gelecek-bir-deprem-turkiyeyi-on-yillarca-geriye-goturebilir

van depremi sonrasında kızılay genel müdürü, kızılay'ın en büyük çadır stoğuna sahip dünyanın 2. kuruluşu olduğunu, ellerinde 50bin çadır stoğu bulunduğunu, ancak van merkezde 700bin, erciş'te 78bin kişinin çadır beklediğini, sadece bunlar için 100bin çadır gerektiğini söylüyordu.http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/682933-cok-da-negatif-olmayin
yaklaşık 1 milyon nüfuslu van için eledeki tüm çadır stoğunun 2 katı çadır gerekirken, nüfusu 13 milyon'a dayanmış istanbul için "afet sonrası ile ilgili hazırlıklar yeterli ölçekte var" demek, "istanbul'un çadır kent problemi yok." demek milletin gözünün içine baka baka dalga geçmektir.

istanbul'da 2. dönem belediye başkanlığı yapıp, bundan önceki ali müfit gürtuna dönemini de dahil edersek, 99 depreminden bu yana 12 yıl geçmesine rağmen hala 13 milyonluk istanbul'da "her şey hazır ve olası bir depremde günde 100 bin kişiye yemek çıkarabilecek güçteyiz." demek övünülecek bir şey midir?

ulaşım sistemi için ise bir şey söylemeye gerek yok, durum zaten malum.

demem o ki, biri kadir topbaş'a istanbul'un nüfusunu hatırlatmalı.

anlaşılan kadir topbaş olası istanbul depremine de "salacak tan bakınca silüet etkilenmiyor" mantığıyla bakıyor.
devamını gör...
çadır falan kesmez aga bu saatten sonra.ben belediyenin yerinde olsam şöyle devasa bir gemi yaptırırdım. nuh'un gemisi tarzı bi şey. çadır madır kim uğraşacak o saatte onun bile mafyası yürer..en temizi denizde olmak.
devamını gör...
ne devlet, ne de millet olarak altından kalkabileceğimiz bir deprem olacaktır.

Allah göstermesin ama tüm sanayinin, ülke finansının, kurum ve kuruluşları özellikle istanbula aktarılması, öyle planlaması, böyle bir depremde ülkeyi nasıl bir duruma sokar, hesap bile edilemez.

öyle deprem vergisiyle, ötv ye konulacak üç beş puan artışla, bağışlarla falan belimiz doğrulmaz. şimdiden bunların planlamaları yapılmalıdır diyeceğiz, ama maalesef boşa gidecek. zira hükümet inatla her şeyi istanbula yığmaya, süper projeleri birbirine eklemeye devam ediyor.

hadi hayırlısı.
devamını gör...
devletin toki aracılığıyla, uzun vadeli kredilerle istanbul'daki tehlikeli tüm binaları yenilemesi ile vereceği hazar büyük oranda azaltılabilir.

çadırlara değil binalara yatırım yapmak lazım. gerisi Allah'a kalmış.
(bkz: tevekkül)
devamını gör...
bu yöneticiler başta oldukça muhtemel ölü sayısının her yıl 500 bin artması beklenen afet.
ayrıca "gelecek, gelecek" diyorlar, nasıl olsa bir tedbir alacağımız yok. bari bir an önce olsun bitsin de halk işine baksın.
devamını gör...
--- alıntı ---

ben "o" günden çok korkuyorum. depremden değil. iyi kötü bir şekilde atlatılıyor. ben olası büyük istanbul depremi sonrası hayatta kalmaktan çok korkuyorum.
erciş gibi görece daha küçük bir nüfusun başına gelen felaket sonrasını planlayıp organize edemeyen devletin çok büyük bir felaket sonrası neleri organize e-de-me-ye-ce-ği-ni hayal ettikçe korkudan kalp krizi geçirecek gibi oluyorum.
mesela dün vatan gazetesi'nden öge demirkan'ın haberinde gördük ki, oldu da depremde sağ kalmayı başardık, bir çadır kuracak yer bile bulamayacağız. çünkü 17 ağustos depremi sonrasında istanbul il afet kurulu tarafından çadır kurulmak üzere seçilen 480 arazinin yarısının yerinde yüksek yüksek binalar inşa edilmiş.

hâlâ o çok kötü yıkıntı fotoğraflarını zihinlerimizden atamadığımız avcılar'daki arazi sayısı 26'dan 5'e düşmüş! beş ya beş! o zaman araziler muhafaza edilebilsin diye ağırlıklı olarak kamu malları seçilmiş. ama nafile. çoğu satılmış.

bostancı'da -ki biliyorsunuz orası da depremde en riskli yerlerden biri- 11 bin metrekarelik 180 çadırlık arazide şimdi 15 kattan fazla yüksekliğe sahip bir alışveriş merkezi ve apartman varmış.
ne yüksek kat sevdamıza engel olabiliyoruz, ne de bir arsanın rantına kayıtsız kalmayı başarabiliyoruz.
olası istanbul depremi sonrası yaşanması muhtemel kaos beni şimdiden korkutuyor.

hayatta kalabilmek gerçek bir ceza olacak. çadır kurma yerleri için çıkan kavgalarda ölenler olacak. aç, susuz, pislik içinde dolaşacağız sokaklarda. ana arterlerin ulaşıma açılması büyük bir ihtimalle günler alacak. mahallelerimizdeki afet kutularını açınca içlerindekinin çoktan çalınmış olduğunu göreceğiz. canımız, namusumuz için endişe edeceğiz.

--- alıntı ---
http://www.haberturk.com/ya...
devamını gör...
en son istanbul seyahatimden sonra ,eğer olursa orada olmamayı dilediğim deprem.

boş bulunan yere havuç gibi bir sürü bina dikilmiş,evet yollar geniş ama normalde tıkanıkken deprem esnasını düşünemiyorum bile.

bu binalar muhtemelen depreme dayanıklı yapılar ama bu kadar insan bu binaların içindeyken olacak diye bir kaide yok.

umarım olmaz ama olursa Allah istanbulda olanlara sabır ve şans versin.
devamını gör...
yakın bir zamanda beklenen depremdir. şimdi kentsel dönüşüm projeleri falan havada uçuşuyor. Allah korusun meydana geldiğinde yüzbinlerce insanımızı kaybetmemiz muhtemel. çarpık kentleşme, yapı denetimsiz evler, bilinçsiz halk ve daha niceleri...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar