büyük suriyeli mitingi

böyle bir söylenti var ve hatta 27 temmuz saat 17:00'da saraçhane'de toplanıp basın açıklaması yapılacağı söyleniyor. süleyman soylu bu söylentiler için "kimseye bir şey yaptırmayız" demişti. eylemin gerekçesi ise istanbul valiliğinin düzensiz göçle ilgili aldığı karar. yani her mülteci hangi ile kayıtlı ise o ile gidecek, istanbul'da yığılmayacak. suriyeliler ise buna karşı.

eylem yapılır mı yapılmaz mı bilmem, böyle bir çalışma olup olmadığı da tam belli değil ancak eğer doğru ise kabul edilemez buluyorum çünkü türk devletinin göç politikalarını belirleme hakkı vardır. siz nasıl ki misafirliğe gittiğiniz evde, ev sahibi yatağınızı salona açtıysa "yok ben diğer odada yatacağım" deme lüksüne nasıl sahip değilseniz, türk devletinin göçmen politikasına karşı durma lüksüne de sahip değilsiniz.

umarım böyle bir eylem olmaz. birileri kaşıyor suriyelileri gibime geliyor.

kaynak
devamını gör...
bence suriyelilere ayrı bir hükümet, bakanlıklar filan da verelim tam olsun şu iş yav. arkadaşları ancak böyle tatmin edebilirz herhalde. adam benim memleketimde benden daha rahat dolaşıp daha rahat yaşıyor. nasıl iş lan bu.
devamını gör...
az bile kararıdır. eylem ne ki? daha büyük ses getirecek aksiyonlar yapsınlar, mesela her apartmanda aileler, yan dairelerinde suriyeli bir aile yerleştirip kirasını ödesin baksın. her apartmanda eşitlik olsun. her üniversite öğrencisi sınavsız falan dümdüz okula giriş yapan bir suriyeli kardeşiyle okusun, masrafları da türk tarafı karşılasın. sonracığıma her iki yalıdan biri, her iki boğaz köprüsünden biri, her iki avm den biri, her iki metrodan biri suriyelilerin olsun. elbette ücretsiz.

bakınız kayıtsız, plansız, usulsüz göçmek suçtur. yasa dışıdır. bu eylem ne eylemi biliyor musunuz? özgürce suç işlemek istiyoruz eylemi. içine neler neler girecek ileride. daha hangi suçları işlemek için özgürlük talep edecekler. ensar tipi özgürlük!
devamını gör...
suriyelilerin değil, başkanlığını avukat muharrem balcı'nın yaptığı hukukçular derneği'nin düzenleyeceği eylemdir.

suriyelilere yönelik olarak göç idaresi ve kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan, temel insan hakları ile bağdaşmayan hukuka aykırı fiil ve uygulamalara karşı basın açıklaması yapmak üzere 27 temmuz 2019 cumartesi günü saat 17:00’da saraçhane parkı’nda olacağız.

şeklinde bir açıklamayla son birkaç haftadır devletin sistematik bir şekilde yürüttüğü mülteci karşıtı politikaları protesto edeceklerini duyurmuşlardır. lakin ülkede olmayan medya kasıtlı olarak haberi suriyeliler eylem yapıyor şeklinde sunarak nefret toplamaktan çekinmiyor.

siz de sayın yazarlar türk medyasına güvenip eleştiri yaparken dikkatli olun, en güvendiğiniz kaynağın bile yalan haber üretme potansiyeli düşündüğünüzün çok üzerinde, tabi bu yalan haberlere devlet büyüklerinin riayet etmesi ayrı bir rezillik.

edit. mülteci hakları için kurulmuş bir kuruluşun mülteci haklarını savunmak için yaptığı bir eylemi provakasyon olarak nitelendirmek biraz şey sanki sayın yazarlar.*

devamını gör...
hukukçular derneğinin düzenlemiş olduğu gerçeğiyle bence daha da vahim bir durum. bakın bu derneğin adını bile duyunca garipsedim. böyle bir dernek mi varmış? o kadar haksız tutumlar sergilenirken adını duymamış olmak ya benim medyadan uzak olmamdan kaynaklanıyor ya da birileri, birilerinin öfkesini körükleyerek işi fırsata çevirme gayretinde; hayreti mucip...
devamını gör...
göçmenlerin haklarını savunduklarını söyleyen sözde derneklerin kışkırtması ile yapıldığı söylendiğinde sempatik olarak algılayamıyorum. heleki bu derneklerden biri ile bu sene birebir karşıya gelmiş, para sızdırmak için türlü çirkefliği yaptıklarına şahit olduktan sonra. fatihteki türk azınlığını temsilen burdayım. saraçhane meydanı zaten mekanları. çoluk çocuk yatıp çekirdek çitliyordular diğerleri gelince rahatsız olmasınlar.
devamını gör...
yine birilerinin ortamı germek insanları kışkırtmak maksatlı yaptığı bir girişime şahit oluyoruz. istanbul'daki en yüksek mülteci nüfusu olan bir yerde çalışıyorum ve mülteciler üzerine yoğunlaşan bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyorum. çevremdeki suriyelilerin böyle bir eylemden haberi yok ve muhtemelen böyle bir eylem yapılsa bile çok büyük bir katılım olacağını sanmıyorum.

asıl eylem sosyal medyadan galeyana gelen kendi milletimizden gelecek gibi görünüyor.

nefret körükçülüğün zararlarını da sonuçlarını da biz çekeceğiz.
devamını gör...
haberin dili o kadar garip ki: "suriyeliler istanbul'un muhtelif yerlerinde eylem yapma kararı aldı". suriyeliler derken? adı, sanı, ismi, cismi, temsilcisi yok mu bu suriyelilerin? haberin devamını okuduğunuzda anlıyorsunuz tabi eylemin düzenleyicisinin aslında göçmen haklarını savunan türkler olduğunu. evet türkler. bu biraz şey gibi olmuş:

(bkz: cem uzan'a hapis şoku)
devamını gör...
düşünsene çoluğunu çocuğunu havadan rastgele mahallene atılan varil bombalarından kurtarmış bir o kadar da akrabanı kaybetmiş kendini dilini bilmediğin sözde müslüman bir ülkeye atmışsın, belden oturtmalı dübürden sıktırmalı kıyafet ve türban üstü güneş gözlükleriyle kirli sakallı slim fit gömlekli bir kaç nargile kafe müptelası milyonlarca suriyeliden bir kaçını örnek gösterip senin geri ülkendeki o cehenneme dönmeni istiyor.

daha önce yazdım silinmiş tekrar ediyorum. sizin savaş görmeniz lazım. yanınızda bomba patlayıp bir kaç gün o kulak çınlamasıyla yaşamanız, göklerden ne zaman füze varil bombası düşecek diye her evden çıkışınızda ailenizle helalleşmenin ne demek olduğunu bilmeniz gerek. düşmanın bir gece kapınızı kırıp karınıza kızınıza sizin önünüzde tecavüz etme korkusunu yaşamanız gerek. öpmeye kıyamadığınız canınızın kanınızın vücudunun parçalarını bir patlamayla tuğlalar arasından toplamanız gerek. empati sonradan kazanılan bir şey değil, suriyelilere reva gördüğünüz şeyi yaşamanız gerek.

en büyük kaygısı sözlüklerden x yapan kız y yapan erkekli başlıklardan alacağı etkileşimlerle sıvı alışverişi yapabileceği bir başka ılık islamcı arayan ergenlerin hayatta kalma mücadelesi hakkında bu kadar sığ olması şaşılacak olay değil. ah zavallılarım, trafik ışıklarında torpille girdiğin işten kazandığın arabanın camını silmeye kalktıklarında rahatsız mı oldun sen? tabi canım gidip ölsünler hemen. sen de elif gibi sevmek kjitabını aç kınalı ellerinin fotosunu instagrama atarak steril hayatına devam et.
devamını gör...
eğer bu kararı suriyeliler kendisi vermiş olsaydı, gidişleri konusunda devletin eline daha büyük bir koz vermiş olurlardı, değil istanbul'dan türkiye'den bile gönderilmesine kimse ses çıkarmazdı. belkide bu algıyı oluşturmak için bilerek böyle haberleştiriyorlar türkiye'den de gönderilsinler diye...
can güvenlikleri için türkiye'de bulunmasına herkes razı olmalı, ancak bunlar konforlu yaşama adına büyük kentlerin problemlerine problem katıyorsa birilerin rahatsızlığını da dile getirmesi gayet doğal.
ramazanda market alışverişinde güpegündüz çikolatayı açıp tadına bakan suriyeli delikanlının rahatlığı, beni rahatsız etti arkadaş...
devamını gör...
hala şunlara muhacir falan diyorlar ya insan gerçekten hayret ediyor. kimin neyin muhaciri yav. o lüzumsuz protesto edenler de ensarın yaptığını yapsın evine alsın birer tane boş konuşmak slogan kasmak yerine. öyle lafta muhacir falan geyikten öteye geçmez. ülke yol geçen hanı oldu ulan. ipini koparan her vatandaş türkiye'ye geliyor. defolup gitsinler başka sığınak bulsunlar.

asparagas haber ama ısın realitesi başka. kaybolun bu ülkeden artık.
devamını gör...
mülteci konusuyla ilgili olan türk derneklerinin son idari kararı protesto hakkını kullanması ve basın açıklaması yapması olayı. aktörler türk, illa ki suriyeli mültecilerden de gidip destekleyen olacaktır ama onların işi değil.süleyman soylu iyi alıştı bu "asarım keserim" laflarına. nasılsa mevzu da kamuoyunun "asın kesin" dediği bi mevzu, salla gitsin. neyi yaptırmıyosun, anayasal hak, gerekçe göster yaptırmayabiliyosan yaptırma. lafları kes. valiliğin uygulaması diğer illerde nasıl karşılanıcak onu da merak ediyorum. misal malatya'da kayıtlıyken istanbul'da olan 10k mülteci var diyelim bunları otobüslerle malatya'ya götürüp şehir merkezine mi bırakıcaksınız olay nedir kimse anlamadı ki. bu bi çözüm mü yani hakikaten planlı bi şey var mı yoksa süleyman soylu tarzı "hallederiz yaparız ederiz" mantığıyla mı ilerliyor iş.
devamını gör...
yok böyle bir şey denmiş ama süleyman soylu'nun açıklamasına göre var böyle bir şey.

"kimseye eylem meylem yaptırmayız. biz düzenimizi korumak zorundayız"

bozulacak düzen mi kaldı ki. dingonun ahırına döndü ülke bunlar yeni uyanmaya başladılar.

açıklama
devamını gör...
suriyeliler, maalesef ki iç savaş yüzünden sefil hale gelmiş insanlardır. bir adam sefil hale gelmişse, yani sınıfsızlaşmışsa o adamın ne yapacağı belli olmaz. o adamın cebine az-biraz para sıkıştırsan, çeşitli kurumlar üzerinden örgütlesen yapmayacağı pislik iş yoktur. islamcılar, muhafazakarlar bunu bir düşünsün hele.

göçmensever solculara gelince. arkadaşlar, türkiye'deki suriyeliler, nesnel şartlar itibariyle erodğancıdır (suriye dernekleri başkanı chp'yi ve iyi parti'yi suçluyor mesela), cihatçıdır. yani nesnel olarak geri bir topluluktur.

islamcılarımız ve bazı şabloncu romatik solcularımız bile bunu anlamıyor.

bu kişileri evlerine geri göndermemiz gerekiyor. bu eylemi yaptırmayalım.
devamını gör...
mazlumder’in mülteci hakları ile ilgili yaptığı mitingi suriyeliler eylem yapıyor diye sunmaya devam mı ediyorsunuz cidden?

t: saat 17:00 da saraçhane meydanında türklerin suriyeli mülteci haklarını savunmak için yapacağı miting.
devamını gör...
27 temmuz 2019, saat 17:00'da istanbul/saraçhane'de başlayacak olan miting için afiş de basılmış. dükkanları açmama kararı da almışlar üstelik. bu mitingin konusu ne biliyor musunuz? istanbul'dan gitmiyoruz teması işlenecek; herkesin kayıtlı olduğu şehire dönmesi konusundan dolayı. ağustosun 20'si galiba son gün. geçende de hukukçular derneğinin bununla ilgili yazısı vardı ya hani, ilişmeyin biz bu konuda hak savunuyoruz babında. şimdi buna hangi iyilik meleği açıklaması yapılacak merak ediyorum. farkında mısınız bilmiyorum ama; misafirlerimiz, "ben orayı sevmedim burada oturcam" çemkirmesi için istanbul'da bağırıp çağıracak. ben burada mağdur bir topluluktan ziyade haddini bilmeyen ve geldiği yerde beylik yapmaya taslayan ucuz bir niyet görüyorum. görmüyorum aslında buram buram bağırıyor ben sizi rahatsız etmeye geldim diye...
devamını gör...
birkaç tane şuursuzun kalkıştığı, kesinlikle izin verilmemesi gereken eylem. özgür-der'den bir yetkili ile konuştum. son derece iğrenç bir üslub ile "istediğimizi yaparız. kimseden izin almak zorunda değiliz. istediğiniz yere şikayet edin durduramazsınız" gibi ne konuştuğunu dahi bilmeyen kişilerce düzenlenen bir organizasyon.

bir stk öncelikli olarak toplum faydasını gözetmek zorundadır. düzenleyeceğiniz etkinlik eğer topluma zarar getirecekse ki mevzu bahis eylem ufak bir provakasyon ile toplumda infiale neden olabilecek hassas bir konudur, hak arayacağız diye böyle toplumu böyle bir noktaya taşımaya hakkınız yoktur.

açık söyleyeyim ben bu eylemde art niyet arıyorum. bu sözlükte göçmenler, hakları ve bizim onlara karşı olan yaklaşımlarımız üzerine onlarca yazı yazdım ve hassasiyetim ortadadır. ancak bu mesele onların haklarına fayda değil zarar getirir. türkiye devletinin kendi politikaları gereği göçmen nüfusunu metropollerde yığılma yaşanmaması nedeniyle farklı şehirlere dağıtma hakkı vardır. bu nüfus planlamasına dahil olan bir konudur ve yasalarda yeri vardır. hukuksuz bir iş yapılmıyor ki birilerinin hakkı çiğneniyormuş gibi lanse ettirip bu gibi organizasyonlara gerek duyuluyor.

lütfen sizler de vatandaşlık görevinizi yerine getirin ve bu eylem organizatörlerini şikayet edin. kimsenin toplumun huzurunu kaçırmaya hakkı yok. duruşumuzu gösterelim inşallah.
devamını gör...
özgürder, mazlumder, mülteci hakları derneği ve hukukçular derneği liderliğinde olacak olan eylem. daha önce bir yazımda dedim ki bu birilerinin öfkesini körükleyerek işi fırsata çevirme gayretinde olanların işi olabilir diye. yine aynı şey işte. hükümeti eleştiriyoruz tamam ama burada aksi bir durum yok. istanbul'da yaşanan yığılmalar nedeniyle herkes kayıtlı olduğu ile geçsin, yoksa 20 ağustosta biz bunu yapacağız deniliyor. gönüllü geri dönüş için form bile sunulmuşken tanrı aşkına bunun üzerinden hala mağdur edebiyatı yapmayalım.
devamını gör...
mitingin afişinde sol yumruk var bana oldukça manidar geldi. ''bir yere gitmiyoruz'' söylemi yasalara göre sığınmacı statüsündeki insanların söyleme hakkı olmayan bir cümle ve provakatif amaçla yazıldığı çok bariz .

sürekli kaos denemeleri yapılıyor ve birileri bilerek bilmeyerek buna katkı sağlamaya devam ediyor. mülteciler ilk defa gelmeye başladığında kimsenin bir fikri yokken bugün istemiyoruz deniliyorsa bunu bir düşünmek lazım. akp seçmeninde de ciddi bir istememe durumu var belediye seçimlerinin kaybedilmesinde de etkili olduğunu düşünüyorum iktidar sahipleri de öyle düşünmüş olacak ki bir panikle iş yapmaya kalkışıyor. yine de miting hakkı vermiyor bu. bugün ülke vatandaşları olarak biz protesto yapamıyorız işçiler eylem yapamıyor haliyle bu miting büyük tepkilere neden olacaktır. işin başında yine islamcı stklar var iktidar bunlara dur demezse faturayı hep beraber öderiz .
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar