c programlama dili

1970'lerin başında ken thompson ve dennis ritchie tarafından unix işletim sistemi için 1972 yılında geliştirilmiş bir c programlama dili , günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. dünya'nın en çok kullanılan sistem programlama dilidir.

c ' nin ilk gelişme safhaları 1969 ile 1974 arasında at&t bell laboratuvarları'nda gerçekleşti. ritchie'ye göre, en yaratıcı devre 1972 idi. dilin pek çok özelliği "b" adlı bir dilden türediği için, yeni dile " c " adı verildi.1983'te amerikan ulusal standartlar enstitüsü (ansi) bir c standardı oluşturmak için bir kurul oluşturdu ve bu kurul standardı 1989'da tamamladı ve standart ansi x3.159-1989 " programming language c (c programlama dili) " olarak yayımlandı. dilin bu versiyonu genellikle ansi c olarak adlandırılır.

günümüzde yazılmakta olan c programlarının çoğunluğu ansi c standardına uygun olarak yazılmaktadır. yalnızca standart c kullanılarak yazılmış bir program, standarda uyumlu her derleyici ile doğru bir biçimde derlenip çalıştırılabilir. ancak, standart olmayan kütüphaneler kullanılarak yazılmış programlar belli bir platform ya da derleyici gerektirebilirler.
devamını gör...
manual yapısından dolayı her şeyi elle tanımlamaktan insanı bayan programlama dili...
birde double pointerlar, stringler, charlar offff...
devamını gör...
anamı ağlatan program. baya kafa kafaya verip bu fakülte bitmez diye ağlamıştık. tabi o anda anam ne düşünüyodu bilemicem
devamını gör...
bir çok programlama dilinin, işletim sisteminin vs babasıdır.
apple dan tutun da unix/linux sistemlerine kadar bu dil ile yazılmıştır. limewire gibi güçlü programların da yazılımının temelidir.
çok yaşa dennis ritchie.
devamını gör...
kendisiyle dallas'tan bile daha çok entrika yaşadığım programlama dili. "hello world" yazmadığım için de mutluyum. kıymetini bilmeyenlerin elinde heder olmaması dileğiyle.
devamını gör...
(bkz: data structure)

ya aslında teknik anlamda bilgileri boş verirsek bu dil birlikte çalışılan bir çok kişinin belli bir projeyi oluşturması için ideal bir yapıdadır...pointer, array ve string gibi basic yapıları kullanmaya adım atıldığında bunun farkına varmak mümkündür... yoksa python gibi object oriented olayının bir taraflarına koymuş bir dili bundan çok daha kısa süre öğrenseniz de assemble sözkonusu ise c hoş bir dildir...
devamını gör...
kodunu okuması kolay, anlaması zor olan programlama dili. fakat yüzlerce kütüphanesi ile ve basit yapısıyla yazılım geliştirme alanında kullanılan ortak dil gibidir. her algoritmanın bir c uygulaması vardır yani.
devamını gör...
c++ ve c# ile birlikte çok ekmegini yedim. hala da yiyorum. bu dili bilmek yetmez özellikle elektronikte gömülü sistem/embeded software kodlayacak kadar hakim olabilirseniz altın bileziktir. embeded software developer dediginiz anda iş dünyasında kapılar sonuna kadar açılır. bu konuda varsa soruları alabilirim.

bir de pis bir geyiği vardır geek jargonunda.
alan dışından biri kaç dil biliyorsun diye sorduğunda
" 8 ama 6sı senin işine yaramaz eh eh eh" diye kendi kendilerine eğlenirler.

edit: assembly var onu da unutmayalım
(bkz: assembly programlama dili)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar