c vitamini

turunçgillerde, domates, karpuz, maydanoz, yeşŸil biber ve birçok meyve ve sebzede bolca bulunan bir vitamin. c vitamini suda çözünür; sıcaklık, ışŸık, oksijen ve metallerle temas gibi etkenler de anında bozulmasına neden olur.
devamını gör...
siyah üzüm, yeşil biber, mango, karnabahar, lahana, brokoli, portakal, mandalina greyfurt,böğürtlen, üzüm suyu,patates,domates,bezelye,pırasa, muz, çilek, şalgam ve yeşil yapraklı sebzeler de bulunur.

sigara içenler günlük 100-200 mg arası kesinlikle kullanması gerekli, hamileler 90, erişkinler 60 mg. ancak bazı bilim adamları günde 400 mg alınmasını öneriyorlar.
devamını gör...
kimler kullanmalı;
şeker hastaları
sigara ya da aspirin içenler
doğum kontrol hapı kullananlar
tansiyonu yüksek olanlar
coumadin türü kan sulandırı ilaçlar günde 1 gram kullanmalı
kalp hastalıklarından korunmak için günde 350, damar sertliği ve yüksek kolestrolü azaltmak için günde 500 mg.
ülser ve gastrit yapan helikobakter pilori adlı mikrobu yok etmek isteyenler
kataraktı önmelem için günde 300 mg.
devamını gör...
c vitaminini fazla almak sanıldığının aksine sizi gribal enfeksiyonlardan korumaz. günde bin mg dan çok kullanılırsa, bulantı, mide krampları, bağırsak bozuklukları yapabilir, ayrıca böbrek taşı oluşma tehlikesi artar.
devamını gör...

--- alıntı ---
suda çözünür; sıcaklık, ışık, oksijen ve metallerle temas gibi etkenler de anında bozulmasına neden olur. Çocukların günde 15-20 mg, erginlerinse 75-100 mg almaları gereklidir. Fazlası böbrekler yoluyla dışarıya atılır. İnsan karaciğerinde az miktarda sentezi yapılabilmektedir. Enzimlerin büyük yardımcısıdır. Yaşam için vazgeçilmez olan C vitamini, zehirlerin etkisini yok etmede, hücre arası maddenin oluşmasında, kan damarlarının sağlamlığı ve dayanıklılığının sağlanmasında, sağlıklı deri, bağ doku ve kemiklerin oluşumunda, yaraların iyileşmesinde, kansızlıkta, hemoglobin oluşumunda önemli rol oynar. Kanser oluşumunu geciktirdiği ya da kısmen önlediği iddia edilmektedir.

Eksikliğinde özellikle deride ve mukozalarda kanamalara neden olan iskorbüt hastalığı görülür.
--- alıntı ---

*
devamını gör...
c vitamini, askorbik asit olarak da bilinir, suda eritilebilen ve birçok görevi mevcuttur.
Çoğu hayvanlar ve bitkiler, kendi C vitaminlerini glukozdan üretebilirler. insanlar, bazı meyve yarasaları, hint domuzu ve insan benzeri primatlar C vitamini üretemediklerinden bunu besinlerden almak zorundadırlar.

Askorbik asit bütün canlı dokularda bulunur. Doğada çok yaygın şekilde bulunan bu vitaminin en zengin kaynaklarını taze meyve ve sebzeler ve çiğ et oluşturur. Meyveler arasında en çok askorbik asit içerenler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümüdür. Elma, armut ve erik ise bunlara göre daha az miktarda askorbik asit içerir. Bu meyvelerden özellikle sitrus meyveleri (limon, portakal, greyfurt), kivi ve domatesin dış kısımları (kabuk) askorbik asit bakımından zengindir.

sebzeler, özellikle kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ve yer elması askorbik asit bakımından en zengin kaynaklardandır.
devamını gör...
proteinli besinler tüketirken yanında c vitamini barındıran meyveler yemek proteinin vücut tarafından tam olarak emilmesini sağlar. bunları biliyor musunuz kıvamında bir bilgi.
devamını gör...
17. (Tematik)
antioksidan etkilerinden dolayı, kürlenmiş et ürünlerinde nitrozamin oluşumunu engellediği için gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılan bir vitamin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar