caferi

bir islam mezhebi. imam cafer es sadık'ın içtihadi metodlarını benimseyen kitle genel olarak bu isimle anılır. türkiye'nin doğŸusunda caferi nüfus oldukça yoğŸundur. türkiye'deki liderleri selahattin özgündüz'dür.
devamını gör...
şiilerden,imam-ı cafer-i sâdık hazretlerine bağlı olduklarını iddia edenler.

--- alıntı ---

bütün manasıyla islamiyete tam bağlı olup şeriatın emirlerine göre amel eden ve al-i beytin büyük bir dinî şahsiyeti olan imam-ı cafer-i sâdık hazretlerine bağlılık iddiasının doğru olması için,o zat gibi olmaya ve hz.muhammed,in (asm)sünnetlerini yaşamaya gayret göstermekle mümkündür.

--- alıntı --- *

devamını gör...
--- alıntı ---

şiiler, kendilerine (caferi) diyor. halbuki, bu büyük imam, ehl-i sünnet idi. ehl-i sünnet âlimlerinin ve evliyanın üstadı idi. büyük islam âlimlerinin gözbebeğidir. din bilgisi üzerinde hiç kitap yazmadı. şiilerin dört esas kitabı olan küleyni'nin (kafi)si, ibni babeveyh ebu cafer muhammed bin ahmed ali kummi'nin (menla yahdur)u, ebu cafer muhammed bin hasen tusi'nin (tehzib) ve (istibsar) kitaplarında, imam-ı cafer sadıktan emirler, haberler yazılı ise de, bunları bildirenlerin sağlam ve sahih olmadıklarını kendileri de bildirmektedir. imamiyyenin otuzikinci fırkasına caferiyye denilir. bunlar, hasen-i askeri öldükten sonra, kardeşi cafer bin ali imam oldu. hasen-i askeri'nin evladı yoktu derler. bu caferilerin, imam-ı cafer sadık'la bir ilgileri yoktur. şiilerin bugün ellerinde bulunan hadis ve fıkıh kitaplarını ebu cafer muhammed bin yakub küleyni ile ebu cafer muhammed bin hasen kummi yazdıkları için, kendilerine caferi diyorlar.

demek ki caferiliğin, imam-ı cafer sadıkla ilgisi yoktur.

--- alıntı ---
devamını gör...
neden bu kadar lanet okuduklarını anlamadım.

sanki içleri nefret dolu gibi...

bazen bu durumun onlarda genetik olduğunu filan düşünmeye başladım ama içlerinde içi sevgi dolu olanlar da varmış, tanıştım 2 tanesiyle.

farklı düşünen insanlara hatta birbirlerine karşı bile bir nefret....

ona lanet olsun buna lanet olsun....

bunun yerine sevdikleri insanlara dua etseler ya...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar